banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Trabzon Limanında "Askeri Gemi" Sıkıntısı

Limanın bir bölümüne aborda olan askeri gemiler nedeniyle, o bölümde elleçleme yapamayan liman yönetimi, ticari kayba uğradığını öne sürüyor.

LİMANLAR 02.10.2009, 08:25
Trabzon Limanında

Liman’ın ‘Askeri’ Sıkıntısı 
 
Limanın bir bölümüne aborda olan askeri gemiler nedeniyle, o bölümde elleçleme yapamayan liman yönetimi, ticari kayba uğradığını öne sürüyor.

Trabzon, Rus limanlarına yakınlığı nedeniyle  hem askeri, hem de ticari açıdan en stratejik illerden biri. Askeri gemiler, liman 2003 yılında özelleştirilmeden önce olduğu gibi, bugün de Trabzon Limanı’nda konuşlanıyor. Ancak, Özelleştirme İdaresi’nden limanı 30 yıllığına 22.4 milyon dolara  aldıktan sonra, 7 milyon dolar da yatırım yapan liman yönetimi, ivedilikle bir alternatif çözüm bulunmasını istiyor.

Trabzon Limanı’nın özelleştirme ihalesi şartnamesinde ‘askeri gemileri de barındıracaksınız’  diye bir madde bulunmadığını belirten Trabzon Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş, “Mecburiyetimizin olmadığını her platformda ifade ediyoruz. Öyle günler yaşadık ki, rıhtımlarımız full dolu. Dışarda onlarca gemi  bekliyor. Bir fazla gemi alabileceğimiz tek yer ise, askeri gemilerin yanaştığı yerde bulunuyor. Yine bugün itibariyle bir tanker ve bir firkateyn aborda olmuş durumda. Canla başla yükleme-boşaltma yaptığımızı gösteren fotoğrafları görüştüğümüz askeri heyetle de paylaştık. Hopa, Giresun ve Rize limanlarının potansiyel olarak minimum kapasitelerde çalıştığını, oraların bu hususta daha uygun olabileceğini, İran üzerine de yoğun bir çalışma yaptığımızı özellikle belirttik” diye konuştu.

“İran 7 milyar dolarlık ithalatını Trabzon üzerinden yapacak”

İran’ın, Dubai üzerinden transit olarak gerçekleştirdiği 25 milyar dolar civarındaki ithalatının 6-7 milyar dolarlık bölümünü Trabzon’dan çekmeyi ve bunu kademeli olarak artırmayı planladığını ifade eden Ermiş, “19 Ağustos günü Milli Savunma Bakanlığı’nda bir toplantıya davet edildik. Limanın gerçeklerini kendisi de Trabzonlu olan ve limana bakan mahallede yetişmiş olan Tuğgeneralimizle paylaştık. Hizmetlerimizin aksatılmaması gerektiğini arz ettik. Doğu Karadeniz hinterlantındaki 550 kilometrelik alanda bulunan Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan hatta Ağrı illerinin bu limana baktığını anlattık. 3 milyon tonluk bir transit yükün 100 bin insana iş ve aş anlamına geleceğini ifade ettik. Bölge, genç nüfusun oldukça fazla ve işsizliğin de en yüksek olduğu yerler arasında. İşsizliği sübvanse edecek en önemli yatırımın da liman olduğunu söyledik. Bizi anlayışla karşıladılar” açıklamasını yaptı.

“Askeri gemilere 350-400 metrelik rıhtım yapılabilir”

Bir vatansever olarak askerin hassasiyetini çok iyi anladıklarını vurgulayan Muzaffer Ermiş’in bir de çözüm önerisi var. Ermiş, yine Trabzon Limanı içinde kotarılacak projelerinin gerçekleşmesi için ellerinden gelen tüm imkanları seferber edeceklerini belirterek,  “Eski bir sivil savunma uzmanıyım ve Trabzon’un stratejik önemini çok iyi anlıyorum. Devlet güçlüdür, biz ‘Trabzon Limanı’nı kullanmayın’ demiyoruz. Ama kanun ve hukuk açısından bakıldığında böyle bir hakları da söz konusu değil. Sadece, ziyaret amaçlı girişlerde yardımla mükellefiz. Ancak, burası bir üs olarak kullanılacaksa, ‘1.135 metre uzunluğundaki ana mendireğimizin iç kısmına 350-400 metrelik kazıklı sistem üzerine bir rıhtım yapabilirsiniz ve burada konuşlanabilirsiniz’ dedik. Orada konuşlanmaları halinde limanımızın operasyonlarına da bir engel teşkil etmezler. Statükocu yaklaşımların çözüm getirmeyeceği ortada. Altyapı çalışmalarını, yazışmaları yapsınlar, biz de Albayrak Grubu olarak Ulaştırma Bakanlığı’na gerekirse de, Başbakanlığa durumu arz ederiz. 6 ay içinde bir yanaşma rıhtımı yapılarak konu çözülür. Statüko içinde bir çözüm bulunmaya çalışılırsa, bu iş uzar. Ve ticari bir işletme de büyük kayıplara uğrar”  ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (4)
11 yıl önce
BIRAKIN BU ISLERIKOCA LIMAN DARMI GELDI YOKSA ASKERI GEMILEREMI ITIRAZ VAR

NERDE IŞ NERDE GEMI BARI INSANLARI KANDIRMAYIN GEMILER BOS HERYERDE LIMANLARDA BOSKÜRŞAT YILMAZ 11 yıl önce
LİMANIN YETKİLİSİNİN ANLATTIKLARI ABARTIDIR..ÇÜNKÜ TRABZON LİMANI SÜREKLİ FUL KAPASİTE ÇALIŞMIYOR..KARADENİZDEKİ YÜK DURUMUNA GÖRE BELLİ PERİYOTLARDA LİMAN FUL OLUYOR.LİMANI GAYET İYİ BİLİYORUM LİMANIN İÇ KISMI DEDİKLERİ YER ASKERİ GEMİLERİN YANAŞMASINA PEKTE UYGUN DEĞİLDİR.KALDI Kİ BU LİMANI ÖZELLİŞTİRMEYLE ALDIKLARI VAKİT LİMANIN ASKERİ ÖNEMİNİ DE DİKKATE ALMALARI GEREKİYORDU. ASKERİ KOVAMAZSINIZ.......
Mehmet Aksoy 11 yıl önce
Diger iki yorumcu arkadisin dusuncelerini anlamak ve paylasmak ile bilikte bazi sorulari sormadan gecemiyorum...Gonlumuz tum ulusal limanlarimizin soylendigi gibi tam kapasite ile calismasi milli servetimize katki saglamasidir. Ancak, fotograftaki beyefendinin arka fonunda yer alan resimde oldugu gibi bahse konu limanimiz, o kadar yogun bir faaliyet icinde degildir.

Kaldi ki, o limani kullanan Turk Deniz Kuvvetlerimizin gemilerinin orada var olus nedenlerinin belkide en basinda, bu bolgemizdeki gemilerimizin ve Turk Denizciliginin hak ve menfaatlerini koruma amaci oldugunu degerlendiriyorum. Ayni amacla, Turk Denizciligimiz icin su an Somali aciklarinda gorev yapan Turk Deniz Kuvvetleri gemilerimizi lutfen unutmayin.

Kimi, nereden kovuyorsunuz?...

Bolgenin vatandasini ve ekonomisini bu kadar cok dusunuyorsaniz lutfen, yatirim yapin ve Trabzon'a ilave modern liman imkanlari acin. Bu sekilde bahsettiginiz tum hizmetleri ve ticareti rahat rahat gerceklestirin o zaman biz de sizleri alkislayalim.

Saygilarimla,
Ahmet DEMİR 11 yıl önce
Askeri gemileri Ana mendireğe atamazsın. Ana mendirekte bekleyecek olan gemi karayel rüzgarı dalgalı havalarda denizden gelen serpintiler halinde 6 ayda paslanır ve elektronik cıhazları çalışmaz. Askeri gemilerin orada us kurma nedeni ZİGANA tünelidir. Sen hava atacaksınki İrana, Erzuruma en kestirme yol burasıdır, Ovit ve Cankurtaran tüneline karşı çıkacaksın. Doğu Karadenizin merkezi Trabzon diyeceksin. GAP en kestirme liman diyeceksin ama askeri Zıgana tüneline en uzak Rize Hopa Giresuna kovacaksın. Ayıptır ayıp asker olmadan senin limanında olmaz. Trabzon sadece askeremi ust olamadı. Bütün bölge müdürlükleri sende. Tugay sende. havaalanı sende. Kalkınma ajansıda sende kalkacaksın birde Askere STATIKOCU diyeceksin. Sen nerelisin, sen nerenin vatandaşisın. seni kuran kım, seni konuşturan kim. askeri statıko ile itham ediyorsun. Sen şimdi kalkar bu satten sonra her zamanki yaptığın gibi ben yanlış anlşıldım dersin. Ben askeri severim dersin ama bu saatten sonra yemezler. Türk askeri Türkün askeridir. Askerimiz sağ olsun biz onu Hopada Rizede ve Giresun limanlarında namerde muhtaç olmadan bakarız. Sayın Ermiş limanınızda asker var diye limanınıza yükmü gelmedi. Giresun Rize Limanları bomboş demekki limanlar dolu değil. Lafın tamamı akılsıza söylenir sen matematikcisin sana Bu kadar yeter sana diyecek çok şey var ama bu kadarıda yeter sayın matematıkcı müdür.
29°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?