banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Trabzon Limanı, Asya’nın çıkış noktası olacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, dünyadaki üretimin yarısından fazlasının gelecekte Asya kıtasına kayacak olması Trabzon Limanı’nın 2050 çok önemli bir işleve sahip olacağını belirtti.

LİMANLAR 30.09.2019, 14:30 AHMET DOĞAN
Trabzon Limanı, Asya’nın çıkış noktası olacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, Trabzon Limanı’nın küresel ölçekteki stratejik konumuna atıf yaparak geleceği hakkında konuştu. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “Dünya üretimi 2050’de yarısından fazlası Asya’da olacak. Tüketimin de yüzde 50’den fazlası Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika’da olacak. Karadeniz’i Asya’nın çıkış noktası olarak görüyorlar. Trabzon’dan çıkıp Kherson Limanı’ndan Baltık ülkelerine gitmeyi hedefliyorlar” dedi. Dünyadaki üretimin yarısından fazlasının gelecekte Asya kıtasına kayacak olması Trabzon Limanı’nın 2050 çok önemli bir işleve sahip olacağını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “Dünya Trabzon'u nerede gördüğü çok önemli. Bunun farkında değiliz. Hep Çin üzerinden gidiyoruz ama artık Çin değil Asya birlikteliği var. Asya birlikteliğinin birçok kurumunda gözlemciyiz, bazılarının da yatırımcı ortağıyız. Büyük transferin de dünyada 2050 yılı için bir projeksiyon çizilmiş. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının sebepleri de 2050 aslında bugün değil. Dünya üretimi 2050’de yarısından fazlası Asya’da olacak. Tüketimin de yüzde 50’den fazlası Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika’da olacak” diye konuştu.

Trabzon Limanı’ndan Baltık ülkelerine ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Yaylalı, “Sadece Çin değil, Asya beşliyse beraber olacak. Biz de oraya talibiz. Bunlar bizi nasıl okuyorlar. Karadeniz’i Asya’nın çıkış noktası olarak görüyorlar. Ve biz senelerden beri dillendiriyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryoluyla çok önemli dış yatırım yaptık. Öte yandan şimdi uluslararası literatür yayınlarını da takip ediyoruz. Karşıda Ukrayna’nın Kherson Limanı var. Bu liman yenileniyor şu an. Ve o limanın yenilenmesiyle ilgili çalışmaları en yakın takipçisi Çin. Çin Kherson’u niye destekliyor çünkü Trabzon’dan bir çıkış öngörüyorlar. Trabzon Limanı niye önemli? Bahsettiğimiz hattın Karadeniz’e en yakın yeri Trabzon. Biz bunları dillendirirken bazen eleştiriler aldık Samsun var diye. Ama bu hattın 400 km mesafe bağlantısı var. Biz 180 veya yeni projeyle 200 km mesafedeyiz. Bu hattın Karadeniz’e en yakın çıkış noktası Trabzon. Trabzon’dan çıkıp Kherson Limanı’ndan Baltık ülkelerine gitmeyi hedefliyorlar. Ürettiğini oraya satacak. Dünya önemli bir merkez olarak bizi burada görüyor. Biz bunun henüz farkına varabilmiş değiliz maalesef. Biz gelecekteki yani 2050’de öngörülen dünyadaki yeri ve Trabzon’un öngörücülerin koyduğu yeri bir kere içimize sindireceğiz. Bir yol haritası çizmemiz lazım kendimize” şeklinde açıklamalarda bulundu.

DENİZHABER 

Yorumlar (2)
ADM 4 ay önce
Trabzona daha raylı sistem gelemedi. Poti ve Batum varken Trabzon bu hızla ancak 20150de çıkış noktası haline gelir.
Sedat 4 ay önce
Haber güzelde birde Trabzon limanı haber yapılırken Samsun limanı değilde haberin konusu olan limanın fotığrafı koyulsaydı daha güzel olurdu.
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?