banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Tekirdağ Limanlarında Denetimler Artacak

ülkemizin prestij kaybına uğramaması için ISPS kod kurallarına uymayan gemilerin limana yanaşmasına izin verilmeyebileceği belirtildi.

LİMANLAR 23.01.2014, 08:28
Tekirdağ Limanlarında Denetimler Artacak

Liman Mülki İdare Amirliği'ııden yapılan açıklamada, Uluslararası sefer yapan gemilerin ve uluslararası sefer yapan gemilerin yanaştığı limanların uluslararası Gemi Ve Liman Güvenliği Kodu hükümlerine tabi olduğundan, ülkemizin prestij kaybına uğramaması için ISPS kod kurallarına uymayan gemilerin limana yanaşmasına izin verilmeyebileceği belirtildi.

DENETİMLER ARTIRILACAK

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada "Tekirdağ sınırlarında uluslararası faaliyette bulunan limanlarımızda ISPS kurallarına uyulması için denetimler arttırılacaktır. Liman içinde su ürünleri avcılığı yapılması yönündeki sıkıntılarla ilgili olarak; ticari kaydı olmayan kişiler tarafından liman iskelelerinde kara midye avcılığı yapıldığı, bu ürünlerin gece pikap, kamyonet gibi araçlarla sevk edildiği tespit edilmiştir. 1380 Sayılı Su Ürünleri Mevzuatına göre Limalarda su ürünleri avcılığı yasak olduğu gibi kara midye avcılığının ne şekilde yapılacağı açıkça belirtilmiş, izleme ve rutin program uygulama zorunluluğu getirilmiştir. Liman tesislerimizin güvenliğini tehlikeye düşürmemek, halk sağlığı ve memleket ekonomisinin de zarara uğratılmasını önlemek amacıyla özel güvenlik görevlileri vasıtasıyla iskele ve limanların kontrol edilmesi, denizle ilgili kolluk güçlerinin çalışmasını destekler mahiyette kara midye satışı yapan lokanta, restoran gibi sabit tesisler seyyar satıcılar ve nakil vasıtaları üzerinde denetimlerin yapılarak 1380 sayılı Su Ürünleri mevzuatı hükümlerinin uygulanmasına azami önem verilecektir. Konu ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli talimatlar verilmiştir" denildi.

Yorumlar (1)
ÇEVRE GÖNÜLLÜSÜ 6 yıl önce
LİMANLARDAKİ TOZ PROBLEMİ AVRUPADA NASIL ÇÖZÜLÜYORSA BİZDE DE ÇÖZÜLSÜN.SANAYİYE DEĞİL, TEDBİRSİZ ÇALIŞMAYA KARŞIYIZ. TOZ PROBLEMİ ÇÖZÜLSÜN.
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?