banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

Talat: "Rumlara Limanlar Kapalı"

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, "Kuzey Kıbrıs'ın dünyayla doğrudan ticarete başlamasından önce, Türkiye Rum bandıralı gemileri limanlarına sokmaz" dedi.

LİMANLAR 30.03.2005, 09:50
2006
Talat:

'Doğrudan ticaret başlamadan Rum gemileri Türk limanlarına giremez'

KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat, "Kuzey Kıbrıs'ın dünyayla doğrudan ticarete başlamasından önce, Kıbrıs (Rum) bandıralı gemilerin Türk limanlarına girişini Türkiye'nin onaylamasının mümkün olmadığını" söyledi.

KKTC Bazukanı Meliniti Ali Talat. "Kuzey Kıbrıs'ın dünyayla doğrudan ticarete banlamasından imce. Kıbrıs (Rum) bandıralı gemilerin Türk limanlarına girişini Türkiye'nin onaylamasının mümkün olmadığını" söyledi. 

Başbakan Talat, Türkiye'nin Ankara Protokolünü imzalamasının KKTC'yc etkilerinin ve uygulamada zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesinin, görüşülüp değerlendirilmesi gerekliğini ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısına girerken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talat, Türkiye'nin Ankara Protokolü'nü imzalamasıyla ilgili bir soruya karşılık, Türkiye'nin müzakerelerinin sürdüğünü, ancak ne aşamada olduğunu henüz öğrenmediğini belirterek şöyle konuştu: "Zaten beklenen buydu. Türkiye'nin ek protokolü İmzalaması 17 Aralık'taki taahhüdüydü. Dolayısıyla bunu gerçekleştiriyor. Yani beklenen bir sonuçtu. Bunun bize olan etkilerini ve onların uygulamada bize zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesini de tabii ki görüşmemiz, değerlendirmemiz gerekecek."          

Mehmet Ali Talat. Rum bandıralı gemilerin Türk limanlarına girişi konusundaki bir soru üzerine ile bunun doğrudan ticaret imkanıyla birlikte değerlendirilmesi gerekliğini söyledi. 

Kıbrıs Rum bandıralı gemilerin Türkiye limanlarına yanaşmasının, Türkiye ile serbest ticaretin sadece Güney Kıbrıs'la olması anlamına geleceğine işaret eden Talat, şöyle devam etti:

"Kuzey Kıbnsla ticaret, dünyanın ticareti, doğrudan iicaret mümkün olmayınca, böyle bir düzenleme yapılması tabii ki kabul edilebilir bir durum değil. Üstelik Türk limanlarına Kıbrıs (Kum) bandıralı gemilerin yaklaşması yani taşımacılık gümrük birliği kapsamında değil. Çünkü taşımacılık hizmet sektörüne ait bir etkinliktir, hizmet sektörü gümrük birliği kapsamında değil. O bakımdan Kıbrıs'ın kuzeyine doğrudan ticaret gerçekleşmediği sürece sanıyorum ki Kıbrıs (Rum) bandıralı gemilerin Türk limanlarına yaklaşması konusunu Türkiye'nin onaylaması herhalde mümkün olmayacak."

(Ortadoğu Gazetesi)

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?