banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Samsun ve Bandırma Limanları Özelleştiriliyor

Danıştay 13. Dairesi, TCDD'ye ait Samsun ve Bandırma limanlarının özelleştirilmesine ilişkin ihale işlemlerinin yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetti.

LİMANLAR 29.12.2008, 13:11
2092
Samsun ve Bandırma Limanları Özelleştiriliyor

Samsun ve Bandırma limanlarının özelleştirilmesinin önü açıldı

Danıştay 13. Dairesi, TCDD'ye ait Samsun ve Bandırma limanlarının özelleştirilmesine ilişkin ihale işlemlerinin yürütmesinin durdurulması istemlerini reddetti.

Liman-İş Sendikası, TCDD Genel Müdürlüğüne ait Samsun Limanı'nın 36 yıl süreyle ''işletme hakkı verilmesi'' yöntemiyle özelleştirilmek üzere ihaleye çıkarılmasına ilişkin işlem ile özelleştirilmesine ilişkin 16 Mayıs 2008'de yapılan ihalede 125 milyon 200 bin ABD Doları bedelle Çeynak Lojistik ve Ticaret A.Ş'ye verilmesine ilişkin işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda iki ayrı dava açtı.

Sendika, ayrıca TCDD Genel Müdürlüğüne ait Bandırma Limanı'nın 36 yıl süreyle ''işletme hakkı verilmesi'' yöntemiyle özelleştirilmek üzere ihaleye çıkarılmasına ilişkin işlem ile limanın özelleştirilmesine ilişkin 16 Mayıs 2008'de yapılan ihalede 175 milyon 500 bin ABD Doları bedelle Çelebi Ortak Girişim Grubu'na verilmesine ilişkin işlemin de iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle da Danıştaya iki ayrı başvuru yaptı.

Danıştay 13. Dairesi, dört davada, söz konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulması istemlerini oy birliğiyle reddetti.

Daire, ihale işlemleri ve ihaleye çıkarılmaya ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı işlemlerinde yürütmenin durdurulması için koşulların oluşmadığına karar verdi.

İhalelerde en yüksek teklifi veren şirket ile ikinci teklifi veren ortak girişim gruplarının herhangi bir yabancı ortaklığının bulunmadığı görüldüğü de belirtildi.

Davacı Liman-İş Sendikasının, Daire'nin bu kararlarına itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri görüşecek.

 

Yorumlar (2)
Gökhan Filiz 13 yıl önce
SIMDI SORUYOM SIZE BU LIMANLAR NIE OZELLESİYOR DEVLET KAZANZCINA HAZINESINE EN COK GELIR GETIREN LIMANLARIMIZ 36 YA DA 49 YILLIGINA ÖZEL SEKTORE VERILIYOR HALBUKI TURKIYE BUNLARI HIC DUSUNMEDEN SATIYOR SATMAK YERINE DAHA GELISTIRIP UST DUZEYLERDE YAPSALAR SIZCE DAHA IYI OLMAZMI BUTUN KAMU KURULUSLARI OZELLESIYOR BAKIN SU HALIMIZE SIZCE GELCEKTI HANGIMIZ DEVLETE IS BASVURSUNDA BULUNMAK ICIN BIR KAMU KURULUSUNDA CALISACAGIZ CUNKU HEPSI TEKER TEKER GIDIYOR TURKIYE UYAN KENDINE GEL NEREYE GIDIYOR SIZCE TURKIYENIN KAYNAKLARI SUYU TEKER TEKER GIDIYOR SIZCE BU NEDİR...!
arkas magduru 13 yıl önce
limanların özelleşmesin diye liman iş sendikasının büyük baskıları var aslında tüm liman işcilerinin ve herkezin özelleştirmeye hayır diyerek eyleme devam etmesi gerekir. liman iş sendikası başkanına destegimiz sonsuz .arkas gemlik magduru.
23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü