banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı'nda sona yaklaşıldı

Galataport olarak da bilinen liman, 2020 yılı sonunda tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacak.

LİMANLAR 22.06.2019, 09:35 Nermin İstikbal
256
Salıpazarı Kruvaziyer Limanı'nda sona yaklaşıldı

Galataport olarak da bilinen liman, 2020 yılı sonunda tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayacak.

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesinde, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde çalışmalar, 2016 yılı sonunda başlamıştı. Önce limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Son olarak proje alanında yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin bulunduğu binanın yıkılmasıyla, yapım çalışmalarına hız verilmişti. İnşaatın 24 aralıksız sürdüğü proje alanında incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, limanın 2020 yılı sonunda tam kapasiteli olarak hizmete alınmasının planlandığını açıklamıştı.

PROJE HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

İnşa çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü proje alanında, yıkılan binaların yerine yenileri yükselmeye başladı.

Havadan görüntülenen proje alanında binaların, deniz altında kalan temellerinin dev çelik borularla desteklendiği görülüyor. Proje alanında, her yerde işçilerinin ve iş makinelerinin hummalı bir şekilde çalıştığı görülüyor.

DEV YOLCU GEMİLERİNİ AĞIRLAMASI PLANLANIYOR

Galataport olarak bilenen Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesi, tamamlandığında terminal binası eskisinin iki katı büyüklüğünde olacak. Terminalin bir bölümü yer altına alınacak.

Proje tamamlandığında İstanbul limanına, 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli dev yolcu gemileri yanaşabilecek. Projeyle Tophane Meydanı'nın, İstanbul’un en büyük meydanlarından biri olması da planlanıyor.

Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü