banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Petlim Limanı'nın Yüzde 30'u Satılacak

Petkim'in sahibi olduğu Petlim Limanı'nın yüzde 30'u 250 milyon dolara yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs’a satılıyor.

LİMANLAR 20.07.2014, 09:23
4433
Petlim Limanı'nın Yüzde 30'u Satılacak

 Petkim Limanı'nın Yüzde 30'u Satıldı

 Petkim'in sahibi olduğu Petlim Limanı'nın yüzde 30'u 250 milyon dolara yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs’a satılıyor.

Petkim, yüzde 100 iştiraki olan Petlim Limancılık A.Ş.’de sahip olduğu hisselerin devri hususunda dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs'a münhasıran müzakere hakkı tanıdığını açıkladı.

İzmir Aliağa’da gerçekleştirilen ön anlaşma ile Petlim hisselerinin yüzde 30'unun 250 milyon dolar bedel ile Goldman Sachs’a satılması planlanıyor. Ayrıca, yapılacak sözleşmede Goldman Sachs’ın bir zarara uğramaması için ilgili hisseleri SOCAR Türkiye’ye satma hakkı da yer alacak. Hisse devir işleminin tamamlanması, hukuki inceleme sürecinin ardından nihai sözleşmeler üzerinde anlaşılmasıyla son bulacak. SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Dünyanın en büyük yatırımcılarından birinin liman şirketimize ortak olması, projemizin ekonomisinin ve değerinin tescili anlamına gelmektedir.  Liman yatırımımızın proje finansmanı kapsamında da ön anlaşmasını Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank ile imzaladık. Akbank ile imzalanan term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 milyon USD finansman sağlamış olacağız.”

Kenan Yavuz, Goldman Sachs ile yapılan ön anlaşma ile çok önemli bir adım atıldığını ve dünyanın en büyük yatırımcılarından birini İzmir’e getirdiklerini söyledi. Yapılan anlaşma hakkında bilgi veren Yavuz, “Petlim Limancılık’ın yüzde 30 hissesinin Goldman Sachs’a devredilmesinin yanısıra, 7 yıl içerisinde, Petlim’in halka arz çalışmalarının yürütülmesi ve Goldman Sachs International’a ait olacak hisselerin halka arz edilmesi için Goldman Sachs International’a yetki veriyoruz. Bu işbirliği sayesinde Petkim’de yarattığımız değer tescil edilmiş oluyor. Bu anlaşmayı stratejik ve uzun vadeli bir işbirliğinin temeli olarak görüyoruz. 

Yaptığımız her işin, global ölçekli ve dünya ile entegre olabilen projeler olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Aynı gün içinde imzaladığımız ikinci ön anlaşma ise Akbank ile olmuştur. Akbank ile imzaladığımız term-sheet kapsamında 13 yıl vade ile 211 Milyon Dolar tutarında bir proje finansmanı gerçekleştirmiş olacağız. Goldman Sachs gibi bir dünya devi ile yapılan hisse devri ve Akbank ile imzalanan proje finansmanı anlaşmalarını aynı günde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kadar güzel ve büyük işleri aynı güne sığdırmak elbet ki, bizim gibi babayiğit bir şirkete çok yakışmıştır” dedi.

Petkim Yarımadası’nda devam eden yatırımları incelemek için İzmir Aliağa’ya gelen Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Şahin Mustafayev, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR Başkan Yardımcısı Süleyman Gassimov, SOCAR Başkan Yardımcısı David Mammadov, Petkim ve SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev Goldman Sachs ve Akbank ile yapılan liman ön anlaşmalarına da nezaret etti. Tamamlandığında, Türkiye’nin 3. büyük konteyner limanı olacak yatırımın 2015 yılı son çeyreğinde hizmete gireceğini belirten Kenan Yavuz, aynı zaman diliminde Rüzgâr Enerji Santrali’ni de devreye almayı planladıklarını kaydetti.

Petkim’in yürütmekte olduğu yatırımların hız kesmeden devam ettiğini belirten Yavuz “118 Milyon Dolar bedel ile gerçekleştirdiğimiz, Petkim’in toplam kapasitesini yüzde 13 artıracak kapasite artışı yatırımda sona yaklaştık. Bu yatırımımız da arkadaşlarımızın üstün gayretleri ile Ekim ayında tamamlanmış ve Petkim yeni kapasitesine kavuşmuş olacaktır. Diğer yandan Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı’mıza, devam etmekte olan star rafinerimiz ile ilgili bilgiler verdik ve heyet ile birlikte yarımada yürütülmekte olan yatırımları yerinde gösterme fırsatı bulduk.” diye konuştu.

Yorumlar (1)
erkan ertan 8 yıl önce
ıyı satın 5 sene sonra kapısında güvenlik görevlisi olursunuz petlimin.Satın girsinler içinize 5 sene hiçbir kar etmeyip boyuna zarar edip herseyinizi onlara satıp kapılarında güvenlik görevlisi olacaksınız.
banner255
0
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü