banner191

banner148

banner179

banner176

Nemrut, Yatırımcının Gözdesi Haline Geldi

Geçen yıl 40 milyon ton yükleme ve boşaltma işlemi yapılan Aliağa Nemrut Körfezi'ndeki iskeleler, Alsancak Limanı'nın yükünü alırken, bölge liman yatırımcılarının da gözdesi oldu.

LİMANLAR 21.06.2009, 13:21
Nemrut, Yatırımcının Gözdesi Haline Geldi

Nemrut, yatırımcının gözdesi haline geldi

Petkim ve Batıçim mevcut iskelelerini büyüterek, elleçleme kapasitesini artırmayı planlıyor

Tayfun Liman, dolgu alanı, rıhtım ve konteyner terminali için 250 milyon dolar harcayacak

Geçen yıl 40 milyon ton yükleme ve boşaltma işlemi yapılan Aliağa Nemrut Körfezi'ndeki iskeleler, Alsancak Limanı'nın yükünü alırken, bölge liman yatırımcılarının da gözdesi oldu. Egeli sanayiciler Çandarlı'daki liman projesinden önce Nemrut Körfezi'ndeki iskelelerin kapasitesinin artırılması ve altyapılarının güçlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor. Nemrut Körfezi'ne geçen yıl 4471 gemi gelirken, yılda ortalama 12-14 milyar dolarlık ticari işlem gerçekleştiriliyor.

400 KİŞİYE İSTİHDAM

Nemrut Körfezi'nde Habaş, İzmir Demir Çelik (İDÇ), Batıçim, Ege Çelik, Ege Gübre, Petrol Ofisi, Petkim, Total, Egegaz ve Tüpraş'a ait toplam 10 iskele bulunuyor. Petkim ve Batıçim mevcut iskelelerini büyüterek, elleçleme kapasitelerini artırmayı planlarken, Tayfun Liman A.Ş. firması da bölgede dolgu alanı, rıhtım ve konteyner terminaliden oluşan projesi için 250 milyon dolarlık yatırım yapacak. Liman ile  yılda 1 milyon adet 20'lik konteyner elleçlenirken, 400 kişiye de istihdam sağlanacak.

Nemrut Körfezi’nde iskelesi bulunan Petkim’in Genel Müdürü ve EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Çandarlı’ya yapılması öngörülen limandan önce Nemrut Körfezi’ndeki iskelelerin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Buradaki ulaşım altyapısının da iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Yavuz, bu sayede Nemrut’un Alsancak Limanı’ndaki sıkışıklığı da önemli ölçüde azaltacağını kaydetti.

DESTEKLİYORUZ

Yavuz, "Buradaki iskelelerin kapasiteleri artırılmalı. Bu noktada bir çok firmanın yatırım planı da var. Ancak buradaki iskeleler üçüncü kişiler tarafından kullanıldığında devlet gelirden yüzde 15 pay alıyor. Bunun kaldırılması lazım. Burada çok az bir yatırımla Çandarlı'dan önce önemli bir kapasiteye ulaşılarak İzmir'in liman sorunu çözülebilir. Kara ve demiryolu ulaşımı daha da iyileştirilmeli. Biz Petkim olarak yıllık 1 milyon TEU kapasiteli bir konteyner limanı yapıyoruz. Alsancak Limanı'na yanaşamayan gemileri buraya getirmeyi planlıyoruz. Bu konuda Hamburg Limanı ile Artı Proje firmaları fizibilite çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, son yıllarda Aliağa ve çevresindeki denizcilik, liman yatırımlarının büyük hız kazandığını söyledi. Aliağa'nın yakın gelecekte Türkiye'nin denizcilikte Doğu Akdeniz'deki en önemli ihracat üssü olacağını belirten Saka, yılda 4 bin 500'e yakın geminin Aliağa'daki çeşitli kuruluşların iskelelerini kullandığını vurguladı. Saka, "Bu potansiyeli, kıyılarımızı rasyonel bir şekilde planlayıp değerlendirerek daha fazla geliştirmek mümkün. Aliağa'da deniz ticareti ve buna bağlı sektörlerdeki tüm yatırımları destekliyoruz. Ancak bunlar, makro bir planlama dahilinde gerçekleşirse bölgemiz bundan daha kazançlı çıkar. Aliağa gibi stratejik sektörlerin konuşlandığı ve her metrekarenin değerli olduğu bir bölgede kıyıların yanlış ve gelişigüzel kullanımını önlemek amacıyla bölgenin ve genel ekonomik menfaatleri doğrultusunda kıyı master planı yapılması gereklidir" diye konuştu.

2008’de 40 milyon ton elleçleme

Aliağa Nemrut Körfezi'nden bulunan iskelelerde sadece 2008'de 40 milyon ton yükleme ve boşaltma işlemi (elleçleme) gerçekleşti. Nemrut ve Aliağa iskelelerine gelerek boşaltma yapan gemiler ağırlıklı olarak Ham petrol ve hurda demir getirdi. Kömür, dökme çimento, soya fasulyesi, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), nafta, tarım ürünleri, amonyak, kok kömür, üre gübresi, inşaat demiri, küspe, kepek, gübre, çavdar, un, kereste, kimya sanayi mamulleri, palm yağı, sunta, demir çelik ürünleri, kil, kolza yağı taşıyan gemiler bu yüklerini Aliağa'daki çeşitli iskelelere boşalttı.

YOL İNŞAATLARI

Ege'nin diğer illerinden de Aliağa'daki liman ve iskelelere ulaşım alternatiflerini artıracak yatırımlar devam ediyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nden Nemrut Limanlar Bölgesi'ne doğru bir demiryolu hattı döşeme çalışmaları sürüyor. Aliağa Karakuzu köyünden Manisa'ya doğru giden dağ yolu, Manisa'dan itibaren genişletiliyor.

Çandarlı Ağustos'ta başlayacak

Ulaştırma Bakanlığı, Nemrut'un da bulunduğu Çandarlı Körfezi'ni Doğu Akdeniz'in en önemli limanı haline getirecek Kuzey Ege Çandarlı Limanı'na da Ağustos'ta start verecek. Çandarlı Limanı için Ağustos ayında ihaleye çıkılacak. 15 bin kişiye istihdam sağlayacak, Türkiye'nin en büyük, dünyanın da en büyük 10 konteynır limanından biri olacak Çandarlı Limanı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Aliağa Çaltıdere'de yıllardır bekleyen tekne ve yat tersanesi projesi, 800 hektar alanda yeniden yapılacak. 49 yıllığına kiralanacak ve bin 200 dönüm arazide kurulacak olan tersanede 4-5 yıla kadar tekne ve yat imalatının başlayacağı belirtiliyor.

Yorumlar (1)
AHMET VARDAR 10 yıl önce
Türkiyede belkide en büyük sıkıntıların başında gelen sorun ülkemizde ticaretle uğraşan küçük ve orta ölçekli ancak üretim aşamasında ciddi ihracaatçılara kaynak olan tedarikçi firmaların bahse konu limanlara yüklerini ulaştırmaları ciddi bir sıkıntı.Tabloya bu açıdan bakıldığında Ülkemizde birçok yatırımcı liman yapma projeleriyle arayış içindeler 1 milyon 500 bin teu v.b kapasitelerde limanlardan bahsediliyor aceba bu yapılması planlanan limanların nekadarı bu planlanan kapasiteye ulaşabilecektir.Yukarıdada belirttiğim gibi öncelikle bu ülkede yeter sayıda ihracaat yapan firmalar olması bu firmalara yasal mevzuat ve (gümrük)prosedürlerin maliyetleri arttıran değil azaltan işleri yavaşlatan değil hızlandıran duruma getirilmesi bu yatırımcılar için gerekli alt yapının oluşturulması bağlamında gerekli çalışmaları başlatmaları gereklidir.Ayrıca yine en büyük sıkıntılardan biride bahse konu limanlara ve terminallere ilgili yüklerin ulaştırılmasındaki maliyetlerin minimize edilmesi ve ticari malların en az zayiatla ve en hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için gerekli kara terminallerinin oluşturulması gerekliliğide unutulmamalıdır.Ülkemizde halen deniz taşımacılığı konusunda yeterli bilgilendirilmenin,tanıtımının doğru ve yeterli yapılmadığı kanısındayım halen lojistik ülkemizde kara taşımacılığı olarak değerlendirilmekte ve tercih edilmektedir bu konu ile ilgili ne görsel nede yazılı basında bir tanıtımın yapılmamasıda ayrıca düşündürücüdür.Halbuki oluşan ciddi maliyetler üretilen malların üzerine birim maliyeti olarak artarak binmektedir,buda piyasadaki rekabet şartları açısından sıkıntı yaratmaktadır.Unutulmamalıdırdi bu ülkede ihracaatçı firmaların ve ithalatçıların maliyetlerinin minimize edilmesi demek dünya piyasasıyla rekabeti arttıracak lojistik sektörününde canlanması açısından önem arz edecektir.Niyatinde liman yapmakla bitmiyor önceki evreler ile ilgili alt yapıyı temin etmek lazım gelmektedir.Ülkemizin kanayan yaralarından biri alt yapıyı yapmadan bina dikiyoruz.Ahmet VARDAR

A.C.O27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?