banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Mersin Limanı'nda Yük Trafiğinde Artış

Mersin Limanı'nda, geçen yıl gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma işlemlerinde önceki yıla göre yüzde 10,9 oranında artış meydana geldiği bildirildi.

LİMANLAR 20.02.2009, 02:36
1833
Mersin Limanı'nda Yük Trafiğinde Artış

Mersin Limanı'nda yük trafiğinde yüzde 10,9 artış oldu 
 
Mersin Limanı'nda, geçen yıl gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma işlemlerinde önceki yıla göre yüzde 10,9 oranında artış meydana geldiği bildirildi.   
 
 
Mersin Deniz Ticaret Odası (DTO) Genel Sekreter Yardımcısı Halil Delibaş, yaptığı yazılı açıklamada, 2007'de Mersin Limanı'nda 17 milyon 890 bin 102 ton yük hareketi gerçekleştiğini hatırlattı.Geçen yıl ise 8 milyon 361 bin 14 ton yükleme, 11 milyon 496 bin 408 ton boşaltma olmak üzere 19 milyon 857 bin 422 ton yük elleçlendiğini ifade eden Delibaş, 3 bin 964 geminin operasyon için uğradığı limanda, 2008 yük trafiğinin, bir önceki yıla oranla yüzde 10,9 artış gösterdiğini belirtti.

Limanda yüklenen ve boşaltan yükler içerisinde petrol ürünlerinin ilk sırada yer aldığını vurgulayan Delibaş, şunları kaydetti:

"Özelleştirildikten sonra Mersin Liman İşletmesi (MIP) tarafından işletilen limanda, ekonomik durgunluğun etkileri aralık ayında da etkisini gösterdi. Mersin Limanı, krizi fırsata çevirmek üzere bu riskli süreci değerlendirmek zorunda. Bu nedenle büyük konteyner ana gemilerinin Mersin'e getirilerek aktarma yükü kapasitesinin artırılması gerekiyor. Öte yandan İran, Irak, Bağımsız Devletler Topluluğu ve diğer Asya-Avrupa yüklerinin Mersin Limanı kullanılarak taşınması için yeni projeler ve pazarlama çalışmaları yapılmalı. Ayrıca yakın yol deniz taşımacılığı, deniz otoyolları gibi AB projelerinde Mersin'in yer almasını sağlayacak çalışmalara da ağırlık verilmesi gerekiyor.''

Mersin'in 5 yıl içinde uluslararası lojistik üs olmasının hedeflendiğine işaret eden Delibaş, limanın, bu sürece idari ve teknik anlamda yatırımlara hızla devam edilerek hazırlanması gerektiğini kaydetti. (aa)

 

Yorumlar (1)
İHRACATÇI 13 yıl önce
MIP'NIN BU KRIZ DONEMINDE ONCELIKLI YATIRIMININ KARA TERMINALLERI OLMASI GEREKTIGINI DUSUNUYORUM. CUNKU IHRACATCILAR OLARAK TASERON FIRMANIN ELINDE OYUNCAK OLMAKTAN, KONTEYNERLERIMIZI YUKLETEMEMEKTEN, LIMANDA POSTA OLMADIGI VE BU NEDENLE VAKTINDE YUKLENMEDIGI ICIN GEMIYE YUKLENEMEYEN KONTEYNELER ICIN ARDIYE ODEMEKTEN CANIMIZ CIKTI. LIMAN ISLETMELERININ ESAS MUSTERILERI HATLARDIR BU DOGRU ANCAK IHRAC YADA ITHAL EDILECEK YUK OLMAZSA O HATLARDA O LIMANLARA UGRAKLARINI IPTAL EDER VE PROGRAMLARINI BASKA LIMANLARA KAYDIDIRIRLAR.

BU BAKIMDAN MIP'IN IHRACATCI VE ITHALATCI FIRMALARADA HIZMET VERDIGIGINI HATIRLAMASI VE BU KONUYA ACIL BIR COZUM BULMASI GEREKMEKTEDIR. IS EMRI BEDELINI TAHSIL EDEREK KARSILIGI OLAN HIZMETI VERMEMESI COZUM DEGIL COZUMSUZLUK GETIRIRCVE BUNUN ISMI HAKSIZ KAZANCTIR.

SAYGILARIMLA,
banner255
9
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü