banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Meksika Liman Operasyonlarını Askeri Kontrole Bırakıyor!

Meksika, yasadışı kartellere yönelik aldığı son tedbirlerle, ülkenin liman operasyonlarının kontrolünü orduya vermeye hazırlanıyor.

LİMANLAR 12.10.2020, 10:38 12.10.2020, 11:00 Halit Emre İbrahimoğlu
235
Meksika Liman Operasyonlarını Askeri Kontrole Bırakıyor!

Meksika, yasadışı kartellere yönelik aldığı son tedbirlerle, ülkenin liman operasyonlarının kontrolünü orduya vermeye hazırlanıyor.  Bu adım kartellerin kendilerini denizcilik endüstrisine entegre ettiği, malların limanlara giriş ve çıkış hareketlerini kontrol ettiği için atılıyor.
 

Dünya genelinde çıkan haberlere göre limanları ordunun eline bırakacak mevzuat şu anda Meksika parlamentosunda milletvekillerinin onayını almayı bekliyor.
 

Centro de Investigaciones sobre America de Norte (CISAN) düşünce kuruluşunda siyaset bilimci ve güvenlik uzmanı olan Raul Benitez Manaut meksika limanlarının ve gümrüklerinin yolsuzluklarla dolu olduğunun iyi bilindiğini aktarıyor

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'a göre liman operasyonları için sorumluluk sivil Ulaştırma Bakanlığından orduya devredilecek. Başkan, daha az yozlaşmış ordunun yolsuzluk ve kartellerle mücadeledeki başarısını vurguluyor.

2013'te benzer bir adım atılmıştı!
 

2013'ün sonlarında, Meksika'daki önceki hükümetin de benzer bir adım attığı ve Meksika'nın en büyük kargo merkezi olan Pasifik limanındaki Lazaro Cardenas'ta sorumluluğun silahlı kuvvetlere bırakıldığı belirtiliyor.
 

Uzmanlar, hükümetin bir kez daha Lazaro Cardenas ve Veracruz da dahil olmak üzere büyük limanlardaki operasyonların kontrolünü silahlı kuvvetler yoluyla ele geçirmesinin kritik olduğunu söylüyor. Temmuz ayında Lopez Obrador, liman idaresini ve limanlardaki gümrük işlemlerini yeniden şekillendirerek limandaki yolsuzlukları ve yasadışı faaliyetleri durdurma sözü verdi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
22
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü