banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Liman tartışması bitmek bilmiyor

Danıştay'ın "yürütmeyi durdurma" kararına rağmen yoğun şekilde deniz içerisinde inşaatlar devam ederken, ilginç gelişmelerin de yaşandığı ileri sürüldü.

LİMANLAR 23.03.2005, 10:41
Liman tartışması bitmek bilmiyor

Kuşadası Liman sahası içerisi ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı tarafından Kıyı Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, Kuşadası Limanı'nı 30 yıllığına kiralayan Ege Ports Firması tarafından liman içerisinde 48 işyerini kapsayan bir proje uygulanmak istenmişti.

Ancak Danıştay, Kuşadası'nda büyük tartışmalara sebep olan yönetmelikle ilgili "yurütmeyi durdurma" kararı vermiş, buna rağmen limanı işleten Ege Ports liman sahası içerisindeki inşaatlara başlamıştı.

Anayasa'ya aykırı

Danıştay'ın "yürütmeyi durdurma" kararına rağmen yoğun bir tempoyla deniz içerisinde inşaatlar devam ederken, ilginç gelişmelerin de yaşandığı ileri sürüldü.

İddiaya göre, bazı kesimlere göre kaçak ve yasa dışı olduğu ileri sürülen, Danıştay'ın "yürütmeyi durdurma" kararına devam eden inşaatlar, Kuşadası'nın simgesi, Güvercinada manzarasını bile ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda Kuşadası Belediye Meclisi Hukuk İşleri Komisyonu Başkanı olan Belediye Meclisi üyesi avukat Nilgün Öğünçlü, denizin kiralanmasının anayasaya aykırı olduğuna dikkati çekerek, Mal Müdürlüğü ile Ege Ports Firması arasındaki kira sözleşmesinin hiçbir geçerliliği bulunmadığını söyledi.

Dosyalar eksikti

Limanı   işleten   Ege Ports'un kaçak inşaatlarına vize vermeyen Mimarlar Odası Kuşadası Temsilcisi Adil Geçim ise,  liman sahası  içerisinde ve denizin ortasında böyle bir inşaatın yapılabilmesinin mümkün    olmadığını  belirterek,      firmanın  dosyasında ayrıca bir  çok teknik eksik bulunduğunu söyledi.

(Kaynak: Haber Ekspres, Yayın Tarihi: 18 Mart 2005)

Yorumlar (1)
Osman Beklemez 16 yıl önce
Rant kavgası nedeni ile birkac esnafin biraraya gelip mesnetsiz iddalara dayanan bir haber.Limanın izinleri alınmıştır.
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102