banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kuşadası Limanı Projesi Donduruldu

Kuşadası Limanındaki Yeni İmar Planıyla İlgili Süreç Donduruldu

LİMANLAR 06.12.2010, 10:41
1956
Kuşadası Limanı Projesi Donduruldu

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Kuşadası'nda büyük tartışmalara yol açan ve iptal edilmesi için 14 bin imzanın toplandığı Kuşadası Limanı'ndaki yeni imar planıyla ilgili sürecin dondurulduğu açıklandı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Kuşadası'nda gerçekleştirilen toplantının ardından tartışılan ve tepki çeken Kuşadası Limanı ile ilgili yeni imar planının dondurulduğunu açıkladı. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün de Kuşadası halkının 14 bin imza ile gösterdiği reaksiyona bakanlığın hassasiyet göstererek planı dondurduğunu belirterek, Kuşadası halkının istekleri doğrultusunda yeni imar planı yapılması için 17 Aralık'tan itibaren taraflar arasında görüşmeler yapılacağını söyledi.

Bilindiği gibi, yıllardan beri Kuşadası'nda tartışmalara yol açan Kuşadası Limanı'nda mahkemelik olan mevcut işyerlerinin yanında son olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yeni bir imar planı hazırlanmış ve plan ile aralarında Kuşadası Balıkçı Barınağı ile sahil bandında Atatürk Anıtı'na kadar olan bir bölüm imara açılmıştı. Bakanlığın bu yeni planının ardından Kuşadası Belediyesi'nin de içinde bulunduğu Kuşadası Liman Platformu oluşturulmuş ve planın iptal edilmesi için imza kampanyası başlatılmıştı. Kısa sürede yaklaşık 14 bin imza toplanmış ve bu imzalarla birlikte Kuşadası Belediyesi başta olmak üzere çeşitli meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri yeni imar planına itiraz etmişti.

Kuşadası kamuoyunda büyük tepki oluşturan yeni imar planıyla ilgili gelişmeler Kuşadası Ticaret Odası'nda Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş'un başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Kuşadası kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği toplantıya Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti Aydın Milletvekilleri Atilla Koç, Ahmet Ertürk ve Mehmet Erdem, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası Emniyet Müdürü Olcay Yakup İnankur, Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Aydın İl Genel Meclisi Başkanı Akan Evren, Kuşadası Liman Platformu üyeleri, çeşitli siyasi partilerin ilçe ve il başkanları, bazı il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeleri, Kuşadası Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve çeşitli meslek kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Kuşadası limanı ile ilgili Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuşadası Kruvaziyer Limanı ve Koltuk Limanı, 1/5000 ölçekli nazım plan değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği kararına Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Liman Platformu, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından yapılan itirazlar değerlendirildi.

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç ile Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ortak bir açıklama yaptı. İlk olarak konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, Türkiye'de kruvaziyer turizmin büyük önem taşıdığını ve bu önem içerisinde ilk sırayı Kuşadası Limanı'nın aldığını belirterek, " Kruvaziyer turizmin ve Kuşadası Limanı büyük önem taşımaktadır. Bu toplantıda yeni imar planının ardından yaşanan tartışmalarda tarafların birbirini anlaması açısından son derece başarılı geçti ve ortak bir noktada buluşulması için önemli bir mesafe alındı. Net olarak Belediye Başkanı Sayın Altungün'ün yaklaşımları ile ortak bir noktaya varılması için olumlu görüşmeler yapıldı. Bu amaçla, yeni imar planıyla ilgili süreci ve işlemleri dondurduk. Bakanlık, belediye ve limanı işleten firmanın katılımıyla yeni imar planının oluşturulması yönünde bir araya geleceğiz. Kuşadası halkının 'evet' diyeceği bir noktaya gelinmesi için ödünler verilecek. Bundan sonra yapılacak yeni imar planı ele alınacak ve toplantılarda her kesimin kabul edeceği bir planı oluşturacağız. Tartışmaya konu olan imar planıyla ilgili işlemleri dondurduk. Kuşadası halkının da kabul edeceği yeni bir plan yapacağız" dedi. Müşteşar Kıraç'ın açıklamasından sonra konuşan Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ise " Kuşadası Limanı ile ilgili ortaya konulan yeni imar planına 14 bin imza ile gösterilen reaksiyonumuza bakanlığın gösterdiği hassasiyet ile önemli bir noktaya gelindi. Sayın Müsteşarımızın da açıkladığı gibi bu toplantıda yapılan görüşmeler sonucu yeni imar planıyla ilgili süreç donduruldu. 17 Aralık tarihinde yeni imar planı oluşturmak için bakanlık, belediye ve firma yetkilileri bir araya geleceğiz. Amacımız hem kruvaziyer turizminin gelişimini hem de Kuşadası'nın çıkarlarını yansıtacak yeni bir plan oluşturmak " diye konuştu.
Kuşadası Limanındaki Yeni İmar Planıyla İlgili Süreç Donduruldu başlıklı ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Kuşadası'nda büyük tartışmalara yol açan ve iptal edilmesi için 14 bin imzanın toplandığı Kuşadası Limanı'ndaki yeni imar planıyla ilgili sürecin dondurulduğu açıklandı.

 

Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü