banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kuşadası Limanı İhalesi İptal

Bundan 7 yıl önce özelleştirilen ve halen Ofer-Kutman ortaklığının kurduğu Egeport firması tarafından işletilen Kuşadası Limanı’nda, sular durulmuyor.

LİMANLAR 18.08.2010, 01:08
2866
Kuşadası Limanı  İhalesi İptal

Kuşadası Limanı’nda 7 yıl sonra gelen iptal adrese gitti    
  
Bundan 7 yıl önce özelleştirilen ve halen Ofer-Kutman ortaklığının kurduğu Egeport firması tarafından işletilen Kuşadası Limanı’nda, sular durulmuyor.

İsrailli işadamı Sami Ofer’in oğlu, Eyal Ofer’in sahip olduğu Royal Caribbean Cruise, Avrasya Yatırım ve Ege Ticaret’ten oluşan konsorsiyumun 2003’te kazandığı ihaleyi iptal eden mahkeme kararı dün taraflara tebliği edildi. En yüksek teklifi vermesine karşın, ihaleyi kazanamayan Limaş’ın açtığı dava sonucu başlayan mahkeme süreci 7 yıldır sürerken, bu aşamadan sonra diğer tarafın yapacağı itiraz ile bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Kuşadası Limanı’nda, ihale ve sonrasında yaşananlar özetle şöyle oldu:

30 yıllık işletme hakkı

Kuşadası Limanı’nın 30 yıllık işletme hakkının devri ihalesi, 4 Mart 2003’te yapılırken, Limaş A.Ş. 36 milyon dolarla en yüksek teklifi verdi. Bu ihalede Royal Caribbean Cruise, Avrasya Yatırım ve Ege Ticaret grubunun ise 27 milyon dolarda kaldı.

Ancak parayı zamanında ödeyemeyen Limaş’ın ek süre talebi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca reddedildi. Limanın 30 yıllık işletme hakkını en yüksek teklifi veren ikinci firmaya devredildi. Ancak Limaş’ın ortağı Av. Nilgün Öğünçlü, alt limit 35 milyon dolar olduğunu hatırlatıp davanın iptalini istedi.

Komisyon kararında yoktu

Bunun üzerine görülmeye başlayan dava, 2 Haziran 2010’da sonuçlandı. Dün taraflara tebliğ edilen iptal kararına gerekçe olarak, ÖYK’nın, ihale komisyonu kararında öngörülmeyen şahsa ya da tüzel kişiye ihale verilmesi olanağı bulunmadığı belirtildi. İhalenin en yüksek ikinci teklifi veren ikinci şirkete verilmesi için, bunun komisyon kararında belirtilmiş olması gerektiği anlatıldı.

Yorumlar (2)
Ali Türkmen 11 yıl önce
Bence bu sonuç memleket için çok faydalı olmuş. Yeni ihaleyle burası en az 400-500 milyon dolara gider..Her sene ortalama 1000 gemi yanaşıyor, sadece kılavuzluk ve Ayakbastı parası dahi yılda 15 milyon doları geçer artı dükkanlar - otobüsler vs da var..Dolayısıyla USD 15 milyon X 20 yıl = USD 300 milyon dolar..İnşallah bir TÜRK alır ve bu para da memleketimizde kalır..Hayırlısı Olsun..TÜRK VATANDAŞI 11 yıl önce
İsim vermeksizin yorum yazmak istiyorum.

Eğer ihale iptal edildiyse, ihaleyi kazandığı günden buyana Kuşadası Limanını işleten liman işletmesinin Kuşadasından kazandığı miktarı devlete isde etmesi gerekir diye düşünüyorum. tüzel kişilik olarak kendisine ihale için yatırdığı mniktar verilir. Hukukçu değilim hukukçularımızın bu konuda çaba sarfedeceklerine inanıyorum.

Dünyada başka Efes ve başka Meryemana yok. Kuşadasına bunun için geliyorlar. Kazanılan para ülkemizde kalmalı.

İstatistikler belli Kuşadasına 7 yılda 2.354.729 kişi gelmiş. Ayak bastı ücreti 15$. Bir çarpın bakalım. Şimdiye kadar bu işletmeci sadece ayakbastı ücreti olarak 35.297.290 $ kazanmış. Gelin şimdi ülkenizi düşünüyorsanız bu limanın işletme ihalesi için tekrar değer belirleyin. dünyada başka EFES-MERYEMANA yok
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü