banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Konyalı İhracatçı Limana Kavuşuyor

35 bin KOBİ'nin 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığı Konya'da demiryolu ile Mersin Limanı'na sevkıyata bu yıl başlanıyor.

LİMANLAR 19.04.2005, 10:55
Konyalı İhracatçı Limana Kavuşuyor

Konyalı

ihracatçı demiryoluyla limana bağlanıyor

35 bin KOBİ'nin 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığı Konya'da demiryolu ile sevkıyata bu yıl başlanıyor.

"Konya sanayiinde herhangi bir yatırımcı hangi alanda olursa olsun çok rahat eder."

Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil Konya'yı anlatmaya bu sözlerle başlıyor.

Büyükhelvacıgil'in dediği gibi Konya ekonomisi KOBİ'lerinin başarısıyla ciddi bir ivme yakaladı. Türkiye'nin en büyük KOBİ vadisi olma yolunda ilerleyen Konya'da rakamlarda bu değişimi gösteriyor. İmalat sanayiinde faaliyet gösteren 200 bin KOBİ'nin 35 bini Konya'da bulunuyor. 250 milyon dolarlık ithalat gerçekleştiren Konyalı işietmelerin 2004 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor.

Konya'nın, Anadolu'nun KOBİ başkenti olma yolunda ilerlediğini söyleyen Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ildeki KOBİ'lerin yüzde 90'inin şehir dışındaki organize alanlarda, hiç bir altyapı sorunu olmadan üretim yaptığını ifade ediyor.

Tahir Büyükhelvacığil, ihracatçının önündeki en büyük engellerden biri olan demiryolu sevkıyatındaki sorunun çözüleceğini Söylüyor. "Demiryolu Konya için çok önemli. Limanı Konya'ya taşıyabilmemiz şart"diyen Büyükhelvacığil, bununla ilgili olarak Devlet Demiryolları yetkilileriyle görüşmelerin başladığını ve sorunun kısa zamanda çözüleceğini ifade ediyor.

Büyükhelvacığil " Şimdi Mersin Limanı sevkıyatı yapan KOBİ'lerin Konya'ya demiryolu bağlantısının bir an önce yapılmasıyla çözülebilecek. KOBİ'ler için büyük öneme sahip olan demiryolu bağlantısına kavuşturulmasıyla gümrük işlemlerinin burada yapılabilecek" dedi.

(Kaynak: REFERANS Gazetesi/MELİH CAN- İstanbul)

Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102