banner191

banner148

banner179

banner176

İzmir Alsancak Limanı ile Miami Limanı kardeş liman oldu.

İzmir Alsancak Limanı, dünyanın en önemli kruvaziyer limanlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin Miami Limanı ile kardeş liman oldu. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin limancılık ve kruvaziyer turizminde işbirliğinin önünü açacak Uluslararası Kardeş Liman Anlaşması, kruvaziyer sektörünün en büyük buluşması olan ABD’nin Fort Lauderdale şehrindeki Seatrade Cruise Global Fuarı’nda imzalandı.

LİMANLAR 16.03.2017, 21:28 Nermin İstikbal
İzmir Alsancak Limanı ile Miami Limanı kardeş liman oldu.

İZMİR İLE MİAMİ LİMANLARI KARDEŞ OLDU

İzmir Alsancak Limanı, dünyanın en önemli kruvaziyer limanlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nin Miami Limanı ile kardeş liman oldu. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin limancılık ve kruvaziyer turizminde işbirliğinin önünü açacak Uluslararası Kardeş Liman Anlaşması, kruvaziyer sektörünün en büyük buluşması olan ABD’nin Fort Lauderdale şehrindeki Seatrade Cruise Global Fuarı’nda imzalandı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nin fikri ve mimarı olduğu kardeş liman anlaşması, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert ile Port Miami CEO’su Juan Kuryla tarafından imzalandı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ile Türkiye Cumhuriyeti Miami Başkonsolosu Özgür Kıvanç Altan da imza töreninde şahit olarak hazır bulundu.

KRUVAZİYER TURİZMİ YENİDEN YÜKSELECEK

 Miami Limanı ile İzmir Alsancak Limanı'nı kardeş liman yapan törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Türk deniz ticaret filosunun 2016 rakamlarına göre 29 milyon DWT'luk kapasitesiyle dünyada 13'ncü sırada yer aldığını söyledi.  Türkiye'nin kruvaziyer turizminde 2000'li yıllarda 800 binlerden 2 milyon yolcuya ulaştığını belirten Sert, 2016 yılında ise çeşitli sorunlardan dolayı yolcu sayısının 600 binlere düştüğünü ifade etti.  

Kruvaziyer turizminin eski günlere dönmesi için Türkiye'nin gerekli önlemleri aldığını ifade eden  Sert, önümüzdeki sezonda kruvaziyer operatörlerinin rotalarını Türkiye limanlarına çevirmesi için Bakanlık olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydetti. İki ülke arasında anlaşmaya konu olan İzmir Limanı'nın, Türkiye'nin en donanımlı limanlarından biri olduğunu söyleyen Sert, kardeş liman anlaşmasıyla ABD ve Türkiye arasında denizcilik ilişkilerinde yeni bir bakış açısı kazandırarak, farkındalık oluşturma projesini hayata geçirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Miami-İzmir Kardeş Liman Anlaşmasıyla, her iki ülkenin denizcilik konusundaki birikimleri paylaşılırken, ortak girişim platformu oluşturulacağını sözlerine ekleyen Sert, Miami Limanı otoritesine özverili bakış açısından dolayı teşekkürlerini iletti.

İZMİR-MİAMİ DENİZ KÖPRÜSÜ

İmza töreninde konuşan Ports Miami CEO'su Juan Kuryla da, İzmir Limanı ile Miami Limanı arasında imzalanan Kardeş Liman Anlaşmasını önemsediklerini belirterek, bu anlaşmanın iki ülke arasındaki denizcilik ilişkilerinin gelişmesi ve güçlenmesini sağlayacağını söyledi.  İzmir Limanı ve Miami Limanı otoritelerinin birbirleriyle bilgi paylaşımı sağlayacak bu anlaşma sayesinde tecrübelerin paylaşılmasını önünü açacağını ifade eden Kuryla, bu birlikteliğe katkı sağlamak için sabırsızlandıklarını vurguladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ise antik dönemden bu yana Anadolu’nun liman kenti olan İzmir ile yolcu ve yük taşımacılığında öne çıkan Miami arasında bir deniz köprüsü kurulduğunu söyledi. Öztürk, “2003 yılında kruvaziyer turizmine adım atan İzmir, kısa sürede Doğu Akdeniz’de gemilerin uğrak noktası oldu. Ancak ne yazık ki küresel kruvaziyer turizminin rotasının değişmesi ve güvenlik endişesi nedeniyle gemiler ülkemizi terk etti. Miami Limanı ile yapacağımız işbirliği ile ülkemiz ve şehrimiz kruvaziyer turizminde yeni bir başlangıç yapacaktır. İki liman arasında yapılacak işbirliği, Türkiye’nin tanıtımına önemli katkı koyacaktır. Miami ile İzmir’in bilgi ve deneyimlerini paylaşması sayesinde İzmir Limanı ve şehrimiz dünya liginde daha üst sıralara yükselecektir” dedi.

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI MİAMİ'YE ÇIKARTMA YAPTI

Dünyanın en büyük kruvaziyer sektör buluşması olarak kabul edilen Seatrade Miami Cruise Global Fuarı'na İMEAK Deniz Ticaret Odası 40 kişilik bir heyetle adeta çıkartma yaptı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert ile İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, fuarda dünyanın en büyük kruvaziyer firmalarından MSC'nin CEO'su Gianni Onorato ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, 2018-2020 yılları planları değerlendirildi ve gemilerin Türkiye'ye yeniden uğrak yapma konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Doğuş Grubu Genel Müdür Yardımcısı Figen Akay ile de bir görüşme yapıldı. Port Miami CEO'su Juan Kuryla, Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert ve Yusuf Öztürk’ü Türkiye standında ziyaret ederek, İzmir Limanı için her konuda işbirliği içinde olmak istediklerini belirtti. İMEAK DTO Meclis Üyesi Ahmet Subay da Çeşme’nin kruvaziyer turizmindeki imkânlarını anlattı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İMEAK DTO İzmir Şubesi olarak katıldıkları Seatrade Cruise Global Fuarı’nın oldukça verimli geçtiğini belirten Öztürk, şöyle konuştu: “Türkiye, 15 bin tesisi, 1 milyon 300 bin yatak kapasitesi, 500’e yakın mavi bayraklı plajı ile bir turizm ülkesidir. Akdeniz’in cazibe merkezi olan ülkemizin doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini hiç ara vermeden tanıtmaya devam edeceğiz. Gemilerin rotalarını kısa sürede yeniden ülkemize ve İzmir’e çevireceğine inanıyoruz. Gelecek sezondan itibaren Türkiye kruvaziyer turizminde yeniden uğrak noktası haline gelecektir”.

KARDEŞ LİMAN ANLAŞMASI NE GETİRİYOR?

Uluslararası Kardeş Liman Anlaşması, İzmir Alsancak Limanı ile Miami-Dade Dante B. Fascell Limanı’nı resmi olarak uluslararası kardeş liman olarak ilişkilendirdi. Her iki liman yük ve kruvaziyer operasyonları ile ilgili karşılıklı bilgi ve istatistik paylaşımı yapabilecek. Pazarlama faaliyetlerinde limanlar birbirlerini ön plana çıkartacak. Liman yapısı ve yük trafikleri ile ilgili teknik detaylar karşılıklı olarak paylaşılacak. Her iki liman karşılıklı olarak teknik ve finansal olarak, ortak paydada buluşarak gemi trafiğini ve liman operasyonlarını arttırıcı faaliyetlerde bulunacaklar. Her iki liman oluşturacağı çalışma grupları ile her türlü iş geliştirme ve eğitimle ilgili ziyaret ve faaliyetlerde yer alacak. İzmir ve Miami Limanları, diğer kardeş limanı ön plana çıkartacak faaliyetler içine girecek. Karşılıklı olarak her yıl kardeş liman konferansları ve bilgilendirme toplantıları yapılacak.

Miami1-İzmir Limanı ile Miami Limanı Uluslararası Kardeş Liman Anlaşması’nı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert (sağda) ile Port Miami CEO’su Juan Kuryla imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Miami Başkonsolosu Özgür Kıvanç Altan, Port Miami CEO’su Juan Kuryla, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert.

MSC CEO’su Gianni Onorato (soldan ikinci), Türkiye standını ziyaret ederek, İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk (en solda), Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert (soldan üçüncü) ve İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan (en sağda) ile görüştü.

Yorumlar (0)
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?