banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İş Dünyası Alsancak Limanına Sahip Çıktı

Kenan Yavuz'un gündeme getirdiği konuyla ilgili görüşlerini bildiren işadamları, İzmir'in bir liman kenti olduğunu dile getirdi.

LİMANLAR 28.08.2013, 01:15
İş Dünyası Alsancak Limanına Sahip Çıktı
İş dünyası Alsancak limanına sahip çıktı
 
Kenan Yavuz'un gündeme getirdiği konuyla ilgili görüşlerini bildiren işadamları, İzmir'in bir liman kenti olduğunu dile getirdi.

Socar Türkiye'nin CEO'su Kenan Yavuz'un Yeni Asır Gazetesi'nde yayınlanan İzmir Alsancak Limanı'nın yük gemilerine kapatılmasını önerisi büyük tartışma yarattı. Alsancak'ın sadece kruvaziyer gemilerine hizmet vermesi gerektiğini savunan Yavuz'un,
 
"Aliağa'da Nemrut Körfezi'ndeki limanların toplam yük elleçleme miktarı 3 milyon TEU'yu bulacak. Bu kapasite 2025 yılına kadar bölgenin ihtiyacını karşılar. İzmirli, Alsancak Limanı'na bir kruvaziyer gemisinin mi yoksa konteyner gemisinin mi gelmesini tercih eder? Kente gelen bir konteyner gemisinin İzmir halkına katkısı var mı? Körfezde kruvaziyerler, yelkenliler, yatlar dolaşsın" sözlerine iş dünyasının büyük bölümü karşı çıkarken Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar'dan destek geldi. 

"TURİZM VE YÜK LİMANI İŞLEVLERİ BİRBİRİNE ZIT DEĞİLDİR"
 
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş:
 
"Petkim kendisine liman yapacak diye yapı değişmez"
 
"Binlerce yıl Anadolu'ya hizmet veren İzmir Körfezi ve limanı Petkim kendisine liman yapacak diye kaldırılıp sadece yolcu gemilerine hitap eden yapıya sokulamaz. İzmir'de limandan yüzbinlerce kişi ekmek yiyor. Bunu görmezden gelmek kabul edilebilir bir olay değildir."

Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı:
 
"Önemli olan rekabet ortamı ve maliyetlerin düşürülmesi"
 
"Her liman bir açığı kapatır. Aliağa da İzmir de olsun. İkisi de ihtiyacı karşılar. Aliağa önemli. Oradaki yatırımlar da geliştirici. İzmir'in de bir hinderlandı var. Önemli olan rekabet ortamı ve ihracatçının maliyetini düşürmek. Aliağa'daki yatırımların da İzmir Limanı'nın da ihracatçıya faydası var." 

Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu Başkanı Sıtkı Şükürer:
 
"Önce rehabilite edilmesini konuşmamız gerekiyor"
 
"Tarihi ile beraber İzmir her zaman liman demek. İzmir'i Alsancak Limanı'ndan bağımsız olarak düşünmüyorum. Dün de, bugün de yarın da İzmir limanı ile beraber olacak. Limanda kapatmayı konuşacağımıza rehabilitasyonu konuşsak daha iyi olur. Liman gerekli yatırımlarla efektif haline getirilebilir."

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Genel Sekreteri Özlem Şenyol Kocaer:
 
"Karar vermek için elimizde bu yönde bilimsel veri yok"
 
"Limanda yoğunluğu artırıcı bir uygulama ve ulaşımı kısıtlayıcı bir proje istemiyoruz. Öte yandan limanın yük bölümünün kaldırılması yönünde bilimsel bir veri yok elimizde. Bu kent için önemli bir karar. Bunun kararını verebilmek için bir çok veri ile beraber değerlendirmek, sonra tartışmak gerekir."

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Geza Dologh:
 
"Aliağa'nın hinderlandı Denizli ve İzmir değil"
 
"İzmir yüzyıllardır doğal bir liman. İzmir bir liman kenti, limanla anılmaya devam edilmeli. Alsancak Limanı ilelebet yaşamalı. Hinderlandına hizmet etmeye devam etmeli. Aliağa'daki limanlar da zamanla dolar. 2023'te 500 milyar dolar ihracat olunca zaten tüm limanlara ihtiyaç olacak. Aliağa'nın hinderlandı Manisa, Balıkesir olabilir ama Denizli, İzmir değil. Limandan 100 bin kişi iş ve aş ediniyor."

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Başkanı Yılmaz Temizocak:
 
"Böyle bir karar Egeli ihracatçılara zarar verir"
 
"İzmir bir liman kentidir. Fazla kapasite zaten Çandarlı'ya kaydırılacak. Yük limanın kaldırılması fevkalede zarar verir. Önce ihracatçıya zarar verir. Aynı zamanda limanın turistik bölümü bir an önce hazırlanmalı. Parmak iskeleler bir an önce yapılmalı. Turizm ile yük limanı işlevi birbirine zıt değil. Barselona öyle örneğin. İzmir bir liman kentidir. Liman kenti artı değer katıyor. Çevre illerden İzmir'e akını hızlandırıyor. Üstelik artık trafik sorunu da yok."

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal:
 
"Aynı alanda yatırım yapan kuruluşun önermesi yanlış"
 
"Liman meselelerini aynı alanda yatırım yapan özel bir kuruluşun gündeme getirip tartışılmasını doğru bulmuyorum. Liman kentinin bu özelliklerinin korunarak devam ettirilmesi gerekiyor. Ancak Alsancak Limanı'nın güçlü bir modernizasyona ihtiyacı olduğunu, daha fazla büyütülemeyeceğini, kruvaziyer limanı olarak güçlendirilmesi gerektiğini de söylüyoruz. Çandarlı Limanı hayata geçirilmeli. O yaşama geçerse İzmir limanının konteyner açısından büyümeye ihtiyacı kalmayacak."

Yorgancılar destekledi
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz'un görüşlerine destek verdi. Yorgancılar, İzmir Alsancak Limanı'nın Barselona'daki gibi kruvaziyer ağırlıklı bir liman olması gerektiğini söyledi. Yorgancılar,
 
"İzmir'in çevresinde Nemrut, Çandarlı, Aliağa, İzmir ve Çeşme olmak üzere 5 liman var. Çandarlı açıldığı zaman konteyner limanı olacak. İzmir şehir merkezinde olan limanın da kruvaziyer ve marina ağırlıklı, Barselona'daki gibi eğlence merkezi halinde kullanılmasını doğru buluyorum. Gemiler Alsancak Limanı'na girmek için Urla'dan 35 mile yakın zaman harcıyorlar. Buranın taranması ve altyapısı ile ilgili konular da uzun vadede bu konsepte kullanıma izin vermeyecek" dedi.
Yorumlar (4)
İZMİR'LİLER 6 yıl önce
Bu konuda kamuyu dogru bilgilendirecek olan eğitimi ve işi DENİZCİLİK olan DTO İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU OLMALI.
Yoksa ünvanı olan fakat bilgisi ve yetkisi olmayanlar konuşuyor ve denizcilik adına İZMİR'li çakma DENİZCİLERİ tanıyor.
Yönetim Kurulu ağırlığını koymalı ve GERÇEK BİLGİLİLERİN katıldığı ACİLEN panel, TV programı vb. düzenlemeli.
AHMET ERSOY 6 yıl önce
KENAN YAVUZ HAKLI.
TCDD BİLE BİR KAÇ YILDIR DÜŞÜNÜYOR.
KURU YÜKÜ YASAKLASAK MI YASAKLAMASAKMI.
ÖYL E Mİ YAPSAK BÖYLE Mİ YAPSAK.
TAHMİL TAHLİYE YAPAN FİRMALAR BİLE ÇEVRE CEZASI YİYORLAR.
YOK TOZ ÇIKTI BİLMEM NE.
BU KADAR KAMYONUN TRAFİĞİN İZMİRİN İÇİNDE NE İŞİ VAR.
KESİNLİKLE KRUVAZİYER LİMAN OLMALI. O ŞEKİLDE LİMANIN TAMAMI ÖZELLEŞMELİ. BAKIN BURASI O ZAMAN KAÇ PARAYA ÖZELLEŞİR. İZMİRDE NELER OLUR.
İZMİR LİMANININ DURUMU İÇLER ACISI.
KİMLERİN ELİNDE NE DURUMDA.
İŞÇİLERİN BİRAZI İSKENDERUN LİMANINDAN. BİRAZI SAMSUN. HERKES EMEKLİ OLMA DERDİNDE. ÇALIŞAN YOK. İŞ YAPAN YOK.YABANCI DİLDEN VAZGEÇTİK, MAİL KULLANMAYAN İDARECİLER VAR. İZMİR LİMANI BU MU OLMALI?
KENAN YAVUZUN SÖYLEDİĞİ TÜRKİYENİN ALIŞIK OLMADIĞI BİR DURUM.
ÇARKI DÜMENİ BOZULANLAR KARŞI SES ÇIKARACAKTIR ELBET.
AHMET ERSOY 6 yıl önce
İZMİR LİMANI ÖZELLEŞMİŞ OLSA.
İZMİR LİMANINI ALAN FİRMA, BU LİMANIN TEK BİR İDARECİSİNİ ÇALIŞTIRMAYA DEVAM EDER Mİ?
İNSANLARIN VİCDANINDA SORUNUN CEVABI NE İSE, KENAN YAVUZUN DEDİĞİ ESASINDA BU...
AYNI ALANDA YATIRIM YAPMALARI GERÇEKLERİ SÖYLEMELERİNE ENGEL DEĞİL...
Murat Kaptan 6 yıl önce
Bilmiyorum farkinda misiniz ama Petlim'e AP Moller ortak. MSC, CMA CGM ve MAERSK' un de operasyonel olarak birlikte calisma arzusunun arttigi bir donemde o liman yapilinca Izmir Alsancak limani zaten sinek avlar. Cunku buyuk armatorler gelmeyeceginden ve direkt hatlar olmayacagindan hem yanasacak gemi bulamayacaklar hem de ellecleme ekipmanlari vs. AP Moller'inkine yaklasamayacagi icin daha dusuk fiyat da verseler kucuk armatorleri ve feeder gemileri bile zor elde tutacaklar. Is ihracatcinin uc kurusluk yurtici kara nakliye hesabina bagli degil anlayacaginiz. Bence de en dogrusu Ozellikle Candarli da devreye girince modern bir yolcu limanina donusmesi. Bu arada Candarli da muamma. Insallah daha once Alsancak'a ilgi gosteren Hutchinson veya Mersin'de cok basarili olan PSA alir candarliyi yoksa AP Moller Petlim ile rekabet edilemez. Nemport ve TCEGE ise cok az is kaybedebilir ama onlari cok etkilemez bence. Aliagaya yonelecek trafik onlara ilave is de getirebilir. Ama onlar da hizmet standardini arttirmak zorunda. Kuresel bi operator almaz ise Candarli yatirimi atil kalir. Yazik olur o paralara. Onlar da bu kadar yogun rekabete girer mi bilmiyorum.
21°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?