banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Hopa Limanında işlem hacmi artıyor

HOPAPORT yılın ilk 6 ayında işlem hacmini geçen yılın aynı dönemine göre artırmayı başardı.

LİMANLAR 20.07.2013, 09:31
Hopa Limanında işlem hacmi artıyor

HOPAPORT yılın ilk 6 ayında işlem hacmini geçen yılın aynı dönemine göre artırmayı başardı.

HOPA-Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri A.Ş. (HOPAPORT)’de 2013 yılının ilk 6 aylık faaliyet raporu açıklandı. Geçen yıla göre gerek limana gelen ve gerekse limanda elleçlenen yük miktarının artığı HOPAPORT’ta yılın ikinci yarısı için işlemlerin beklenenin üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

1997 yılında Türkiye’nin ilk özelleşen limanları arasında bulunan HOPAPORT’un 30 yıllık işletme hakkı Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmelerine devredilmişti. Park Denizcilik Limanı devir almasının ardından peş peşe yaptığı yatırımlar ile 2.000 m2 olan kapalı depolama sahasını 18.120 m2’ye, 54.000 m2 olan açık depolama sahasını 72.622 m2’ye çıkartmış forklift, stacker, yüksek kapasiteli vinç, kantar, terminal araçları ve ekipman yatırımları yaparak Hopa Limanı’nı çağdaş donanımı ve deneyimli kadrosu ile bölgenin önemli bir liman kompleksi haline getirdi. HOPAPORT Limanı’nda dökme yük, genel kargo ve konteyner boşaltma ve yükleme, terminal, depolama, kılavuzluk ve sıvı tank terminali işletmeciliği hizmetleri veriliyor.

HOPAPORT, Gerek coğrafi konumu gerekse kapasitesi ile Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz ve Kafkas ülkeleri ile sürekli gelişen iş potansiyeli ile ve bu ülkelere yönelik sürekli artan ulusal ve uluslar arası iş potansiyelleri ile ismi öne çıkan limanların ilk sıralarında yer almaya başladı.

HOPAPORT 2012’nin ilk 6 ayında 413.171 ton olarak gerçekleştirdiği elleçleme miktarını 2013 yılının ilk 6 ayında 11.500 ton artırarak 424.733 ton’a çıkartma başarısını gösterdi. 

HOPAPORT’ UN gündeminde olan kısa, orta ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesi ile bu rakamın %50 arttırılması da uzak bir ihtimal değil. Kısa vadede hayata geçirilecek 2 projenin gerçekleşmesi ile limandaki işlem hacminin yılsonuna kadar ciddi bir artış göstereceği bekleniyor.

Hopa Limanında her geçen yıl işlem yapılan ürün çeşitliliği artarken son 2 yıldır Sochi limanı yeniden dizayn projesi kapsamında ihraç edilen bazalt kaya taşı ihracatı geçen yıla göre 5 kat artarak limanda işlem yapılan ürünlerin baş listesi arasında yerini aldı.

Hopa limanında 2013 yılının ilk 6 ayında 141.723 ton kömür, 102.926 ton bazalt kayı taşı, 99.745 ton Bakır Konsantresi, 25.806 ton Çimento, 13.923 ton Fuel Oil, 9.246 ton Buğday, 9.204 ton Motorin, 3.806 ton Kireç, 3.649 ton Gübre,1.200 ton Fly Ash, 1.790 ton Balya Saman olmak üzere toplamda 424 bin 733 ton elleçleme yapıldı.

HOPAPORT Genel müdürü Meriç Burçin Özer, limanlarda genel hareketlilikte limanı besleyen geri alanların önemli olduğunu ifade ederek “Ancak Hopa limanını bu anlamda destekleyen ne bir sanayi kuruluşu, ne bir organize sanayi bölgesi ve de en önemlisi demiryolu bağlantısı vardır. Biz buna rağmen hedeflediğimiz işlem hacmini her ay geliştirmeye devam ediyoruz. Bunda limanda elleçleme yaptığımız ürün çeşitliliğini artırmanın yanı sıra, limanımızın ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtımında gösterdiğimiz çalışmanın da etkisi vardır. Katıldığımız panel, söyleşi, konferans, fuar ve ikili ziyaretlerimizde limanımızı ve coğrafi konumuz gereği artılarımızı ve de en önemlisi kısa, orta ve uzun vadeli projelerimizi anlatmanın bu artışta etkisi olduğu kanısındayız. Bizler HOPAPORT bünyesinde bir takım çalışması sergiliyoruz. Bu da gelecek yıllarda bizim başarımızı daha da artıracak etkenlerin başında geliyor.Ülkemizin Kuzeydoğusundan da Kafkas ülkeleri Demiryolu ağına bağlanması aciliyet gösteriyor. Bu sağlandığı zaman Sibirya’dan, Afganistan’dan, Özekistandan kalkan bir trenin vagonları ile birlikte Hopa Limanına bağlanması varolan işlem hacminin katlanarak artmasını da beraberinde getirecektir. Bunun çalışmaları ve artılarını anlatma gayretimiz devam etmektedir.HOPAPORT’un yerelde gelişmesi demek öncelikle içinde bulunduğu kentinde gelişip büyümesi demektir. HOPAPORT’un bu yönü ile sahiplenilmesini de önemli görüyoruz.  Yerel yönetimi ile mülki idaresi ve STÖ’leri ile sahiplenen bir HOPAPORT kent ekonomisine de ciddi artılar katarken, insanların oluşan hareketlilikten doğrudan ekonomik anlamda da kazanç elde etmesi kaçınılmazdır. Buna paralel ciddi bir istihdam kapısı olması da işin başka boyutudur. Biz HOPAPORT olarak çok yönlü çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz, projelerimizi hayata geçirme anlamında girişimlerimize ara vermeden devam ediyoruz” dedi.

Yorumlar (1)
MEHMET 7 yıl önce
HOPAPORTUN GENEL MÜDÜRÜ MERİÇ BEYİ TEBRİK EDERİZ.AMACI LİMANCILIK OLAN BİR İŞLETME ANLAYIŞIYLA İŞ YAPIYORSUNUZ...

D ARISI ÇEVRENİZDEKİ LİMANLARIN BAŞINA...
10°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?