banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Global, Antalya Limanı’nın Tamamını Satın Alacak

Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından yönetilen Antalya Limanı’nın tamamının Global Liman İşletmeleri tarafından devralınması konusunda anlaşma imzalandı.

LİMANLAR 30.03.2010, 08:59
2817
Global, Antalya Limanı’nın Tamamını Satın Alacak

Global, Antalya Limanı’nın tamamını satın alacak

Global Liman İşletmeleri, Çelebi Holding ve Antmarin ortaklığı Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından yönetilen Antalya Limanı’nın tamamının Global Liman İşletmeleri tarafından devralınması konusunda anlaşma imzalandı. Liman, Rekabet Kurumu başta olmak üzere diğer ilgili kurumlara gerekli izinlerin alınmasından sonra Global’e geçecek.

Global Liman İşletmeleri’nden yapılan açıklamada, Global Liman İşletmeleri’nin iştiraki olduğu Global Yatırım Holding’in 5 Mart tarihinde İMKB’ye gönderdiği açıklamada, yüzde 40 oranında hissedarı olduğu Antalya Limanı’nda diğer ortakların sahibi oldukları yüzde 60’lık hissenin Global Liman İşletmeleri tarafından devralınması veya yüzde 40’lık Global hisse’sinin devredilmesi konusunda görüşmelere başladığının bildiriliği anımsatıldı.

27 Mart Cumartesi günü İMKB’ye gönderilen açıklamada görüşmelerin yüzde 60’lık hisselerin devralınması yönünde olumlu sonuçlanarak, anlaşma şartlarına göre Global’in satın alma çalışmalarına başlayacağının da bildirildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Çelebi Holding ve Antmarin’in sahip olduğu yüzde 60 hissenin tamamının devralınmasına ilişkin olarak Global Liman İşletmeleri tarafından, Rekabet Kurumu başta olmak üzere diğer ilgili kurumlara gerekli izinlerin alınması için başvurulacak. Bu başvuruların olumlu sonuçlanmasının ardından Antalya Limanı’nın yüzde 100’ü Global Liman İşletmeleri’ne geçmiş olacak.”

ANTALYA LİMANI’NIN TÜRKİYE İHRACATINDA ÖNEMLİ FONKSİYONU VAR

Global Liman İşletmeleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Gregory Michael Kiez, “Türkiye’nin ihracatında çok önemli bir fonksiyonu olan Antalya Limanı’nın tamamının Global Liman İşletmeleri tarafından işletilecek olması bizim için çok memnuniyet verici bir gelişme olacak. Liman sektöründe Türkiye ve bölgesel büyüme stratejimizin bir parçası olan bu adım, Global Liman İşletmeleri’nin Akdeniz çanağında önemli bir role sahip Antalya Limanı’nın tam kontrolünü eline almasını sağlayacaktır” dedi.

“YENİ YOLCU TERMİNALİ VE SAHA DÜZENLEME ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Antalya’nın Türk turizminin, tarım ve ticaretin merkezi olduğunu kaydeden Kiez, yeni yolcu terminali ve saha düzenleme çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Kiev, açıklamasına şöyle devam etti:

“Global Liman İşletmeleri’nin hedefi Antalya Limanı’nın önümüzdeki yıllarda gerek genel ve dökme yük gerekse konteyner yük hacminin katlayarak artmasını sağlamak ve Avrupa’da en güvenli, en verimli, en etkin işletilen ve yönetilen çok fonksiyonlu limanlardan biri yaparak bu limanı Türkiye’nin önemli ticaret kapılarından biri haline getirmektir.”

 

Yorumlar (0)
25
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü