banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Fatsa ve Altınordu Limanları Kapatılıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’da liman tartışmasına son noktayı koydu.

LİMANLAR 30.04.2015, 07:56
4462
Fatsa ve Altınordu Limanları Kapatılıyor

Ordu'da liman tartışmalarına son nokta!

 Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu’da liman tartışmasına son noktayı koydu.

Yılmaz, Altınordu ve Fatsa ilçesindeki limanları kapatacaklarını, Ünye Limanı’nı büyütüp geliştireceklerini belirterek, “Ordu’da liman vardır. Ordu’nun limanı Ünye Limanı’dır” dedi.

Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, liman konusunda kamuoyuna yanlış bir algılama yapıldığını söyledi. ‘Ordu’ya liman gereklidir’ sözü ile ‘Altınordu’ya liman gereklidir’ sözleri arasında çok fark olduğunu belirten Yılmaz, Ordu’da liman olmadığı şeklindeki algının yanlış olduğuna dikkat çekti. Halen Ordu’da 3 tane liman olduğunu, bunlardan Altınordu ilçesindeki limanı Büyükşehir Belediyesi olarak devraldıklarını belirten Yılmaz, “Burası için yeni bir proje hazırlıyoruz. Burada park bahçe olacak, olta balıkçılığı olacak. Yürüyüş alanları olacak. Hiçbir yapılanmaya müsaade edilmeyecek” diye konuştu.

FATSA VE ALTINORDU LİMANLARI KAPATILIYOR

Altıordu ilçesindeki limanı özelleştirme yoluyla alan firmanın iflas ettiğini dile getiren Yılmaz, Fatsa Limanı’nın da aynı durumda olduğunu kaydetti. Zarar eden limanları kapatacaklarını kaydeden Yılmaz, “Altınordu ve Fatsa limanlarını kapatıyoruz. Şu anda burada en fizibil liman Ünye Limanı. Ünye Limanı’nın Altınordu’dan Samsun’dan ve Trabzon limanından farklı bir özelliği var. Doğal korunaklı bir liman. Bu limanı Büyükşehir Belediyesi olarak devraldık. Bu limanı hem Altınordu’nun hem Fatsa’nın ihtiyaçlarını karşılayacak mahiyette büyüteceğiz ve geliştireceğiz. Yüksek tonajlı kruvaziyer gemilerinin yaklaşabileceği bir konuma getireceğiz. Şu anda Büyükşehir Belediyesi olarak uluslararası bir firmadan resmi bir fizibilite raporu istedik. Buranın 2020, 2025, 2030 önceliği nedir. Bize söylenen römork ağırlıklı bir liman olarak Karadeniz’deki pastadan pay alınabilir şeklinde. Biz iki tane zarar eden fizibil olmayan limanı kapatıyoruz, tüm bunları Ünye limanı çatısı altında topluyoruz. Dolayısıyla Ordu’da liman vardır” şeklinde konuştu.

“3 İLÇEYE 3 LİMAN OLMAZ”

Birbirine 20 km uzaklıkta olan 3 ilçede 3 ayrı liman istenmesinin mümkün olmadığını da vurgulayan Yılmaz, “Avrupa’da şehirler arasındaki limanlaşma kilometresi 200. Yani bir şehre en yakın liman 200 km uzaklıkta oluyor. Burada ise Altınordu-Fatsa arası 20 km, Fatsa-Ünye arası 20 km. Birbirlerine 20 km uzaklıktaki 3 ilçede 3 ayrı liman olmaz” açıklamasında bulundu.

“YAYLAYA YOL YOK İKEN KRUVAZİYER LİMANI OLMAZ”

Yılmaz, kruvaziyer limanı konusunda ise, “Bakın size bizim kayak tesisinden örnek vereyim. Çambaşı Yaylası’nda 35 milyonluk kayak tesisimiz var ama yolumuz yok, otelimiz yok, restoran yok, tuvalet yok. Önce kayak tesisi, oteli, restoranı, yolu yapacağız ondan sonra sıra kruvaziyer limanına gelecek. Bazı arkadaşlar yat limanı istiyor. Allah aşkına Ordu’da 2 tane yat var mıdır?” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Adı geçen limanlar barınak, balıkçı limanlarıdır. Ordu da olan da iskeledir ve Fırtınalara açıktır.Çambaşı' nın yolunun limanla ne ilgisi var? Ordu'nun güzelliğinin bozulmaması için büyük gemilerin yanaşacağı liman Bozukkale önünde yapılmalıdır.Ordu bunu hakediyor.Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
29
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü