banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Fatih Sondaj Gemisi 4 saatlik çalışmayla Trabzon Limanı'na çekildi!

Karadeniz'de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 1 Haziran günü İstanbul'dan Trabzon'a gelerek açığa demir atan Fatih Sondaj Gemisi kule birleştirme ve diğer hazırlıkları için...

LİMANLAR 06.06.2020, 12:45 07.06.2020, 13:00 Halit Emre İbrahimoğlu
Fatih Sondaj Gemisi 4 saatlik çalışmayla Trabzon Limanı'na çekildi!

Karadeniz'de sondaj faaliyeti gerçekleştirmek için 1 Haziran günü İstanbul'dan Trabzon'a gelerek açığa demir atan Fatih Sondaj Gemisi kule birleştirme ve diğer hazırlıkları için bu sabah 4 saatlik bir çalışmanın ardından römorkörler eşliğinde Trabzon Limanı'na girerek demirledi.

TRABZON-Sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi, kule birleştirme ve diğer hazırlıklar için Trabzon Limanı'na yanaştı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, "Fatih Sondaj Gemisi'nin Karadeniz'de petrol bulması bölgede ve Trabzon'da petrokimya sanayini geliştirecek ve büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

LİMANA 5 RÖMORKÖR 4 SAATTE YANAŞTIRDI

29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'dan uğurlanan Fatih Sondaj Gemisi, 1 Haziran'da Trabzon açıklarına gelerek demir atmıştı. İstanbul Boğazındaki köprülerin altından geçebilmesi için sökülen vinç ve kuleleri de Trabzon'a getirilen Fatih Sondaj Gemisi, bu sabah 07.00'de 5 römorkör tarafından Trabzon Limanı'na çekilmeye başlandı. Motor çalıştırmayan geminin limana girerek rıhtıma yanaşması yaklaşık 4 saat sürdü.

Fatih Sondaj Gemisi'nin Trabzon Limanı'na girmesi sırasında, limandaki diğer gemiler sirenlerini çalarak gemiyi selamladı. Ayrıca rıhtımda da Mehter Takımı eşliğinde mehter marşları ve kahramanlık türküleri çalındı.

HACISALİHOĞLU: PETROL BULUNURSA PETROKİMYA DA GELİŞECEK

Fatih Sondaj Gemisi'nin karşılanması nedeniyle rıhtımda düzenlenen törende konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, "Fatih gemimizin kaptanları, çalışanları, mühendisleri; hepiniz şehrimize hoş geldiniz. Sondaj çalışmaları sonucunda ülkemize büyük katkı sağlayacağına inandığımız petrolün biran önce bulunarak ülkemizin dışa bağımlılığının azaltılmasını umuyoruz. Bu anlamda yapacağınız çalışmalar ülke adına gerçekten çok önemli. Bu çalışma için Trabzon'un seçilmesinden ayrıca mutluluk duyuyoruz. Şehrimizin gerek ulaşım gerekse diğer konularda altyapısı güçlüdür. Karadeniz'de bulunacak petrolün petrokimya olarak şehrimizin bölgemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bölgenin sadece ticarete, tarıma bağlı değil sanayi altyapısı olarak da gelişmesine katkı verecektir. Bu vesileyle çalışmalarınızda kolaylıklar, sonuca ulaşma adına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Trabzon Limanı'nda kule birleştirme işlemi yapılacak olan 229 metre boyundaki Fatih Sondaj Gemisi için rıhtımda 165 metre yüksekliğinde dev bir vinç hazırlandı. Trabzon Limanı'nda kule birleştirme ve vinç takılma işlemleri yapılacak olan geminin 20 Haziran'da limandan ayrılarak sondaj faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

5 GÜN BEKLEDİ

İstanbul'dan 29 Mayıs günü Karadeniz'e açılan Fatih Sondaj Gemisi 1 Haziran günü Trabzon'a geldi. Açıkta 5 gün bekleyen gemi bugün sabah saat 07.00 sıralarında 180 ton çekme kapasitesi olan 5 römorkör eşliğinde motor çalıştırmadan ağır ağır Trabzon Limanı'na çekildi. Trabzon Limanı'nın 10,5 metre olan derinliğinin dev geminin pervane çalıştırmasına sorun teşkil edeceği için böyle bir karar alınırken, geminin açıktan liman içerisine alınarak rıhtıma yanaşması 4 saat sürdü. Geminin Trabzon Limanı'na girişi sırasında Mehter Takımı eşliğinde mehter marşları ve Kahramanlık türküleri seslendirildi.

Trabzon Limanı'nda kule birleştirme işlemini yapacak olan 165 metre yüksekliğindeki dev vincin tüm hazırlıklarının da bittiği belirtilirken, 70 metre yüksekliğindeki vinç ile boğazlardan sondaj gemisinin geçmesi için sökülen kule Trabzon Limanı'nda Fatih Sondaj Gemisi'ne monte edilecek. Diğer hazırlıklarının da tamamlanması ile geminin 20 Haziran'da Trabzon'dan ayrılması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde geminin Trabzon'a ulaşmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Kule birleştirme işlemi ve diğer hazırlıkları burada yapılacak olan gemimiz, sondaj lokasyonu için tekrar harekete geçecek. Hedefimiz Tuna-1 kuyusu" ifadelerini kullanmıştı.

İHA

Yorumlar (0)
3
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü