banner191

banner148

banner179

banner176

"Çandarlı Limanı yeni bir vizyonla tasarlanmalı"

Yaşar Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği ile Marina ve Yat İşletmeciliği programları öğrencilerinden oluşan Denizcilik Topluluğu tarafından düzenlenen 3’üncü Denizcilik Haftası etkinlikleri, denizcilik sektörünün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi.

LİMANLAR 14.04.2017, 20:00 Nermin İstikbal
"Çandarlı Limanı yeni bir vizyonla tasarlanmalı"

Çandarlı Limanı yeni bir vizyonla tasarlanmalı

Yaşar Üniversitesi Deniz ve Liman İşletmeciliği ile Marina ve Yat İşletmeciliği programları öğrencilerinden oluşan Denizcilik Topluluğu tarafından düzenlenen 3’üncü Denizcilik Haftası etkinlikleri, denizcilik sektörünün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi.

Marinalardan limanlara ve denizcilik şirketlerinden deniz insanlarına kadar, denizciliğin her yönüyle ele alındığı konferanslarda, İzmir limanlarının bugünü ve yarını da tartışıldı. Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Can Karaosmanoğlu’nun moderatörlüğünde yapılan konferansta, İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Nemport Operasyon Yöneticisi Sertaç Ercan ve Kaptan Murat Yılmazel, “İzmir limanlarının güncel değerlendirmelere göre yapılanması” hakkında görüşlerini dile getirdi.  Kuzey Ege Çandarlı Limanıyla ilgili sunum yapan Öztürk, Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesinin Türkiye’nin gündeminde 25 yıla yakın süredir yer aldığını söyledi. Öztürk, “Limanın dalgakıran inşaatı 2011 yılında başlayıp 2014 yılında tamamlandı. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak limanın,12 milyon TEU’luk nihai kapasiteye ulaşacağı öngörülüyordu. Ancak dünya ekonomisinde ve denizcilikte yaşanan sıkıntılar nedeniyle 6 firmanın şartname aldığı ihaleye yeterli teklif olmadığı için iptal edildi” dedi.

ÇANDARLI’NIN CAZİBESİ ARTIRILMALI

İzmir’deki konteyner limanlarının 2016 yılı konteyner elleçleme kapasitesinin, Petlim Limanının da hizmete girmesiyle birlikte 3 milyon 950 bin TEU seviyesine çıktığını hatırlatan Öztürk, buna karşın 2016’da İzmir Alsancak ile Aliağa’daki limanlarda elleçlenen konteyner miktarının 1 milyon 323 bin TEU’da kaldığını, arzın talebin 3 katına ulaştığını kaydetti. Marmara Bölgesi’nde yapılan yeni liman yatırımları, Pire Limanı gibi rakip limanlar nedeniyle konteyner taşımacılığındaki rekabetin daha da keskinleşeceğini belirten Öztürk, Çandarlı Limanı’nın konteyner aktarma limanı işlevi yanında farklı alternatiflerle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

GELECEĞİN PROJESİ

Öztürk, “Limanın cazibesini yeni birtakım şeylerle artırmamız lazım. Kapasite belli, talep belli. Çandarlı’ya 300 milyon lira yatırım yapıldı. Ne yapılabilir, çok iyi değerlendirmek zorundayız. Biz Çandarlı’yı bugünün değil Türkiye’nin geleceğinin projesi olarak değerlendiriyoruz. Özellikle Çin’in Doğu Asya’yı deniz ve karadan Batı Avrupa’ya bağlayacak ‘Yeni İpekyolu Projesi’nde Çandarlı Limanı, Türkiye’nin en büyük fırsatlarından biri olacaktır. Bu nedenle Çandarlı’yı gemi bakım-onarım, akaryakıt ikmal, gemi tedarik ve serbest bölge konseptiyle üretim ve taşımanın birleştirildiği yeni işlevlerle zenginleştirilmeliyiz. Öngörülen kapasite de daha gerçekçi bir planlama halinde küçük etaplar halinde gerçekleştirilmeli. Çandarlı Projesi’nin, Aliağa’daki limanlarla ve Alsancak Limanı ile koordineli şekilde ele alınması bölgenin liman gücünü hep beraber harekete geçirmek açısından önemli” diye konuştu.

BOĞAZLARDAN ÖNCEKİ SON DÖNEMEÇ

Çandarlı’nın, Çanakkale ve İstanbul boğazlarından önceki son dönemeçte yer aldığını belirten Öztürk, şöyle devam etti:  “Enerji üretim ve depolama merkezi haline gelen Aliağa’daki rafineri, doğalgaz terminalleri ve akaryakıt yatırımlarını dikkate alarak, Çandarlı akaryakıt ikmal merkezi olarak da planlanmalı. Çanakkale’den İskenderun’a kadar gemi bakım ve onarım tesisi bulunmuyor. Projeye bu işlevin eklenmesi bölgedeki ihtiyaç açısından son derece değerli. 76 kilometrelik Çandarlı Limanı Otoyol Projesi’nin de temeli atıldı. Otoyolun tamamlanmasıyla beraber, liman, Aliağa bölgesine ve Menemen üzerinden İzmir’in sanayi bölgelerine bağlanmış̧ olacak. Demiryolu ağının kuzeye doğru ilerlemesi de projeyi daha değerli kılacaktır. Oyunun dışında kalmamamız gerekiyor. İzmir limanlarının birbiriyle koordineli çalışması, ihtisaslaşarak büyümesi ve hizmet vermesi kentin ve ülkenin kazanımına olacaktır

Yorumlar (2)
Çand Arlı 3 yıl önce
Merhaba. Bu liman projesi Çandarlı için büyük bir adımdır. Denizciliğe gereken önemin verilmediği, oysa denizcilik adına sınırsız fırsatın yer aldığı ülkemizde denizciliğin gelişmesi için önemli bir adım olarak görüyorum. Küresel ticaretin en büyük unsurlarından olan konteyner taşımacılığında ülkemiz hak ettiği yere gelememiştir. Çandarlı gibi büyük terminaller işte bu boşluğu doldurma yolunda birer mihenk taşı olmalıdır. Bu limanı inşa etmekle bitmiyor. Hinterland dediğimiz, limanın geri planında kalacak olan yönetim, idare, gümrükleme, lojistik ve taşımacılık ağını kapsayan yapıların da aynı paralelde ve aynı kapasitede yükselmesi gerekiyor. Buna etkin pilotaj teşkilatı ve kuvvetli ve kabiliyetli römorkör bulundurulması dahildir. Teknolojinin en son sunduğu imkanlarla donatılmış ppu kullanımı ile desteklenmiş kılavuzluk hizmetleri ve römorkaj hizmetleri, liman trafiğinde optimum zaman ve yakıt harcamı ile verimliliği en üst seviyeye çıkartacaktır. Saygılarımla, Yük. Müh. Çand Arlı.
Tuzlali 3 yıl önce
Liman Izmir e degil saros a yapilsaydi Amsterdam a rakip olurdu akdenizi dolasmayacakti gemiler edirne almanya arasi 12 saat
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?