banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Burhan Levend:" Sinop Limanı Aktifleşmeli"

Sinop'ta gemi acentası sahibi işadamı Burhan Levend, "Sektörümüz, sivil toplum kuruşları ve halkımız Sinop Limanı'nın aktif hale getirilmesini bekliyor" dedi.

LİMANLAR 28.11.2012, 11:23
Burhan Levend:
Sinop'ta gemi acentası sahibi işadamı Burhan Levend, "Sektörümüz, sivil toplum kuruşları ve halkımız Sinop Limanı'nın aktif hale getirilmesini bekliyor" dedi.
 
Rota Turizm ve Dış Ticaret AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Levend, Sinoplu sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak atıl durumda bulunan Sinop Limanı'nın aktif hale getirilmesini istediklerini söyledi. 
 
KARGO GEMİLERİ GELMİYOR 
 
Karadeniz'in tek doğal limanına sahip Sinop'ta bulunan mevcut iskeleye mayıs-ekim ayları arasında 10-12 adet kruvaziyer yolcu gemisi yanaştığını hatırlatan Levend, ''Ro-ro gemileri kapak açma rampalarına da sahip olmasına rağmen ne yazık ki kargo gemileri limanımıza hiç gelmemektedir'' diyen konuştu.
 
SON DERECE ÜZÜCÜ
 
Akdeniz illerini Sinop'a bağlayan yolların tamamlandığına dikkat çeken Burhan Levend, "Bu durumda aynı güzergahtan Çorum üzerinden Samsun'a gelen narenciye araçları aynı mesafe olan Sinop Limanı'na da rahatlıkla gelebileceklerdir. Karadeniz'de Hopa Limanı'ndan Karadeniz Ereğli Limanı'na kadar tüm limanlarda gemilerin doluluk oranının oldukça yüksek olmasına rağmen Karadeniz'in tek doğal limanına sahip limanımızın atıl vaziyette beklemesi il ekonomisine katkısının bulunmaması bizleri son derece üzmektedir" dedi.
Yorumlar (5)
HASAN BEŞİROĞLU 8 yıl önce
Sinop doğasıyla tarihiyle kültürüyle insanıyla eşsiz bir coğrafya. Denizcilik sektöründe bu denli atıl kalmasının sebepleri araştırılması gerekir. Kırım savaşı olarak bildiğimiz Osmanlı Rus deniz savaşı Sinop Kıyılarında gerçekleşmiştir. Sinop'un ilçelerindeki sanayileşme merkeze oranla daha ağır basmaktadır. Bu zaten nüfusa yansımıştır. Sinop'un atıl kalan limanın gerek teşvik gerek ise fedakarlıklarla aktif edilmesi gerekmeketedir. Bu yöre halkı ve ülke ekonomisi için şarttır.
Kapt. Can A. Ozan 8 yıl önce
Gerçekten Karadeniz de tek doğal limana sahip olan Sinop limanı sert havalarda gemi sığınma, demir yeri oalrak kullanılmasının dışında hiçbir aktivitesi bulunmamakta. Halbuki hava koşulları yönünden çok güvenli bir limana sahip. RO/RO gemileri için de rampası bulunan bir liman. İlgili kuruluşlar Sinop limanını aktif hale getirmek için katkı sağlamalıdırlar.
Semih Yıldız 8 yıl önce
Liman işletmeci firma da limanını çalıştırmak için uğraş vermelidir.Liman, ücretli otopark olarak kullanılmaktadır.Hal buki bu alana kapalı depolar yapılabilir, konum ve hava itibariyle çok uygun bir limana sahip.Katkı gerekli
Deniz Yalçın 8 yıl önce
Mitolojide, Karadeniz'de üç liman var diye söz edilir: Temmuz, Agustos ve Sinop. Karadeniz yaz ayları hariç genelde hırçın bir denizdir. Oysa Sinop Limanı Karadeniz'in bütün hırçınlığının içinde tarihten beri sığınılacak en güvenli yerdir. Buna rağmen tarihin belli bir dönemi hariç hakettiği değer verilmemiştir. Buna çeşitli nedenler de gösterilir; hinterlandının dar olması, gelişmiş bir il olan Samsun ve limanının buna mani olması vs..
Sinop'un gelişmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılması anlamında, sinop Limanı'nın gelişmesi yolunda yetkililerden duyarlı olmalarını ve gereken adımları atmalarını bekliyoruz. Sinop limanı hakkettiği değere kavuşmalı.
Sinop'un gelişmesi için termik ve nükleer santrallerin tek alternatifmiş gibi sunulması çok yanlış. Sinop kendi potansiyelini farketmelidir.
Sayg ılarımla,
Mehmet Yalçınkaya 8 yıl önce
Bu konuyu dile getiren Burhan bey'e teşekkür ediyorum. Akdeniz illerinden karayolu ile gelerek Ukrayna'ya Yaş Meyve ve Sebze Ürünleri ihracatı ilk 1992 yılında Sinop limanından başladı ve birkaç yıl devam etti. O tarihlerde karayolları bozuk olduğu halde! Oysa, şimdi karayolları yapılmış fakat liman çalışmıyor.Neden? Şu günlerde, Samsun limanından Rusya limanlarına yoğun olarak Yaş-Meyve Sebze ürünleri taşıyan gemilerden biraz da Sinop limanına kaydırılmalı. Sayın ilgili Bakanlık yetkilileri bu duruma acil çözüm bulmalı diye düşünüyorum.
8
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102