banner191

banner148

banner179

banner176

Antalya Limanı Rekor Kırıyor

Antalya Limanı'nda geçen yılın yedi aylık dönemine oranla bu yıl aynı dönemde, yükleme ve boşaltmada rekor kırıldığı bildirildi.

LİMANLAR 25.08.2009, 12:34
Antalya Limanı Rekor Kırıyor


Antalya limanı rekor kırıyor 
 
Antalya Limanı'nda geçen yılın yedi aylık dönemine oranla bu yıl aynı dönemde, yükleme ve boşaltmada rekor kırıldığı bildirildi.

Orta Doğu Antalya Liman Hizmetleri AŞ Genel Müdür Vekili Taner Güngör, yaptığı açıklamada, geçen ay Antalya Limanı'na 121 geminin geldiğini, 351 bin 664 ton yükleme ve boşaltma gerçekleştirildiğini belirtti. Güngör, geçen yılın Temmuz ayında limana giren gemi sayısının 90, yükleme ve boşaltmanın ise 175 bin 58 ton olduğunu kaydetti. Bu yılın başından itibaren yedi aylık dönemde Antalya Limanı'ndan, başta mermer, dökme yük, alüminyum, çimento, krom klinker ve taş kömürü olmak üzere 1 milyon 421 bin 100 ton yükleme ve boşaltma yapıldığına işaret eden Güngör, “Antalya Limanı'ndaki yükleme ve boşaltmanın yüzde 80'i ihracat ağırlıklı yapılıyor. İhracat, Suriye, Mısır, Kamerun, Angola, Libya, Fransa ve İtalya'ya gerçekleştiriliyor” dedi.

Geçen yılın yedi aylık dönemindeki yükleme boşaltmanın 1 milyon 213 bin 370 ton olduğunu vurgulayan Güngör, “Hem geçen yılın Temmuz ayına göre, hem de geçen yılın yedi aylık dönemine göre yükleme ve boşaltmada rekor kırdık” diye konuştu.

Güngör, Antalya Limanı'nda konteyner sayısında da hareketlilik yaşandığını, konteyner gemi sayısının düşmesine karşılık, gemi tonajlarının arttığını bildirdi. Geçen yıl 12 aylık dönemde Antalya Limanı'na 615 konteyner gemisine karşılık, bu yıl yedi aylık dönemde 553 geminin geldiğini anlatan Güngör, bu yılın yedi aylık döneminde 67 bin 95 TEU konteyner yükleme boşaltması yapıldığını kaydetti.(aa)
 

Yorumlar (1)
FARUK TOKDEMİR 10 yıl önce
ya haberi yapan kişi de ya da bilgi veren liman yetkilisinin söylediklerinde yanlışlık var. bir yılda o kadar konteyner gemisinin (615 adet ???) Antalya limanına uğraması mümkün değil. yedi ayda da 553 denmiş. zaten verilen teu miktarından da anlaşılıyor. sanırım konteyner dahil olmak üzere bütün diğer gemiler ile birlikte toplam rakam verilmiş. biraz daha özenli bilgi verilmesi alınması dileğiyle.
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?