banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü

Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı’nın Ro-Ro Terminali’ne demirleyerek

LİMANLAR 22.06.2014, 08:50
2955
Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü

Çelebi Limanı, Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü

 Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı’nın Ro-Ro Terminali’ne demirleyerek 10 ayrı hatta hizmet veren 12 adet Ro-Ro Gemisi, Anadolu ile Avrupa arasında 3. köprü durumunda.

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, Ro-Ro terminalinin, Bandırma’yı ve dolayısı ile Anadolu’yu Marmara denizi üzerinden İstanbul, Tekirdağ ve hatta Avrupa’ya bağlayan bir çıkış kapısıdır. 22.00-07.00 saatleri arasında, 10 ayrı hata ait 12 adet Ro-Ro gemisi ile her gün 650 araç, Marmara denizini geçerek İstanbul Ambarlı limanları ile Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi'ne ulaştığını belirtti.

Adını 'Güvenilir Liman' anlamına gelen Panderma Limanı’ndan alan Bandırma Limanı, tarihi boyunca Anadolu ile Avrupa arasında başarıyla sürdürdüğü köprü görevini, şimdide Ro-Ro Gemileri ile yerine getiriyor.

Ali Şenel, Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı’nda bulunan Ro-Ro Terminali’ne gece 22.00 ile sabah 07.00 arasında 10 ayrı hatta çalışan 12 adet Ro-Ro gemisinin demirlediğini ifade etti. Şenel, "Limanımız bölgemiz hinterlandında yer alan tüm ithalatçı ve ihracatçı firmaların dökme katı ve dökme sıvı yükleri, Big bag’ler ya da paletlenmiş torbalar içerisinde sevk edilen genel kargo yükleri, hemen her türlü ebatta ve ağırlıktaki proje kargo yükleri, her geçen gün farklı yük grubuna hitap edebilen konteyner yükleri ve günde 650 TIR’ın geçiş yaptığı Ro-Ro terminali servisi ile 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir." şeklinde konuştu.

Şenel; Ro-Ro Terminali’nde verilen hizmetin ülke ekonomisine ticari anlamda kazandırdıkları yanında kara yollarından alınarak deniz yoluna yönlendirilen her ağır vasıta aracın, trafiğin daha hızlı ve sağlıklı sürmesini sağlaması bakımından bir kamu hizmeti olduğunu belirtti.

Şenel, şöyle dedi: ”Ülkemizde yaşanan ve özellikle ağır vasıta araçlarının karıştığı trafik kazalarının önüne, alternatif çözümler yaratılarak, deniz servislerinin de içinde olduğu kombine taşımacılığın yaygınlaştırılması ile geçilebileceğini düşünmekteyiz.

Bulunduğumuz coğrafya içindeki tüm deniz yollarını en verimli şekilde kullanabilmek için limanların büyük bir sorumluluk taşıdığının bilinci ile Ro-Ro terminalimizde mevcut durumda günde bin araca ulaşan kapasitemizi arttırmak için de projelerimiz devam etmektedir.”

Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, Çelebi Bandırma Limanı’ndan her gece karşılıklı olmak üzere İstanbul-Ambarlı Limanı'na 6 gemi ile 10 sefer, Tekirdağ Limanı’na 3 gemi ile 3 sefer, Marmara Ereğlisi’ne de 2 gemi ile 2 düzenli sefer gerçekleştirildiğini belirterek, “Gerçekleşen seferlerde, Ege bölgesindeki tesislerden İstanbul ve Tekirdağ Organize Sanayi bölgelerine hammadde taşımaları, aynı şekilde anılan sanayi bölgelerinden Anadolu’ya sevk edilen mamul madde taşımaları, Trakya bölgesinde yerleşik hemen hemen tüm zahirecilerin ürünleri, iç piyasada değerlendirilmek üzere Anadolu’ya taşınıyor.” dedi.

Bu taşımaların yüzde 65′inin Anadolu, Trakya ve İstanbul’daki yerleşik kooperatiflere yapıldığına dikkati çeken Şenel, yüzde 35′lik bölümünün ise bireysel araç sahiplerinin gerçekleştirdiği taşımalar olduğunu ifade etti. Çelebi Bandırma Uluslararası Limanı Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Şenel, Ro-Ro gemisi sahibi firmaların, tek sesliliği sağlamak, hizmet ve servis kalitesini artırmak, çalışılan sektörde birliği ve bütünlüğü korumak, sektörün saygınlığını artırmak ve Ro-Ro yük, yolcu ve araç taşımacılığının daha ileri seviyelere çıkarılması amacıyla 2013 yılında dernekleşerek ROFED (Kabotaj Hattı Ro-Ro ve Feribot İşletmecileri Derneği) çatısı altında toplandıklarına dikkati çekti.

Şenel, şöyle devam etti: “Bizim gibi liman işletmeleri için deniz taşımacılığının geliştirilmesinde, güçlü bir muhatap bulmak adına bu tür adımlar çok sevindiricidir.Dernek üyelerinin birliktelikleri ile oluşturacakları samimiyet ve bütünlük, sektörün başarısına hizmet edecek ve büyümeyi hızlandıracaktır. Çelebi Bandırma Uluslararası Liman İşletmesi olarak bizler, kara yolundan alınarak denize indirilen her bir ağır vasıta aracı, trafikte seyreden tüm insanlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlayacak bir sosyal sorumluluk olarak görmekteyiz. Kara taşımalarından her zaman daha düşük maliyetler sağlaması bakımından da deniz taşımacılığı, petrolde dışa bağımlı olan ülkemizin, ekonomisindeki ağır yükün kaldırılmasına da hizmet etmektedir. Limanımız, diğer tüm taşıma modlarında olduğu gibi ithalat ve ihracat ile uğraşan bölgemizdeki tüm firmalarla olduğu gibi kabotaj adını verdiğimiz, iç sularımızda gerçekleştirilen tüm taşımalarda da sektörün güvenli limanı olmaya devam edecektir.”

Yorumlar (1)
SEDAT KAPTAN 8 yıl önce
LİMANLARDA ÖZELLİKLE DÖKME YÜK, HURDA VE KÖMÜR TAHLİYESİNDE ÇOK FAZLA TOZ ORTAYA ÇIKMAKTA, HEM ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTE HEM DE ÇEVREYE RAHATSIZLIK VERMEKTEDİR. TOZA KARŞI AVRUPA LİMANLARINDA NASIL ÖNLEMİ ALINIYORSA BİZDE DE AYNISI ALINSIN.
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:17
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:56
Günün Karikatürü Tümü