Liman Mendireği Erozyon Nedeni

Ankara Ulaştırma Bölge Müdürlüğünde görevli uzmanların, Sakarya'nın Karasu ilçesi sahilinde yaptıkları incelemede kıyıdaki erozyonun, kum birikmesini engelleyen liman mendireğinden kaynaklandığı belirlendi.

Ankara Ulaştırma Bölge Müdürlüğünde görevli harita mühendisleri İbrahim Çalışkan ve Tahsin Acar ile Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğüne (DLH) bağlı Bolu Bölge Müdürlüğünde görevli kontrolör Nurettin Temizel, 3 gün boyunca sahildeki kıyı erozyonunu inceledi.

Uzmanlar, incelemenin ardından gözlemlerini Kaymakam Murat Duru ve Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu'na aktardı.

Kıyının daha fazla erozyona maruz kalmaması için kullanılan 10 k ıyı tahkimatının (mahmuz) sayılarının gerekenden az olması nedeniyle yeterli işlevi görmediğine dikkati çeken Çalışkan, şunları söyledi:

"Bizim işimiz durumu ortaya koymak. Kaymakamlık ve belediye çözüm için acil şekilde harekete geçmeli. Belediyenin başvurusu üzerine 2005 ve 2007'de sahilde meydana gelen erozyonu yerinde inceleyerek haritalara işledik. Denizin her iki ölçümde de sahile doğru gelmekte olduğunu saptadık. Şimdi yaptığımız ölçümlerde de beklenenin üzerinde bir erozyon olduğunu gördük. Bunun nedenlerini çeşitli etkilere bağlamak mümkün ama gerçek şu ki mendirek yüzünden kıyıya kum gelmiyor. Temel sorun bu. Mendireğin doğu tarafında 3, batı yönünde de 2 kilometre olmak üzere 5 kilometrelik alanda tahribat var. Önlem alınmadığı takdirde erozyonun süreceğini söyleyebiliriz."

Karasu'da dalgaların yol açtığı kıyı erozyonu nedeniyle sahilde ç ok sayıda yazlık ev yıkılmış, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Üniversitesinde (İÜ) görevli akademisyenlerin uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirdikleri analizlerde, 1996'da liman inşaatının başlatılmasının ardından geçen sürede kıyı şeridinde 100 metreye varan erozyon tespit edilmişti.

Analizlerde, önlem alınmadığı takdirde birkaç yıl içinde denizin, ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan geri plandaki bölgeleri su altında bırakabileceği uyarısında bulunulmuştu.