banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

26.03.2011, 14:14 18025

Küresel Rekabet-Küresel Felaket

Bilgi, bilim, üretim ve teknoloji odaklı "Küresel Deniz Egemenliği" nin çekim merkezinin önümüzdeki yıllarda Asya ülkelerine doğru kayması bekleniyor. Bu nedenle 21.nci yüzyılın denizleri, AB ve Asya ülkeleri ile ABD arasındaki kıyasıya rekabete sahne olacak gibi görünüyor. Denizler üzerinde artarak yoğunlaşacak ve kontrol edilemeyecek olan bu ağır baskılar, küresel rekabet ile küresel felaket arasında sıkışıp kalan denizlerde acımasızca, sorumsuzca ve haince sürdürülen tehlikeli bir yarışında önünü açacaktır. İnsani duygulardan ve çevre bilincinden yoksun sınır tanımayan bu vahşi, bencil ve yok edici boyutlara ulaşan küresel hırs sonucu Dünya denizlerindeki canlılık süratle azalacak, kirlilik artacak ve verim düşecektir. İşte bu tehlıkeli yükselen gelişme de insanlığın geleceği için çok büyük tehdit unsuru oluşturacaktır.
 
Denizlerin ve deniz canlılarının korunmasına ilişkin alınmış olan ülkesel ve ülkeler arası kararların, caydırıcılık, kontrol ve yaptırım gücünün zayıflamasından veya uygulamadaki eksikliklerden kaynaklanan ihmaller zincirinin neden olduğu çevre sorunları şimdiden tehlikenin ne kadar büyük boyutlarda olacağının siyallerini vermeye başlamıştır.
 
İnsanoğlunun denizlerde hiç bir kural tanımadan başlattığı bu azılı küresel paylaşım kavgasının, "daha çok nasıl sahip olurum" egosunun sarhoşluğu içindeki inanılmaz çılgınlıklarına artık dur!!  demenin zamanı gelmiştir.  Ürkütücü ve korkutucu boyutlara ulaşan küresel maskeli saldırıların ağır yenilgisine uğrayan denizler, Evrensel acılarıyla birlikte yalnızlığa terk edilmişlerdir. Denizlerin ve okyanusların içinde bulundukları tehlikeli gerilimin perde arkasında izlenen felaket rotasının talihsiz yansımalarını görmek, ne acıdır ki insana utanç veriyor.

İnsanoğlu, doğaya karşı uzun yıllar öncesinden karadan, havadan ve denizden olmak üzere üç boyutlu eksen üzerinden, sözde çağdaşlaşma adına başlattığı teknolojik saldırıların yaratmış olduğu acı senaryoların her zaman değişmeyen baş aktörü olmuştur. Denizlerin ve okyanusların geleceğindeki en büyük tehdit, Evren'in en aç gözlü, en yıkıcı, en saldırgan ve de en bencil canlısı olan insanoğludur. Ama o, şunu kesinlikle çok iyi bilmelidir ki doğa, ona yazacağı en son senaryoyu bitirme fırsatını asla tanımayacaktır.
Yorumlar (1)
MEHMET ÜLKER 11 yıl önce
Sevgili ortaokul sıra arkadaşım yaklaşık 40 yıl sonra( 1970 milas merkez ortaokulu)bir gece yarısı internette yarıdeplasmanlı tekneme motor seçme araştırması yaparken tesadüfen(?) Denizhaber'de bu son yazını okudum. Bu ve diğer yazılarındaki olaylara ve çevreye duyarlılığını görünce vede 40 yıl sonra ortaokul arkadaşımı bulmanın sevinci ve şaşkınlığıyla 01/05/2011-00,30saat itibariyle yorum yazma ihtiyacını şiddetle hissettim.Temiz, balığı bol deniz ve temiz çevreye olan tutkumdan dolayı bilgi,ilgi ve duyarlılığın için seni tebrik eder başarılarının ve yazılarının devamını dilerim.Bu Dünyada çevreye karşı vicdanı derin, bilgisi engin,sorumluluk duygusu yüksek politikacı,bilim adamı ve yönetici sayısının artması dileğiyle..

Mehmet ülker İnşaat Müh.Amatör kıyı kaptanı (0533-4901301)
30
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü