banner191

banner148

banner179

banner176

Tarihi Ongözlü Köprü, 8 gözlü kaldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri üzerinde bulunan tarihi Ongözlü Köprü’nün, nehir yatağının daralması nedeniyle susuz kalan iki gözü toprakla dolduruldu. Söz konusu durum olumlu ve olumsuz tepkilere neden oldu. Nehir kenarında...

KÜLTÜR-SANAT 15.03.2017, 18:42
Tarihi Ongözlü Köprü, 8 gözlü kaldı

Diyarbakır’ın Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri üzerinde bulunan tarihi Ongözlü Köprü’nün, nehir yatağının daralması nedeniyle susuz kalan iki gözü toprakla dolduruldu. Söz konusu durum olumlu ve olumsuz tepkilere neden oldu. Nehir kenarında kafe işleten Mazlum Mehmetoğlu, “Köprünün ayaklarından zaten su geçmiyordu. Kendi imkanlarımızla alanı temizledik” dedi. Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Bilal Özkan, konuyla ilgili gerekli incelemelerin başlatıldığını belirtti.

Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri üzerinde bulunan binlerce yıllık tarihi Ongözlü Köprü’nün, nehir yatağının daralması nedeniyle susuz kalan iki gözü toprakla dolduruldu. Düzenleme yapılan gözlere, masa ve sandalye atılarak, kafe bahçesi olarak kullanılmaya başlandı. Söz konusu durum olumlu ve olumsuz tepkilere neden oldu. Nehir kenarında kafe işleten Mazlum Mehmetoğlu, yıllardır köprünün iki gözünden su geçmediğini belirterek, “Yıllardır buraların temizliğini falan yapıyoruz. Buraları güzelleştirdik. Eskiden çöptü, pislikti, eski belediyelerin döktüğü çöplükten ibaretti. Eskiden buraya uyuşturucu kullanmaya geliyorlardı. İnsanlar öldürülüyordu. Halka açılsın, insanlığa açılsın diye mücadele ediyorduk. Daha öncesinden hiç kimse buradan haberdar değildi. Zaten buradan su falan da geçmiyordu. Biz yıllardır buralardayız. Biz elimizden geldiği kadar burayı açtık. Ondan sonra güzelleşti, ağacın meyve zamanı geldi çakallar üzerimize üşüşmeye başladı. Bu onlar için bir kozdur. Tarih falan umurlarında değil. Eğer biz insanlığa karşı ters bir şey yapmışsak, cezamıza razıyız. Buraya gelen insanların yüzde 90’ı memnundur. ‘Ne güzel yapmışsınız’ diyorlar” dedi.

"Daha önce korkudan gelemiyorduk"

Emir Çolak isimli vatandaş ise, Ongözlü Köprü çevresine daha önce insanların gelemediğini belirterek, “Burada kafeler yapılınca rahatlıkla ailemizle birlikte buraya gelip, gitmeye başladık. İnsanların korkudan gelemediği bir alan sosyal bir mekan haline geldi. Pis kokudan geçilmiyordu buralar, şimdi insanlar oksijen almak için buraya geliyorlar” diye konuştu.

"Gerekli çalışma yapılmalı"

Adını vermek istemeyen bir vatandaş ise, köprünün ayaklarının toprakla doldurulmasının tarihe yapıyı bozduğunu anlatarak, ilgili kurum ve kuruluşların bunu düzeltmek için gereken çalışması yapması gerektiğini kaydetti. Tarihe sahip çıkılması gerektiğini anlatan vatandaş, "Kentimizin dört bir yanı tarihi yapılarla dolu ancak bunlara yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. Yapılar yıllarca ihmal edildi. Artık tüm yapılar için gerekli çalışmalar yapılmalı ve bunlar koruma altına alınmalı" ifadelerinde bulundu.

"İnceleme başlattık"

Sur İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Bilal Özkan ise, konuyla ilgili gereken incelemenin başlatıldığını, bunun ardından gerekli çalışmaların yapılacağını vurguladı.
Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?