banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Edirne'nin Gömüt Taşları kitabının tanıtım toplantısı 25 Şubat'ta

UZMAR tarafından sosyal sorumluluk anlayışıyla desteklediği, gömüt taşlarınınEdirne’deki örneklerini derleyen araştırma kitabı “Edirne’nin Gömüt Taşları”25 Şubat’ta seçkin kitabevlerinde satışa sunularak okuyucuyla buluşmaya hazırlanıyor.

KÜLTÜR-SANAT 09.02.2022, 19:21 Nermin İstikbal
267
Edirne'nin Gömüt Taşları kitabının tanıtım toplantısı 25 Şubat'ta

Mezarlıklarda Gizlenen Sanat; Gömüt TaşlarıTü rk sanatının en somut uygulamalarını yansıtan gömüt taşlarının Edirne’deki örneklerini derleyen araştırma kitabı “Edirne’nin Gömüt Taşları”25 Şubat’ta seçkin kitapevlerinde satışa sunularakokuyucuyla buluşmaya hazırlanıyor.

Cem Altınel’in yazarlığını, Devrim Yaman’ın tasarımını yaptığı 640 sayfalık kapsamlı araştırmanın kitap haline gelmesi 2,5 yıl sürdü.Türk sanatının en somut uygulamalarını yansıtan gömüt taşlarının Edirne’deki örnekleri; kitabeleri, bezemeleri ile Osmanlı dönemi Edirne’sinin kültür, sanat, bilim, yazın, politika, askeriye, ekonomi, ticaret, bürokrasi ve sosyal yaşam düzeyini açıklayan pek çok veri sunuyor.

Maestro Reklamcılık tarafından yayımlanan kitap, Edirne’de yüzlerce yıl iç içe yaşamış Türk, Yunan, Musevi, Ermeni, Levanten ve Bulgar gibi farklı etnik kökenlerden gelen kültürlerin, Edirneli taş oyma ustaları (hakkâk) tarafından gömüt taşlarına aktarılan bir dizi estetik imgeyi gün yüzüne çıkarıyor.

UZMAR tarafından sosyal sorumluluk anlayışıyla desteklenen bu proje ile kültürel değerlerin günümüze ulaşması ve korunması amaçlanıyor.“Gömüt taşına gösterilen özen bir anlamda gömütte yatan kişiye duyulan sevginin yansımasıdır. Günümüzün neredeyse tek tipe indirgenmiş gömütleri ile karşılaştırıldığında, geçen yüzyıllardaki titizlikle kotarılmış gömütler, insanların yakınlarına duyduğu sevgi ve özlemin yoğunluğuna dikkat çeker. Başka bir deyişle geçmiş yüzyıllarda insanlar yitirdikleri yakınları için duygularını onlar için yaptırdıkları gömüt taşları ile betimler. Bu da o dönemdeki ilişkilerin, günümüze göre sevgi ve saygı açısından daha derin olduğu sanısı uyandırır. İnsanoğlu ölümü kabullenemediği gibi düşüncesinden dahi kaçmayı, uzak durmayı tercih etmiştir.

Günümüzde bile ölüme ve onu çağrıştıran sözcüklere karşı bir soğukluk duyulur. Bir yaşamın bitişini en yalın biçimde “öldü” sözcüğü ile açıklamak yerine, “vefat etti”, “hakkın rahmetine kavuştu”, “aramızdan ayrıldı”, “sizlere ömür”, “merhum oldu”, “yaşama veda etti”, “hayatını kaybetti”, “can verdi” gibi sözcük dizinleri ile anlatmaya çalışırız. Bu bağlamda Erkan Kaya’nın yazdığı gibi gömüt ve gömüt taşı kavramları kalıcılığın ve sürekliliğin imgeleri olarak düşünülmüş ve tasarlanmış, bu arzuyu yansıtan beyitler, şiirler ve metinler taşlara işlenmiştir. Gömülen kişinin anımsanması için baba adı, mesleği, ölüm tarihi gibi bilgilerin gömüt taşının üzerine yansıtıldığı görülür. Belge niteliğindeki kitabeler, bilgi kaynağı olarak çeşitli çıkarımlar yapmamızı sağlar ve farklı noktaları aydınlatmamıza olanak tanır.

UZMAR ANLAYIŞI İLE SOSYAL SORUMLULUK;

“Denizdenkazandıklarımızı, TürkDenizciliğiningelişimiveeğitimiiçinharcamayıönemsiyoruz”.

UZMAR Uzmanlar Denizcilik olarak; sektörümüzde birçok ilke imza attık, sosyal sorumluluk projelerinde de yine fark yaratan bir projeye daha imza atmaktan mutluyuz. Altuğ Ailesi olarak; 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılında, İstanbul’dan Samsun’a 19 gün boyunca kürek çekerek giden yirmi gencin hayallerini paylaştık, yurdumuzun tüm coğrafyalarında bulunan kültür varlıklarının korunmasına yönelik nitelikli projelere yurt içinde, yurt dışında katkı sağlamayı şirket felsefi haline getirdik, bu bağlamda Edirne ile hiç ama hiç ilgimiz olmadığı halde konunun önemi nedeniyle“Edirne’nin Gömüt Taşları” kitabının Türk yayınları arasınakatılmasına destek verdik. Başarabildikse ne mutlu bizlere!..

Noyan Altuğ

CEO / Uzmar Denizcilik

Kaynak: DENİZHABER.COM
Yorumlar (0)
19
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü