banner191

banner148

banner179

banner176

Atık şişeden sanat eserine

Samsun’da heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, çöpten topladığı atık şişeleri sanat eserine dönüştürüyor.36 yıldır atık eşyaları toplayarak rölyef çalışması yapan 53 yaşındaki Temel Samangül, çöpten toplattığı şişelere...

KÜLTÜR-SANAT 13.01.2017, 11:46
Atık şişeden sanat eserine

Samsun’da heykel ve seramik sanatçısı Temel Samangül, çöpten topladığı atık şişeleri sanat eserine dönüştürüyor.

36 yıldır atık eşyaları toplayarak rölyef çalışması yapan 53 yaşındaki Temel Samangül, çöpten toplattığı şişelere yöresel işlemeler uyguluyor. Heykel sanatçısı, yaptığı çalışmaları Türkiye’nin çeşitli turistik bölgelerine göndererek bu işten kazanç sağlıyor. Atık eşyaları süs eşyalarına dönüştürerek geri dönüşüm vazifesi yaptığını belirten sanatçı Samangül, "Kullandığımız ya da atık şişeler gibi kırılan, zarar gören tabak ve bardakların üzerinde rölyef çalışıyorum. Onları sanat eseri haline getiriyorum. Atık şişeleri sanat eseri dönüştürünce bu hem bana hem de ülkeme döviz olarak katkı sağlıyor. Atık şişeleri temizlik işçilerine parayla toplatıyorum. Tanesini 1 liradan alıyorum. Soda şişelerini ise yolda yürüdüğünüzde binlercesiyle karşılaşıyorsunuz. Bence atılan her şişe bir sanat eseri ve dövizdir. Toplanan şişelerin temizliği yapılıyor. Temizlik işleminin ardından hangi yöreye satılacaksa ona uygun rölyefler yapılıp, o bölgede satışa sunuluyor. Eserlere çok büyük bir ilgi var. Çünkü atık bir eşyanın sanat eserine dönüştürülmesi hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bir zaman önce çöpte duran şişeler yapılan işlemin ardından evin en güzel yerinde sergilenmek için bulunuyor. Bundan daha güzel bir şey yok" dedi.

"Biz çirkini güzelleştiririz, güzeli de kalıcı hale getiririz"

Atık şişelerin sanat eserine dönüşmesinin çok zorlu bir işlem olduğunun altını çizen Samangül, "Atık şişelerden ören yerlerinin eserlerini yapıyorum. Şişeler ilk geldiğinde temizliği yapılıyor. Bu biraz zaman alıyor. Ondan sonra şişenin boyutuna göre ve rölyefin hacmine göre hazırlık yapılıyor. Bu hazırlığın ardından şişe fırınlamaya gidiyor. Biz heykeltıraşların bir esprisi var. Biz çirkini güzelleştiririz, güzeli de kalıcı hale getiririz. Bu şişeleri kırılmadığı takdirde binlerce yıl saklanabilen bir eser haline getiriyoruz. Başka birisin atığı, bir başkanın evinden binlerce yıl sanat eseri olarak kalabilir. Bu işin de en güzel tarafı budur" diye konuştu.

Temel Samangül, atık şişelerin haricinde rölyef, ahşap, kabartma ve değişik süs eşyaları da yapıyor.
Yorumlar (0)
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?