Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), tarafından yapılan organizasyonda üyeler teknede yapılan kahvaltı etkinliğinde buluştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Eski Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu davetliler arasında yer aldı. 'Beyaz Martı' isimli teknede gerçekleştirilen etkinlikte navlun piyasalarındaki son durum ve güncel ekonomik gelişmeler konuşuldu.

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Semih Dinçel, Navis Danışmanlık Koordinatörü Engin Koçak ile KOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Özcan moderatörlüğünde son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Hakan Güldağ; yaptığı güncel ekonomik değerlendirmede;

"Dünya pandemi ile beraber yepyeni bir 10 yıla adım attı. Bir takım gelişmeler ile birlikte dünya ekonomisinde bir faz değişikliği yaşandı. Bütün bir düşünce değişikliği söz konusu oldu. Geri kalmakta olan şeyleri görebiliyoruz, ancak nereye varacağımızı kimse bilmiyor. Emtia piyasalarında türbülans hiç eksik olmayacak. Dünya’nın siyasi haritasında dahi değişiklik olacağını bekliyoruz. Küreselleşme yaklaşımı geride kaldı. Tarihte zaman zaman paradigma krizi yaşanıyor. Buna, bir filmin 10 dakika arası diyebiliriz.  Ekonominin kendi dinamiklerinden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. Yeni yükselen güçler, mevcut güçleri baskılıyor. Ve bununla birlikte yepyeni gelişmeler yaşanıyor. Amerika, hegomonyası için yepyeni ittifaklar kurmaya çalışıyor. Çin’i baskılamaya çalışıyor. Hatta; rekabet içerisindeki bütün ülkeler bu durumu yapmaya çalışıyor. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Türkiye’nin jeopolitik konumu dolayısıyla; bu süreç bizleri etkileyecek. Büyüme modelimiz ile, daha fazla ilerleyemeyeceğimiz anlaşılıyor. Hangi model ile Türkiye’nin bu rekabete ayak uydurulacağına dair bir rotamız bulunmuyor. Bunun başlıca nedeni, Dünya’daki gelişmeler... Bizleri etkilemeye çalışan bu ortamda, güçlü olmalıyız. Bizler de ne yapmak istediğimizi henüz bilmiyoruz. Faiz kararında da bunu gördük. Enflasyon aşağıya çekilmeden faiz aşağıya çekilebilir mi? Bu bir soru işareti...

Yeterince ticari kredilerin artmaması Türkiye’nin büyümesini olumsuz yönde etkileyebilir. Tahmin ettiğimizden çok daha yavaş ilerliyor. Büyüme tarafında ise Türkiye; birinci çeyrekte yüzde 7 büyüdü. İkinci çeyrekte yüzde 21 büyüdü. Üçüncü çeyrekte ekonomi büyümeye devam ediyor. İşler iyi gidiyor diyebiliriz, her alanda. Para kazanılan bir süreç var. Başka alanlar da eksiklikler olabilir. Bu sene yüzde 10 civarında büyüyeceğiz. Dünya’nın en yüksek ikinci enflasyonu Türkiye’de görülüyor. Doğalgaza gelen zammı da gördük. BOTAŞ’ın zararı katlandıkça katlanıyor. Bunun faturalara yansımaması mümkün değil. Enflasyon düşüyor demek doğru değildi.  Kredi faizlerinde bir düşüşte görülmüyor. Piyasa faizi pek aşağıya inmiyor. En yüksek faizi Türkiye veriyor. Dünya’da dolar güçleniyor. ABD, 10 yıllık tahvil getirilerine bakılarak bunu söylüyoruz. Bu katlanarak ilerlediğinden; dolar daha da güçlenecek.

Gemi Brokerleri Derneği Başkanı Semih Dinçel ise navlun piyasaları ile ilgili yaptığı sunumda şu ifadeleri kullandı:

"Navlunlar çok iyi gidiyorken; personel olgunluğuna önem verin. Personel değişim hızını yavaşlatalım. İş gücünün şu süreçteki önemini görmemiz gerekiyor. Her yerde fiyatlar çok arttı. Navlun piyasası açısından, çok iyi bir piyasa yaşıyoruz. Bu tankerler için geçerli değil. Capesize gemiler ise, 100.000 dolar barajını aştı. Kuru yük piyasası çok durgunken; tankerleri depo gibi kullandılar. O günlerin faturalarını ödüyorlar diyebilirim. Rakamların durağan kalmasını beklemek çok mantıklı değil. Eylül ayında özellikle Capesize’da büyük bir sıçrama yaşandı.

Tonajına göre kazanç durumu söz konusu oldu. Koster Armatörleri adına; bu navlunların artışlarında konteyner gemilerin büyük payı olduğunu söyleyebiliriz. Baltık Kuru Yük Endeksi’nin son 7 günlük sürecinde; çok değişken bir süreç yaşandı. Haberlere konu olan bu değişkenlik, akıllara 2008’deki kötü süreci hatırlattı. (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

ISTFIX’deki oranlar 2008’deki oranların üstüne çıktı. Bu durum için; Salih Zeki Çakır’a teşekkür ediyorum. Yeni rekorlara imza atıldı. Navlunlardaki büyük yükseliş için, bazı gemiler kendi çözümlerini üretecek. Koster Navlun Endeksi de çok yükselişte. Vergi ve ürün fiyatları nedeniyle Rusya sıkışacak. Ukrayna ve Romanya hareketlenecek. Nehir navlunları yumuşamaya başlayacak. 

Sene sonuna kadar piyasalarda bir düşüş beklenmiyor. Konteynerlerde aşırı bir yoğunluk  bekleniyor. Mısır yükleri, Avrupa’da alıcı bulacak. Yük azalması görülüyor. Amerika ve Kanada’da yüksek satışlardan dolayı kontratlar iptal ediliyor. Buğday ve hububatta azalma olmayacak."

Engin Koçak ise koster piyasalarındaki son durumu değerlendirdi. Engin Koçak yaptığı konuşmada: 

"Yeni normal bir düzene giriyoruz. Gıda enflasyonu ve talep sabit bile kalsa; önümüzde süreç yorucu bir süreç olabilir. Koster piyasamıza farklı bir bakış açısından bakılmalı.

Baltık Dry Endeksi’nin şuan ki durumunun tek sebebi; Capesize gemiler... (Bu haber, Turkdeniz.com özel haberidir)

Mevsimsel normale dönülürse; bu durum negatife dönebilir. Capesize için bu yükselişin dönüşü kötü olabilir.

Doğalgaz fiyatlarından dolayı enerji gündeme geliyor. Enerji gündeme gelince kömür gündeme geliyor.

Bunun sonucunda iş Capesize gemilere düşüyor. Çin’in kendini frenlemesi bekleniyor. Çelik bazlı bir Çin büyümesi hareketi, fırsatını buldukça olur.

Analizlerime göre; bizim sormamız gereken soru FED ne yaparsa Emtia fiyatları ve gelişmekte olan ülkelerin fiyatları nasıl değişir? Ve bu durumdan bizim ticaretimiz nasıl etkilenir?

Hakan Güldağ’ın bahsettiği Paradigma değişikliği Koster’e olumlu yansır."

Navlun piyasalarındaki son durum ve güncel ekonomik gelişmelerin değerlendirildiği etkinliğe; Pelin Gezicioğlu, Faruk Emre Yıldıran ve Erhan Göçmen yorumlarıyla destek verdi.

Kaynak: turkdeniz.com