Muson mevsiminin sonuna yaklaşılmasından dolayı armatörler deniz haydutluğu vakalarına hazırlıklı olmalıdır. Ancak bu yıl, deniz haydutluğu vakalarında bir azalma da beklenmektedir. İstatistiklere göre, 2011yılında 163 olan korsanlık olayları, 2012 yılının ilk yarısında 69’a gerilemiştir. Ayrıca kaçırılan gemi sayısı da 21’den 13’e gerilemiştir. Muson mevsimi süresince deniz haydutluğu vakalarında her zaman bir düşüş görülmüş olsa da, son beş yılda ilk defa 4 hafta boyunca herhangi bir korsanlık faaliyeti meydana gelmemiştir.

Ticari Deniz Emniyeti İdari Direktörü Paul HOWE, ‘2012 yılında deniz haydutluğu vakalarında bir düşüş gözlenmiştir fakat korsanlar bölgede halen bulunmakta olup, kaçırılma ve saldırı riski her zamanki kadardır’ demiştir.

Muson raporunda Bergan Risk Çözümleri Şirketi, Somali’deki deniz haydutluğu endüstrisinin çökmeye başladığını ancak bu çöküşün saldırıları yapanlar için risklerin kazançlardan daha büyük olduğu sürece geçerli olacağını bildirmiştir. Ayrıca, savaş gemilerinin de bu azalmada etkili olduğu belirtilmiş, savaş gemilerinin riskli bölgeleri terk etmesi halinde, korsanların intikam için faaliyetlerini tekrar arttırmalarının beklenmekte olduğunun altı çizilmiştir.