Korsanların aldıkları fidye parasıyla ilgili iddia

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesi, Somalili korsanların kaçırdıkları gemiler ve bu gemilerin rehin alınan mürettebatı karşılığında aldıkları fidyeleri, başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere Körfez ülkelerinde akladıklarını öne sürdü.

Dubai'nin de aralarında olduğu pek çok Körfez ülkesi kentinde organize korsanlık çetelerinin faaliyet gösterdiğini yazan gazete, bu çetelerin korsanlık faaliyetlerinden elde edilen paraları “akladıklarını” bildirdi.

Gemi nakliyatçılarının tuttukları özel dedektiflerin soruşturmaları sonucu elde edilen bilgilere ulaşan Independent, sadece geçen bir yıl boyunca korsanlara rehin düşen gemilerin sahipleri tarafından ödenen fidye miktarının 80 milyon doları bulduğunu, bunun da daha önce açıklananın çok üzerinde bir miktar olduğunu bildirdi. Bu paranın bir miktarının korsanlar cenneti olarak bilinen Somali'ye götürüldüğünü, büyük bölümünün ise Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki ve diğer bazı Ortadoğu ülkelerindeki banka hesapları kullanılarak aklandığını ve sisteme sokulduğunu ileri süren Independent, bu kirli operasyonların liderlerinin ise Somali, bazı Ortadoğu ülkeleri ve Hint yarımadasındaki Sri Lanka, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkelerde faaliyet gösteren bazı iş adamları olduğunu savundu.

Independent, korsanlık faaliyetlerinden elde edilen paranın bir bölümünün bazı Müslüman terör örgütlerinin faaliyetlerinin finansmanında kullanıldığına dair iddialara da yer verdi.