banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Yük Gemilerinin Güvertesinde Dünya Ekonomisi

Ekonominin gidişatıyla ilgili öncü göstergelerden birisi navlun fiyatlarıdır. Navlun fiyatı dediğimiz yükünüzü taşıması karşılığında gemi sahibine ödemeniz gereken ücrettir.

KONUK YAZAR 28.05.2011, 11:48
2973
Yük Gemilerinin Güvertesinde Dünya Ekonomisi

YÜK GEMİLERİNİN GÜVERTESİNDE DÜNYA EKONOMİ

Ekonominin gidişatıyla ilgili öncü göstergelerden birisi navlun fiyatlarıdır. Navlun fiyatı dediğimiz yükünüzü taşıması karşılığında gemi sahibine ödemeniz gereken ücrettir. Bu fiyattaki iniş çıkışlar, bu gemilere olan talebi göstermektedir. Eğer ülkeler daha çok üreteceklerse deniz aşırı ülkelerden ham madde ve diğer malzemelerin taşınması gerekir. Bu durumda özellikle büyük ölçekli gemilerin fiyatı artar.

Navlun fiyatlarını takip etmek için Londra Borsası tarafından yayınlanan Baltık Navlun Endeksi takip edilmektedir. Adındaki Baltık ismi Baltık denizinden kökünü alsa da bugün bütün dünyadaki yük taşımacılığını takip eden bir endekstir. Tarihi, Londra’da tüccarların ve kaptanların uğrak yeri olan mütevazi bir kahvehaneye dayanır. Kahvehanenin adı “Virjinya ve Baltık”tı. Tüccarlar 1770’li yıllarda navlun fiyatlarını bu kahvehanede konuşurlardı. O günden bugüne gelişen Baltık Borsası, bugün dünyanın pek çok yerindeki üyelerine her iş günü farklı büyüklüklerdeki yük gemilerinin farklı uzaklıklara gitmesi için istedikleri ücreti sorarak Baltık Navlun Endeksini hesaplamaktadır. Bu endeksin ekonomiyle ilgili öncü gösterge olmasının sebepleri var. Öncelikle bu yük gemileri bitmiş ürünleri değil, demir, çelik, çimento gibi ham maddeleri taşıyan gemilerdir. Dolayısıyla üretimle birebir bağlantılıdırlar. Ayrıca bu gemilerin yapımı 1-2 yıl sürmektedir, bugün sipariş verseniz iki sene sonra ancak elinizde olmaktadır. Öyle olunca elinizdeki yükü iki yıldan önce taşıtmak istiyorsanız dünya filosu içerisinde hali hazırda bulunan bir gemiyi kiralamanız lazım. Yani talep fiyata hızlı yansımaktadır. En önemli sebep ise borsa ya da tahvil piyasası gibi spekülasyona açık olmamasıdır. Bir düşünün, taşınacak yükü olmayan koca gemiyi neden kiralasın?

Kuru yük gemilerinin ekonomimiz açısından önemi konusunda anlaştık. Öyleyse bakalım dünyamız bu aralar hangi yönde ilerliyor. Aşağıdaki grafikte Kuru yük taşıyan gemilerle ilgili yayınlanan 5 endeksinin 2011 yılı başından beri izlediği yolu görebilirsiniz. Bu grafiğin ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için endeksleri biraz daha detaylı inceleyelim. Baltık borsasının tanımlamasına göre gemiler dört grupta incelenmektedir. Handysize grubunda 35,000 tona kadar yük taşıyan gemiler; Supramax grubunda 60,000 tona kadar yük taşıyan gemiler; Panamax grubunda 80,000 tona kadar yük taşıyan gemiler ve Capesize grubunda 100,000 ton ve üzeri yük taşıyan gemiler yer almaktadır. Dünya filosu içersinde küçük gemi sayısı büyüklerine göre daha fazladır. Fakat yük trafiği açısından bakında küçük gemiler beşte birden az pay almaktadır. Yük trafiği, yükün ağırlığı ve gideceği mesafeye göre hesaplanır. Büyük gemiler hem daha çok yük taşıdıkları için hem de daha uzun mesafelere gidebildikleri için daha avantajlı bir konumda yer alır. Öyleyse dünya ekonomisinin iyiye gittiğinin ilk işareti olarak büyük gemilere olan talebin artması ve dolayısıyla navlun fiyatlarının artmasını düşünebiliriz.

Navlun fiyatlarıyla ilgili grafiğimize baktığımız zaman Capesize yani en büyük gemilerin navlun fiyatının 2011 başından daha düşük seyrettiğini görüyoruz. 2008 yılının ortalarında yani krizden önce Capsize endeksi 20,000 seviyesini görmüştü, yani bugünkü 2,000 seviyeleri bundan üç sene öncesinin onda biridir. Grafiği incelediğiniz zaman dikkatimizi çeken diğer bir durumsa şudur: Handysize dediğimiz gemiler 35,000 tondan daha az yük taşır. Halbuki Capesize gemileri 100,000 tondan fazla yük taşımaktadır, yani üç kat daha büyük. Handysize endeksi 800 seviyesindeyken Capesize endeksi son günlerde 1,500’ün altına düşmüştür. Yani üç kattan fazla yük taşıyan geminin kirası 2 katı bile değil. Gemilerin tersanelerde yatması doğal karşılanmalı, bu navlun fiyatlarıyla gemiyi çalıştırmanın astarı yüzünden pahalı tutmaktadır. Dünya ekonomisinin gidişatıyla ilgili endişelenmekte haklıyız. Bu arada söylemeden edemeyeceğim bu durum büyük gemi sahiplerini batırırken, küçük gemi sahipleri için bir avantaj olarak görülebilir.


 

Yorumlar (6)
korhan ekemen 10 yıl önce
bu yazı ya çok yüzeysel bir araştırma yada kulaktan dolma bilgiler ile yazılmış olmalı diye düsünüyorum. baltıc endeks'inin oluşma biçiminden, piyasada talebin oluşmasına, gemi tonaj gruplarının ifadesinden, büyük gemilerin daha uzağa gidebileceğine kadar bir dolu yanlış yorum/bilgi var. yazarın bu konularda az bilgili olması ne kadar kabul edilebilinirse de, denizcilik sektörüne yayın yapan denizhaber sitesinin bu yazıyı yayınlaması o kadar kabul edilinemez.saygılarımla

korhan ekemen
Şendogan Göksu 10 yıl önce
10 yıl önce
Güvertede denizler var, mallar ambarda
Şendoğan Göksu 10 yıl önce


Burada dikkatten kaçan en onemlı husus finansal krizin ozellikle capesize segmentinde yerini asırı gemı arzı olan ve eskiden beri esas kriz diye soylenılen ve yasanılan arz-talep krızıne cevırmesıdır.programsız ve ıstıhdamı dert eden cınlıler pıyasaya asırı gemı pompalamakta ve zaten fınansal krızden yara almıs olan denızcılık sektorunun belını dogrultmasına musaade etmemektedırlerbu sebeple Bdi ozellıkle cape segmentınde dogru bılgı verememektedır.Asırı arz endeks ortalamasını capeler sayesınde dusurmektedır ticarete bakmak ısteyenler vix gibi bence baska endekslerıde ısın ıcıne katmalıdırlarSaygılarımla
YAMAN ULUFER 10 yıl önce
GECTIGIMIZ HAFTA LLOYD'S LIST'TE YAYINLANAN BIR MAKALEDEDE IFADE EDILDIGI GIBI "BDI" SUANKI KONJONKTUR GEREGI YILLARDAN BERI SURDURDUGU EKONOMININ GIDISATI ILE ILGILI INDICATOR OZELLIGINI BIR SURELIGINE KAYBETMISTIR. NE KADAR BIR SURE ? SUANKI ASIRI GEMI ARZININ TEKRAR DENGEYE OTURMASININ BEKLENDIGI ONUMUZDEKI 2-3 SENELIK SURE ZARFINDA. BU SURE ZARFINDA BDI DUSTUGU DONEMLERDE EKONOMI COK KOTUYE GIDIYOR DEMEKTENSE O DONEMDE MARKETE GIREN GEMI MIKTARINA,TONAJLARINA VE AYRICA O DONEMDE YAPILAN YUK BAGLANTILARININ MIKTARLARINI KARSILASTIRIP BUNA GORE DURUMU DEGERLENDIRMEK DAHA GERCEKCI OLUR KANISINDAYIM. YAZININ COK YUZEYSEL OLDUGU DOGRUDUR ANCAK SAMANYOLU TV GIBI BU OZEL UZMANLIK GEREKTIREN KONUYA VAKIF OLMAYAN BIR KANALIN OKUYUCULARINI YADA IZLEYECILERINI KENDINCE BILGILENDIRMESI OLARAK DEGERLENDIRIYORUM. ZIRA ZATEN BU SITEDE HABERLERI TAKOP EDEN VE OKUYAN KISILER PIYASANIN ICINDEKI INSANLAR OLDUGU ICIN DURUMU VE GEREKLI DEGELENDIRMELERI KENDI TECRUBELERI ILE YORUMLAYACAKLARDIR.

Fatih Tzl 10 yıl önce
Gemi arzı dikkate alınsa da yukarıdaki değerlendirmelerde bir hata olduğu soylenemeyecegi gibi analizin düzeyi de burda yayımlanan diğer analizlerden daha az derin değil. Yazar hanımı sektörün icinde olmadıgı halde ekonomik yonden Saglam temellere dayanarak yazdığı için tebrik ediyorum.

Teşekkürler
16
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü