banner191

banner148

banner179

banner176

Independenta Tankeri ve Elena Cavuşevsku'nun Kaderi

Romen Independenta tankeri ile 10 000 DWT’lik Yunan Evrialy yük gemisi İstanbul Boğazı’nın güney girişinde, Haydarpaşa mendireğinin yaklaşık 4 deniz mili açığında çatıştılar.

KONUK YAZAR 06.10.2011, 12:16
Independenta Tankeri ve Elena Cavuşevsku'nun Kaderi

Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de büyük petrol kirlilikleri sonucu meydana gelen çevresel felaketlerden ve ekonomik kayıplardan etkilenmiştir. Büyük kazalardan sonra, Avrupa ve Amerika’da petrol kirliliği ile mücadele çalışmaları derhal başlamışken, Türkiye’de çalışmalar ancak 2005 yılında yayımlanan kısaca Acil Müdahale Kanunu olarak bilinen mevzuatın liderliğinde yasal alt yapı çalışmaları ile başlatılmıştır. Bu büyük kazalardan akla gelen ilki Independenta tanker kazasıdır.

15 Kasım 1979 sabaha karşı 04:35’te, 150 000 DWT’lik Romen Independenta tankeri ile 10 000 DWT’lik Yunan Evrialy yük gemisi İstanbul Boğazı’nın güney girişinde, Haydarpaşa mendireğinin yaklaşık 4 deniz mili açığında çatıştılar. 1978 yapımı yeni bir gemi olan Independenta, 283 metre boyunda, 46 metre genişliğinde ve fribordu 22 metreydi (Resim 1). Romanya’nın o tarihteki en büyük gemisi olan Independanta, Libya’nın Es Sider terminalinden yüklediği 94 600 ton libyan tipi ham petrol yükünü Köstence’ye götürmekte olduğu 19 uncu seferinde boğaz geçişi yapmak için kılavuz kaptan beklediği sırada, Zhdanov Limanı'ndan yüklediği 7 400 ton çeliği İtalya’ya götürmekte İstanbul Boğazı’ndan çıkış yapan Yunan şilebi Evrialy  çatışmıştır. Çatışmada metal sürtünmesinden dolayı yangın çıkan Independenta personeli, gemiyi terk etmek yerine yangını söndürmeye çalışmışlar ve 05:20 civarında Independenta’da patlama meydana gelmiş (Resim 2) ve her iki gemide yanmaya başlamıştır[1].

Tanker Haydarpaşa Limanının yarım mil açığında karaya oturdu ve 14 Aralık tarihine kadar yaklaşık bir ay boyunca yanmaya devam etti. Kazada Independenta’nın 46 personelinden 43’ü yaşamını yitirdi ve cesetlerin 11’i bulunamadı. Cesetlerin bazılarının kazadan sonra İstanbul’un Moda ve Kazlıçeşme sahiline vurması ve patlamanın şiddeti göz önüne alındığında 3 mürettebatın kurtulması bir mucize idi. Patlamanın şiddeti ile şehrin boğaza yakın sahil kesiminde yer alan pek çok bina hasar gördü [2].


Resim 1. Independenta tankeri, Köstence’de tersanede çekilmiş bir fotoğraf[3]

Kazadan sonra mahkeme, Yunan gemisi Evrialy’nin kaptanı Alekos Adamopoulos ve 7 mürettebatı hakkında, “dikkatsizlik, ihmal, uluslararası seyir kurallarına uymama, İstanbul’un güvenliğini tehlikeye atma” gibi suçlar nedeni ile tutuklama kararı aldı. 7 ay süren mahkeme sonucunda Kaptan Alekos Adamopoulos 20 ay hapis ile cezalandırıldı. Fakat tutukluluk süresi ve iyi hali değerlendirilerek cezası 850 dolar para ödemesine çevrildi ve serbest bırakıldı. Hasar gören binalar için 30 bine yakın dava açılmıştır.


Resim 2. Independenta tanker kazasından fotoğraflar.

Ham petrolün küçük bir bölümü denize döküldü çok büyük bir bölümü tankerle birlikte yandı[1]. Bu iddianın aksine, petrolün büyük bir bölümünün (64 000 ton) denize döküldüğü de iddia edilmektedir[4]. Petrolün su üzerindeki bölümü muhtemelen Marmara Denizine sürüklendi ve dağıldı. 17 Kasımdan 27 Kasım’a kadar çok küçük miktarda petrol denize döküldü ancak hasarlı gemide 6 Aralık’ta diğer bir büyük patlama meydana geldi ve ikinci patlamada daha fazla petrol denize döküldü.   

Gemi ilgilileri tarafından İngiltere’den getirilen bariyerin bir bölümü Haydarpaşa limanın girişine serilmesine rağmen yaklaşık 380 varil petrol limana yayılmıştır. Kazanın başlangıcında, Türk Deniz Kuvvetleri kazanın etkilerini azaltmak ve önlem almak için yangını söndürmeye çalışmış ancak yangının yoğunluğu bu girişimden vazgeçilmesine sebep olmuştur. Kasım 19’da müdahale sorumluluğu Marmara Bölge Müdürlüğüne geçti ve Deniz Kuvvetleri çekildi[1].

İncelemeler, dökülen petrolün küçük bir bölümünün sahili etkilediğini göstermiştir. Boğazın güney sahili ağır bir petrol tabakası ile kaplanmıştır. Kirlenen sahilin temizlenmesi ile ilgili bir rapor yoktur. İmralı ve Marmara adaları en çok kirlenen alanlardır. Bu alanlar, o tarihlerde İstanbul’da inşaat kumunun ve mermerin çıkarıldığı alanlardı. Yerel balıkçılık faaliyetine verilen zarar hakkında bir rapor yok ancak boğazlar balıkların önemli göç yollarından biridir. Kaza, Marmara Denizinin kuzeyindeki dip besleyicilerinin (plankton) % 96’sını öldürmüş ve yalnızca 9 tür hayatta kalabilmiştir. Petrol tabakasının kalınlığı yaklaşık 46 gr/m2 dir[4]. Kaza İstanbul’da ve Marmara Denizinde büyük bir deniz ve petrol kirliliğine sebep oldu. Yangın süresince, havadaki toplam partikül miktarı 1000 mg/m3 ulaşmıştır ve bu değer insan sağlığı için izin verilen değerin dört katından fazladır. Hafif bileşiklerin hızlı buharlaşmasında dolayı ham petrol, 5,5 kilo metre çapında bir alanda deniz dibine hızlıca çökmüştür[5]. Enkazın kaldırılması oldukça meşakkatli bir süreç olmuştur . Uzun süre denizde kalan enkaz 1986 yılında, İzmir Aliağa gemi söküm tesislerine götürülmüştür. Evriali gemisi ise, Tuzla tersanelerinde 6 yıl yattıktan sonra, 23 Haziran 1986 tarihinde açık artırma ile satılmıştır ve onun da sonu Aliağa söküm tesisleri olmuştur. 2002 yılında, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin derin deşarj sistemi inşa çalışmaları sırasında denizin dibinde 20x30 metre boyutlarında 160 tonluk dev bir kütleye rastlanmış, parçanın kuma gömüldüğü için bulunamayan Independenta’nın bir kalıntısı olduğu açıklanmıştır[6].

 
Resim 3. Deniz üzerinde Independenta enkazı[7]

Independenta tankerinin isim verme töreni 27 Mayıs 1977’de daha sonra hazin bir sonları olacak dönemin Romanya Cumhurbaşkanı Nicolae ve eşi Elena Ceauşescu’nın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Olay tam bir fiyasko idi, adet üzere Elena Ceauşescu tarafından geminin bordasına vurulan şampanya şişesi kırılmamıştır. Bu durum kötüye işaretti ve törene katılanlar bunun uğursuzluk getireceğini düşündüler[8]. Tanker 19 uncu seferinde büyük bir kazaya karışarak battı, Romanya’yı 1965’ten beri diktatörlük ile yöneten iki isim ise 25 Aralık 1989’ta sokak ortasında kurşuna dizilerek infaz edilmiştir. 
 

Resim 4. Independenta tankeri’nin isim verme töreni[7].


Kazanın oluş şekli:

Rusya'dan demir ve boru yükleyerek İtalya'ya gitmekte olan Yunan gemisi ile petrol yüklü olarak Marmara'dan Romanya'ya çıkan Romen tankeri Boğaz'a girdiğinde, Yunan gemisi ise boğaz seyrini tamamlamak üzere idi. Romen gemisi çok tedbirli hareket etmekte olup, daha kılavuz almak noktasına yeni gelmekteydi. İfadelere göre Independenta rotasını takip ederken, Marmara'yı bilmeyen Evriali gemisi kaptanı rota belirlemeksizin seyretmekteydi. Marmara'ya açılacağı yerde tam yolla hareket eden Evriali gemisi, Haydarpaşa'ya doğru dümen kırmıştır. Burada tankerle karşılaşan Evriali gemisi, COLREG gereği tankere “iki düdük çalarak” sancağından geçmesini istemiştir. Ağır seyreden tanker ise tek düdük çalarak gemiye, "sen benim iskelemden geç" işareti vermiştir. Yunan gemisi isteğinde ısrar etmiş, bu ısrar üzerine aralarında bir anlaşma olmadığından Evriali gemisinin iskele baş omuzluğu, iskele ortasından Independenta’ya bindirmiştir. Büyük bir hızla yapılan çatışma sonucu patlama meydana gelmiş ve tanker karaya oturmuştur. Evriali tornistanla kurtulmuş, ancak çarptığı kısma bulaşan petrol artıkları ile gemi boyasının tutuşmuş olması nedeniyle gemide yangın başlamıştır. Bu sırada bir balıkçı gemisi şilebe yanaşarak, 4 personel hariç olmak üzere, 2'si kadın olan diğer mürettebatı gemiden kurtarmıştır.

Seyir ve Hidrografi Dairesi'nin “Kurtaran”, İPRAŞ'ın (İzmit Tüpraş Rafinerisi) “Çaplı” ve “Güçlü” römorkörleri ile bugünkü Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün (KEGM) “Söndüren 1” adlı römorkörü yangın söndürme operasyonuna katılmışlardır. İlk müdahaleden sonra yanan Romen tankeri kendi kaderine terk edilmiş, Yunan gemisi ise Samatya önlerinde karaya oturtulmuştur.

Bu kaza dünyanın en büyük 10 tanker kazasından biri olmasına karşın dünya kamuoyunda gerekli hassasiyet ve ilgi ile karşılaşmamıştır. Amerika’da petrol kirliliği ile mücadelede sistem oluşturma çalışmalarını başlatan ve dünyayı harekete geçiren Exxon Valdez kazasında 35 000 ton petrol denize dökülürken, Independenta kazasında 64 000 ton petrol denize dökülmüş veya yanmıştır. Uluslararası arenada gerekli ilgiyi görmeyen kazanın kapsamlı bir kaza raporu da yayımlanmamış olup, gerek kaza ile ilgili gerekse müdahale, temizleme ve tazmin hususlarında gerekli bilgilerin elde edilmesinde zorluklar yaşanmakta ve hatta bu bilgilerin çoğu elde edilememektedir. Bu kazadan yaklaşık 13 yıl sonra İstanbul Boğazı’nda bir tanker faciası daha yaşanmıştır.

*Ünal BAYLAN/Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi
(
unalbaylan@hotmail.com)


Kaynaklar:
1. NOAA, “Oil spill case histories 1967-1991” http://response.restoration.noaa.gov/book_shelf/26_spilldb.pdf (2011).
2. İnternet: Independenta, http://www.hafif.org/yazi/independenta(2011).
3. İnternet: Independenta Tankeri, http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=22604&start=90(2011).
4. Baykut, F., Aydın, A., Artuz, L., “Tanker yangınlarının doğuracağı çevre sorunlarının bilimsel açısından incelenmesi,”İstanbul Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Yayınları, İstanbul, 1: 60(2006).
5. Öztürk, B., Oral, N.,“The Turkish Straits. Maritime Safety, Legal and Environmental Aspects,”TUDAV, İstanbul, Publications No:25, 120(2006).
6. İnternet: Milliyet, “Independenta hortladı” http://www.milliyet.com.tr/2002/05/16/guncel/gun04.html (2011).
7. Internet: MarınerII.Ro, “Nava Independenta”, http://www.marinarii.ro/nave-de-istorie.php?id=2&name=Nava_Independenta
8. Internet: Catastrofa Nava Independenta, “video.google.com/videoplay?docid=5069012313684821215”

Yorumlar (7)
Enes Edis 8 yıl önce


Sayın Ünal Baylan,İndependenta Türk dalgıclık

tarihi acısından cok önemlı bir dönüm noktasıdır.

Enkazın kaldırılmasını Sokullu-Sezen denizdibi ltd üstlenmiş işin yarısında İndependenta nın ugursuzlugu tekrar ortaya çıkarak baş tarafda yaşanan kaza firmanin batmasına sebep olmuş daha sonra Sadıkoglu firması isi tamamlamıs ve geminin makina dairesi Tuzla DLH burnunda sökülmüş Sokullu-Sezen tarafından sökülen parcalarda Tuzla Nuh Sanayi Sitesi arkasına taşınmiş

gemi Aliaga da sökülmemisdir.

Saygılar Enes Edis

ali yılmaz 8 yıl önce
Olay meydana geldiğinde 5 yaşındaydım,şimdi hayal meyal hatırlasamda gerçekten kıyamet gibi bir sabahtı.

O zamanlar üsküdar barbaros mahallesinde oturuyorduk sabah erken saatlerdi ve büyük bir patlama sesi ile uyandık ve evin camlarıda kırılmıştı,gökyüzü kıpkırmızıydı hatta rahmetli eniştem (kızkulesi arabalı vapurunun kaptanı,kaptan recep ekiz,teyzemin kocası) bu görüntüyü görür görmez abdest almaya gitmiş rahmetli babamıda 'abdest alalım,kıyamet kopuyor' diye uyarmıştı..

Yıllar geçtikçe bu olayı anlatır güleriz zaman içerisinde,zaten trajedi+zaman=komedi değilmidir ???

Velhasıl anılarımda çok kötü yer etmiştir bu olay,hala daha mesleğimi icra ederken belki nu olayın etkisi ile tanker gördüğüm zaman mümkün olduğunca onu rahatlatmaya,sıkıştırmamaya mümkünse yanına sokulmamaya çalışırım..

ALLAH o günleri biğrdaha yaşatmasın..

selametle....
Tevhit Ahmet ÖRSCÜ 8 yıl önce
Aynı zamanda töröründe çok yoğun olduğu o yıllarda oturmuş olduğum Üsküdar bağlarbaşındaki evimde patlama sırasında ailecek yataktan fırlamış ve evimize göre aynı istikamette olan Selimiyede bulunan benzincinin bombalandığı kanısına kapılmıştık. Daha sonra bir ay cıvarında yanan geminin bir akşam saatlerinde Kadıköy meydanında eve gelirken sürekli olağan yangını dışında bir patlama olmuştu meydanda bulunanların ve seyyar satıcıların kaşışmalarını paniklerinide görmüş hepimiz yangının kendi kendine bitmesini bekliyorduk.Boğaz güney girişinde Pilot alma/indirme mevkiisinin daha güneyde olması ve belkide Hayırsız ada veya Yassı adadan olması işin emniyeti esas alınacaksa bana göre daha mantıklı. Ancak Pilot istasyonlarınında aynen Rotterdam vs. gibi donatılması örneğin küçük yolcu gemisi görünümdeki ana pilot istasyon gemisinden hızlı botlarla pilotların gemilere verilmesi, katamaran tip hızlı büyük pilot gemilerinin gemilere peşpeşe pilot vermesi/alması ve gerektiğinde pilot helikopteri kullanılması imkanları kesinlikle oluşturulmalıdır. aksi halde yeni kazalar olduğunda bunları uygulamanın ya da bu iş devlet eliyle olmuyor intibağı oluşturulup özelleştirilmesi yanlış olur kanaatindeyim. Ayrıca Pilotlarımızın ve Vts servislerinin ne kadar nitelikli olduğunu daima görmekte ve onlarla gurur duymaktayız, ancak sayıca eksik olduklarıda hepimizce malumdur. Saygılarımla, Tevhit Ahmet ÖRSCÜ Gemi Kaptanı.
Arif Ertik 8 yıl önce
independantanın P&I sigorta temsilcileri Türkiyeye geldiginde umarız 5.000.000 .000 usdye konuyu kapatırız düşüncesindeydiler.Nasıl olduysa deniz kuvvetleriyle 25.000.000 usd ye anlaştılar.şahitleri ve tarafları halen hayattalar bu kazanın waldesin arkasında kalması dünya kamu oyunda yerini alamaması bence bu nedenledir umarım bilgilerim dogru degildir.
8 yıl önce
Eğer böyle birşet varsa sorumluların bulunup cezalandırılması gerekir. Ciddi bir suçlamadır. Yabana atılacak birşey değildir.
zafer Gonultas 8 yıl önce
Degerli arkadaslar

Oncelikle Ulkemiz deniz kazalarindan en buyuklerinden olan independenta ve evrialy olayinda be o zamanki denizcilik bankasi gemi Kurtarma isletmesi muduru olarak yasdal gorevimiz itibari ile tekel sahamiz icinde olmasi nedeni ile tum imkanlarimiz ile ollaya ilk etapta denizde o tarihte tek sivil yangin sondurme gemimiz olan SONDUREN1 gemisini ve ALEMDAR2 kurtarma gemisini gonderdik.

Olayin yangin sondurme operasyonu degerli yazarin ifade ettigi gibidir.

Olayin takipcisi ve romenlerle gorusmeleride denizcilik bankasi oarak 11 eylul 1980 tarihine kadar biz takip ettik.hatta 11 eylul1980 tarihide de biz denizcilik bankasi heyeti olarak roma|yada gorusmeler yapiyor ve belli bir anlasma ile gerek tazminmatlar ve gerekse enkaz kaldirma operrasyonu konusunda belli bazi adimlarda musbet yonde atilmis idi.

11 eylul 1980 akami kostencedfen IZMIR gemisi ile Istanbul hareket ettik.12 eylul 1980 sabahi saat 0070 de istanbula vardigimizda ihtilal olmus idi.

O tarihten itibaren Denizcilk bnkasi ust yonetimi degistirilmis ve benim yerimede bir deniz albayi atanmis ve independenta tankeri ile ilgili tum konular deniz Kuvvetlerinin sorumluluga gecmistir.

Bu konunun incelenmesi gerekir.

Sivil otorite bu isle sorumllu ve gorevini yaparken,deniz kuvvetlerine neden gorev verilmistir.daha sonra gelismeler nasil olmustur.Enkaz hangi sartlarda nasil bir operasyonla cikarilmistir.soru cok...keske incelebilse...

Saygilar

Uz.Yol Kapt.zafer Gonultas
8 yıl önce
Üzerinde anlaşılan veya sözü edilen tazminat bedelinden bahsetmemişsiniz.Ancak yine de şu isim veya bu isim değil o zaman denizcilik bankası uhdesinde faaliyet gösterern Gemi Kurtarmanın Genel Müdürü konuşmuş aşağıdaki yorumda bu konuda herhalde Türkiye Cumhuriyeti savcılarının yapabilecekleri birşeyler vardır.Namusu olanların da ortaya çıkıp konuşmaları gerekir.

açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?