banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Güney Kore'de ve Dünyada Yeni İnşaalarda Gelişmeler

Güney Kore'de ve dünyada yeni inşaalarda gelişmeler

KONUK YAZAR 02.05.2011, 11:15
2082
Güney Kore'de ve Dünyada Yeni İnşaalarda Gelişmeler

Bazı okuyucularımızın bildiği üzere diğer çalışmalarımın yanısıra Güney Kore’li bir brokerlık firmasıyla yeni inşaa kontratları ve ikinci el gemi alım-satımı gibi hususlarda ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu firma; Koreli büyük denizcilik firmaları, tersaneler ve kamu kuruluşlarında uzun yıllar üst düzey yöneticiliği yapmış ortaklardan oluşuyor, bu nedenle yeni inşaada armatörlerimizin diğer brokerlar ya da doğrudan Kore tersanelerine gidişinden daha avantajlı koşullar sağlayabileceğini ifade ediyorlar. Ancak bu aşamada her iki taraf açısından temkinli olmak adına bu çalışmaları çok ağır ilerletiyoruz.

Bu bağlamda ortak görüşmelerimizden çıkan özet bilgileri dünya yeni inşaa piyasası açısından sunmak isterim;

-       Sac fiyatları artan demir cevheri ve kok kömürü maliyetleri nedeniyle artış trendinde gözüküyor. Bu durum yeni inşaa maliyetlerini önemli ölçüde etkiliyor. Bu yüzden, gemi inşaacılar bu günlerde inşa maliyetlerini kontrol edebilme ve yönetebilmede daha endişeliler çünkü taşımacılık pazarındaki kötü durum nedeniyle Armatörler de gemi fiyatlarındaki artışı kabullenme niyetinde değiller.

-       Dökme yük pazarındaki regresyon dev sipariş defterinde yer alan yeni gemilerin denizcilik pazarına girmesi nedeniyle devam ediyor.

-       Tanker piyasası en kötü durumdaki pazar olarak gözüküyor.

-       Konteyner piyasası mevcut denizcilik pazarıyla eşleşen bir yapıda ama çok da iyi durumda değil. Sadece diğer önceki iki piyasa ile karşılaştırıldığında daha iyi gözüküyor.

Bu arada konumuz değil ama ilgilenenler açısından bir Koreli armatör için 5-10 yaşında Supramax arayışı devam ediyor (umarım reklam gibi algılanmaz).

Yukarıdaki bilgilerin açıklamalarını burada genişletebilmek mümkün olsa da onu da bir başka yazıya bırakıyoruz. Ancak armatörlerimizin ve tersanelerimizin yukarıdaki ve doğal olarak başka konulardaki hususları kriz ortamında dikkate almalarını tavsiye ediyoruz.

Günümüz kriz koşullarında ülkemiz denizcilik sektörünün genel olarak diğer ülkelere göre zayıflıklarından başlıcaları aşağıdakiler olarak gözükmektedir.

-       Proaktif şekilde sektörel birliktelik ve strateji gelistirme,

-       İçte ve dışta ortak lobi faaliyetleri.

Maalesef bireysel ya da küçük gruplar halindeki çabalar yeterli sonuç vermemekte daha doğrusu verememektedir.  Bu durumda maalesef sektörün sorunlarının çözümü için yurtdışı ya da sektörü tanımayan danışmanlık firmalarının kullanılması da maalesef akılcı gözükmemektedir. Denenebilir ama ne yazık ki zaman ve maliyet kaybı olacaktır. Bu gruplardan destek alınmalıdır ama sorun sektörün kendi içerisinden kurulacak ekiplerle gerçekleştirilmek zorundadır. Geçmişte yurtdışındaki başarılı uygulamalar da hep bu şekilde olmuştur.

Yukarıdakiler için geç kalınmakla birlikte hiç başlanmaz ise sonun başlangıcı da yakında gelecektir. Bu sektörde yer alan küçük aktörlerin ortadan kalkması ileriki günlerde büyük aktörleri de yalnız bırakacak ve onları da zayıflatacaktır. Bu hususlarda işletme sahiplerinin önderliğinde yöneticilere büyük iş düşmektedir. Çünkü rekabetçilik özetle aşağıdaki hususlara bağlıdır;

-       Stratejik yönetim uygulamaları,

-       İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları,

-       Risk ve kriz yönetimi (farklı pazarlar ile farklı ürün ve hizmetlerde işletmeyi konumlandırma),

-       Araştırma ve geliştirmeye verilen önem,

-       Etkin finansman yönetimi,

-       Yurtdışı pazarlara doğru şekilde açılma,

-       Teknolojiyi etkin ve verimli şekilde kullanabilme,

Yukarıdaki hususlarda uzmanlık rekabetçiliğin gereğidir ve belki de en önemli husus firmalarımızın kendilerini ileriye taşıyabilecek, işi bilen ve vizyoner yönetici kadrolarına sahip olmasıdır.

Eğer vakit bulursam kaleme alacağım “bir Armatörün gözünden piyasalara bakış” konulu gelecek yazımızda görüşmek üzere…

Osman Kaya TURAN

Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Yüksek Mühendisi (İTÜ)

İşletme ağırlıklı master programı (İTÜ)

 

Yorumlar (7)
Osman Kaya Turan 10 yıl önce
Açıkçası bu cevabı yazmak üzerine çok düşündüm ama burayı okuyan okuyucuları aydınlatabilme amacıyla yazdığınız yazıya istemeyerek de olsa sanırım bir cevap vermem gerekiyor.Yukarıdaki yazıyı yazan kişi olarak yine bu yazıyı yazıp yollar iken bu yorumları alacağımı bilseydim inanın yollamazdım.Yapmış olduğunuz yorumu da ben kaldırtmadım emriniz üzerine tam tersine yazılarımı onlara göndersem de bundan sonra yayınlamamalarını Deniz Haber kadrosundan rica ettim.Bu arada bu tür eleştirileri buraya yazarken öncelikle Serhat İnce adıyla takma bir ad kullanıyorsunuz. bu konuda size ulaşıp ne için böyle bir yazı yazdığınız ya da gerçek amacınızın ne olabileceği hususunda sizi aramak istedim. Gerek İTÜ'de gerekse GMO'ya soruldu Serhat İnce adında bir kişinin olmadığı öğrenildi.Acaba neden daha gerçekçi davranıp gerçek adınızı yazmıyorsunuz ya da her yerden bulabileceğiniz iletişim detaylarımdan beni arayıp tam derdinizin ne olduğunu anlatmıyorsunuz.Acıkcası burada siteyi suclamanıza da anlam veremiyorum. ne onların benimle, ne de benim onlarla herhangi bir ticari iliskimiz olmadı hatta kendileri ile tanışmadım bile. olayı farklı yerlere çekmenizi de anlamak mümkün değil.eleştiri yapıyorsanız lütfen gerçek adınızı kullanın ya da sıkıntınız ne ise tarafımı arayın konusalım.Birsey daha ben bu yazıları gönüllü olarak yazıyorum (bunu basındaki arkadaşlar da gayet iyi bilir çünkü her dergi veya sitede çıkıyor) ve bu zamana kadar bu yazılar dolayısıyla da herhangi bir maddi kazancım olmadı. bu nedenle sektörde bu tür yazıları gönüllü yazan kişileri desteklemek yerine bu şekilde yazmayın demenizin mantıgı nedir onu da anlamış değilim. sayenizde bundan sonra yazılarımı sadece googlegroup üzerinde yazılarımı gönderme amacıyla kurulmuş gruba üye olan arkadaşlar alacaklar ve yine sayenizde belki de buradan yazılarımı okuyarak belki de yararlanabilecek kişilere sizin tabirinizle reklam kokmasın diye engel olmuş olacaksınız.umarım bundan sonra takma ad kullanma cesaretinde olmadan gerçek adınızla siz de yazılar yazarsınız biz de memnuniyetle okuruz...

10 yıl önce
Serhat Bey,

Osman Kaya Bey'in yazıp yazmaması konusu sanırım sizin tek taraflı karar verebileceğiniz bi husus değildir.

Çok rahatsız oluyorsanız okumazsınız.

Yurtdısı master programlarına kabul almak günümüz şartlarında oldukça kolaylaştı. Keşke demek yerine vakit kaybetmeden hayalinizde kalmış olan masterı yapmanızı temenni ederim...
serhat ince 10 yıl önce
Sayın Yetkili öncelikle yorumumu yayınlayıp sonradan birilerinin isteği üzerine yorumumu kaldırıp kendi yorumunuzu koymanız ne kadar ahlakidir .bu suali vicdanı olan herkese sunarım.Ben de hür bir vatandaş olarak görüş belirtiyorum .sanki osman beyin yazılarını demokratik hakkımı kullanarak eleştriyorum ve yazmamasını istiyorum.Çünkü samimi bulmuyorum.Pek ibundan size ne??Siz öncelikle benim yorumumu koysaydınız sonra da altına kendi editöryal yorumunuzu yapsaydınız bu sayfayı okuyanlar da objektif yorum yapsalardı.Yaptığınız eyyamcılık değilse nedir? Söylediğiniz gibi sizi OKUMAM ama sizi eleştirme hakkım hep vardır.Siz TÜRK LOYDU seçimlerinde bir takım basın kuruluşunun yanlı yayın yaptığını söylerken hakkınız oluyor ama bizlerin olmuyo heralde??Yayınlarsanız (meçhul) bütün yazılarımızı, yorumu okuyucalara bırakalım sanırım tarafsız yayıncılık ilkesini bilirsiniz o kadar da bu işi bilmeyen bir kurum değilsinizdir heralde ??
murat birecik 10 yıl önce
osman'ım,sektörde raconu ben keserim!yazmamak/çekilmek lüksün yok. yazılarına devam;aksi takdirde, bizlerden sıkıldığını düşünür ve yazmamak için ''serhat ince'' mahlaslı yorumu sen yaptın derim!!!gözlerinden öperim benim yakışıklı kardeşim...murat birecik
10 yıl önce
Okumama rahatsız olma hakkın var.Ancak bunu daha dogru sekilde ifade etmelisin davranışın centilmence değil.Yazının içeriği ile ilgili yorum yapabilir sorular sorabilir. O şekilde de amacına varabilirsin. Varsa bir birikimin ortaya koy, çürüt adamın fikirlerini yazının gereksizliğini ortaya koy. Bu yaptığına düpedüz terbiyesizlik denir.
serhat ince 10 yıl önce
Evet önce yazdıklarınıza bakın derim.Ben kimseye "terbiyesiz" demedim sizin gibi.Kişisel haklarına saldırmadım..1-) DENİZHABER site yönetimi benim ilk yazımı yayınlamalarına rağmen birileriinin egosu gereği kaldırmasını anlamsız bahanelerle açıklayamazlar.2-)Ben Osman Beye hakaret etmedim sadece yazılarını beğenmiyorum samimi bulmuyorum reklam yapıyor bana göre yazmasını istemiyorum bunu da dile getirdim.Getiremez miyim? Ben eleştiririm siz de destek verin Osman Bey e Bu da sizin doğal hakkınız ama hakaret etmeden.3-)Ben GMO ya kayıtlı değilim ama hangi benim İTÜ den mezun bir gemi inşaa mühendisi olduğumu yalanlayacak birileri varsa diploma numaramı da verebilirim.Herkes yazdıklarıyla mükelleftir.Benim yazdıklarımdan Osman Bey in bizzati şahsına bir hakaret varsa lütfen kendisi belirtsin yoksa herkes adab-ı muaşerete göre hareket etsin
Osman Kaya TURAN 10 yıl önce
Murat Bey ve arayan diğer arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Yazılarıma vakit buldukça devam edeceğim...Selamlarımla,
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü