banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizcilikte Proje ve Strateji Mirası

Son dönemde yaygın kullanılan “Denizci Millet Denizci Ülke”sloganının hayata geçirilmesi nasıl mümkün olur? suali, beraberinde başka soruları akla getiriyor.

KONUK YAZAR 23.07.2011, 09:46
2405
Denizcilikte Proje ve Strateji Mirası

Son dönemde yaygın kullanılan “Denizci Millet Denizci Ülke”sloganının hayata geçirilmesi nasıl mümkün olur? suali, beraberinde başka soruları akla getiriyor.

 

Bir ülkeyi ve milleti denizci olarak niteleyebilmek için kriter;

*Gemi adamlarının sayısı ve niteliği midir?

*Gemi inşa sanayiinde dünya sıralamasındaki yerimiz midir?

*Deniz turizmi veya balıkçılıktan elde edilen gelir miktarımıdır?

*Bayrağımızı taşıyan gemi sayısı ve tonajımıdır? Yaşımı veya işletme becerileri midir?

*Veya deniz taşımacılığının esasında küresel ticaret hareketlerinde belirleyici ve büyük pay sahibi olmak hepsinin önüne mi geçer?

 

Elbetteki tek başına hiç biri değildir. Belki bütününün oluşturduğu resimdir.

 

Ancak, hangisi diğerlerinden önce gelir ve ağır basar? Ve neyi çalışmalı ve öne çıkarmalıdır? Eğitim bunun neresindedir? Devlet politikaları bu öncelik madde konusunda nasıl belirlenmelidir? Mevzuat değişikliği mi etken olur veya yapısal değişiklik mi gerekir? Devlet teşviki mi gerekir? Öyleyse evvelki dönemlerde yapılan teşvikler hedeflerini ve adreslerini bulmuş mudur? Ve olacaksa yöntem ne olmalıdır? Denizcilik uğraşlarıhalka nasıl tanıtılabilir ve daha geniş kitlelerin istifadesine sunulabilir?

 

Zaman ve olaylar öncelikleri değiştirebilir. Zamanla kabuk değiştirmeyen sektörler ya geri kalır, varlık mücadelesi içinde debelenir durur veya yok olur. Denizcilik sektörü taşımacılık temelli bir yapıya sahiptir. Yük hareketlerine endekslidir. Üretim ve tüketim merkezlerinin ve taşıma konusu emtianın değişimi esas belirleyici sayılabilir. Bu konuda sektör ne ölçüde gelecek öngörüleriyle çalışmakta ve politika belirlemektedir.

 

Ama her ne olursa olsun dünya ticaretinin 5 de 4 ünden fazlası deniz yolu ile gerçekleşmekte ve bunun değişeceğine dair ciddi bir emare de bulunmamaktadır. Öyleyse bu sahada mutlaka etkin olmalı ve hakim olunmalıdır.

 

Çok sorulu bir yazının yazarının elbette cevaplarına dair fikirleri de var. Ancak sanırım ezber cümleler ve alışkanlıklar bir tarafa bırakılarak, bütün bunları uzun uzadıya konuşmalı, geç kalmadan yeni kararlar alınmalı, bir zamanların doğrularını günümüz doğrularıyla değiştirmeli ve yola devam edilmelidir.

 

Sessiz çoğunluk bu alanda da fazla olsa bile, denizcilik sektörü çok büyük bir camia sayılmaz. Dolayısıyla idare, sektör, sivil toplum kolay bir araya gelebilir ve parlak bir gelecek için plan ve proğramlar ortaya koyabilir.

 

Bu günün nesillerinin geleceğin altın nesillerine varlık ve kültür mirası yanı sıra uzun vadeli ve isabetli proje ve strateji mirasıbırakması taktire değer olacaktır.

 

Bir malumu ilam da bizden olsun.

(www.aktueldeniz.com sitesinde yayınlanmıştır)

Yorumlar (3)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Hepimizin bildiği gibi limanlarımıza gelen yabancı bayraklı gemilere başka, Türk bayraklı gemilere başka muameleler yapıyoruz. Tük bayrağından yabancı bayrağa geçenlere sorduğumda en başta bu işllemleri söylemekltedirler. Özellikle limanlarda olan muameleler acaba klası olan bir gemi için sanki o gemi yabancı bayraklıymış gibi işleme tabi olamaz mı? Ayrıca gümrük ve polisteki işlemler de yabancı bayraklı gemilere ne yapılıyorsa Türk bayraklı gemilere de aynen uygulanamaz mı? Bunlar para istemeyen işler. Buna benzer daha birçok formaliteler Türk bayrağını çeken gemilere uygulanırsa bayraktan kaçma azalabilir.Canından bezenler çek şu yabancı bayrağı kurtul bunlardan diyorlar. Ayrıca çok merak ediyorum son kabul edilen MLC 2006 ne gibi olumlu sonuçlar getirmeye başladı. Yoksa eski tas eski hamam mı devam ediyor. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
Bir Bilen 11 yıl önce
İstanbul Liman Başkanımız Sayın Kpt.Mustafa AZMAN İstanbul'umuz için büyük bir şanstır. Sayın başkanımızın kıymetini bilelim...
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 11 yıl önce
Sayın Azman ülkemizin dört bir tarafı denizle çevrili olduğundan( Marmara Denizi'ne sahip olmamız medeniyle ben öyle diyorum) biz mecburen denizci millet, denizci ülke olmak zorundayız.Aslında millet denizci ama maalesef devletimiz, hükümetlerimiz denizci olmadığından ülke denizci olamamıştır.Sorduğunuz soruların hepsi çok önemli.Tabii bana göre eğitim ön planda olmalıdır. Bir deniz ticaret bakanlığı kurulmaması bu düşÜncemi teyid etmektedir. Sorularınızın halli

tamamıyla devlet politikası ile ilgilidir. Devlet, hükümet denizci ülke olmamızı isterse olur. Bakın size geçmişten bir örnek vereyim. Yanılmıyorsam 1930'lu yıllardı. Devlet özel sektörün elinde olan yaklaşık on beş gemiyi özelleştirdiğinden denizde özel sektörü öldürmüştür. Böylece uzun yıllar denizci ülke olunamamıştır. Şimdi de devlet uluslararsı denizlerde savaş verdiğinden başarılı olmaları için özel sektöre kolaylıklar, teşvikller uygulamadığından denizci ülke olunamamaktadır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü