banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

2011 Yılı İlk Çeyreğinde Gemi Satışları

Denizciliği doğru okuyabilmek ve 2011 Yılı İlk Çeyreğinde Gemi Satışları

KONUK YAZAR 13.04.2011, 09:55
2011 Yılı İlk Çeyreğinde Gemi Satışları

Öncelikle 2010 yılı gemi satışları üzerinden yaptığım incelemeden kısa kesitler sunduğum bir önceki yazımdan sonra gelen yoğun ilgi için teşekkür ederim. Özellikle Armatörlerimizin ve Armatör firmalarımızdaki üst düzey yöneticilerimizin bu konuyla yakından ilgilenmesi memnuniyet verici olup, Türk denizciliğinin geleceği üzerine de olumlu sinyaller veriyor. Her ne kadar detayları ticari amaçlarla bütün okuyucularla paylaşamasam da bu konudaki yazıları kısıtlı imkanlarla çalışan firmalarımıza da bir nebze yardımcı olabilmek için kısmi bilgilerle de olsa devam ettireceğim.

“Piyasayı doğru okuyabilenler ayakta kalır” ifadesi hepimiz için çok bilindik ve hatta oldukça klişe bir laftır. Ancak günümüz koşullarında bunun aksi doğrultuda hareket etmek de imkansız gözüküyor. Özellikle kriz dönemleri firmaların birbirlerinden herşeyi sakladıkları ve “aman bana birşey olmasın da diğerlerine ne olursa olsun” diye düşündükleri zamanlardır. Dolayısıyla iyi günlerde her telefonumuza çıkıp bildiklerini bizimle paylaşan yerli ya da yabancı dostlarımız artık bu bilgilerini paylaşmaz ya da paylaşamaz olurlar çünkü herkesin kendi öncelikleri vardır. Hatta “benden aldığını başkalarına da anlatır” düşüncesiyle sizinle bilgilerini yanlış şekilde paylaşan dostlarınızın (!) sayısı da az değildir.

Daha önce bir yazımda da belirttiğim üzere üzücü de olsa bu dönemlerde yabancı brokerlara lütfen güvenmeyiniz. Çünkü ilk koruyacakları sürekli yüzyüze oldukları yurttaşları olacaktır. Kendinizi onların yerine koyun, belki de benzer bir davranışı siz de yapardınız. Dolayısıyla bu günler güvendiğiniz kişi ve gruplardan bilgi alma dönemi olmakla birlikte son ve sağlıklı kararı verebilmek için kendi araştırma ve incelemelerinizi yapmanız ve kararınızı verirken alternatifleriyle düşünme zamanıdır. Bu nedenle bu tür ve benzer araştırmaların sonuçlarını iyi etüd etmekte şüphesiz fayda bulunmaktadır.

Son dönemlerde hazırlanan raporların sonuçlarını sizler de bizler kadar okuyorsunuz. Sonuç gayet açıktır “geleceği hatta yakın geleceği kimse bilmemektedir”. Ancak dünya yerinde durduğu sürece denizcilik ve bağlı endüstriler olacaktır ve bunlara ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla bu dönemleri kendi içerisinde ve dış çevrede iyi etüd eden firmalar ayakta kalacak ve büyümeye devam edecektir. Kısaca devir, sahip olduğunuz ekipleri krizin de yarattığı bir fırsat olarak güçlendirmek ve gerektiğinde düzgün ve güvenilir danışmanlar kullanma dönemidir. Bu konuda kaliteli kişilere yapılacak harcamalar ileride kazanacaklarınızın ve size kazandıracaklarının yanında eğer siz de adını burada veremeyeceğimiz bazı patronlarımız kadar iyiyseniz size büyük başarılar ve maddi kazançlar sağlayacaktır.
Bu açıdan Harge’in şu sözü manidardır: “Zenginlik, kendisine sahip olana ya hizmet eder ya da hükmeder.”

Bir Armatör ya da yatırımcı gerçekte ne ister şeklinde konuya bakıldığında karşımıza özetle aşağıdaki sonuçlar çıkmaktadır;

- En önemlisi yatırım karlı olmalıdır,
- Yatırım zaman içerisinde değerini korumalıdır yani uzun vadeli kiralama alternatiflerini karşılayacak şekilde tasarlanmalı ve cazip olmalıdır,
- Yatırım ya da gemi esnek bir iş bulabilme potansiyeline haiz olmalıdır yani finansmanda mecbur kılınan hususlar dışında tamamen kısıtlı bir ticarete bağlı olmamalıdır,
- Yatırım minimum riske sahip olmalı mümkün mertebe ticari belirsizlik ve düzenlemelerden uzak olmalıdır.

Yukarıdaki gereksinimler Armatör ya da yatırımcılar için her zaman aynı derecede önemli değildir ve risklerin bazı avantajlarla da telafisi sözkonusudur.

Bu nedenle yukarıdaki hususların pazardaki gelişmeler de gözönüne alınarak detaylı analizi gereklidir. Kısaca global kriz ve yeni oluşan dünya düzeninin de etkisiyle artık spekülasyona ya da tavsiyelere dayalı yatırım devri bitmiştir, yerini bilginin ve analizinin değer olduğu yeni bir döneme bırakmıştır. Dünya üzerinde güçlü firmaların düştüğü durum ve Beluga Shipping örneği bu durumun son dönemdeki en çarpıcı yansımalarıdır. Bu konuda belki öncü ve takipçi stratejilerine de değinmek gerekebilir ancak bunu bir başka yazımıza bırakarak devam edeceğiz.

Öncelikle 2011 yılı ilk çeyreğinde dünyadaki gemi satışlarına ve geçmişe biraz bakalım. 2000’li yıllar ve öncesinde yapılan tüm satışların incelendiği bu çalışmada daha önce de ifade ettiğim üzere her ne kadar detayları ticari amaçlarla bütün okuyucularla paylaşamasam da kısıtlı imkanlarla çalışan firmalarımıza da bir nebze yardımcı olabilmek amacımdır;

- 2011 ilk çeyreğinde satılan gemilerin yaklaşık % 27’sini adı açıklanmayan armatörler oluşturuyor, bu grubu sırasıyla Çin, Yunan, Endenozya, Norveç ve Türk armatörleri takip ediyor.

 

- En yaşlı gemi ortalamasında alımlarda baş sırada Malezyalılar ve Suriyeli armatörlerler bulunmakta. Türk armatörleri ise 2010 yılına göre bu kez daha alt sıralardalar. Aldığımız gemilerin yaş ortalaması 13,27. Bunda yeni inşaalarında payı olduğu söylenebilir.

- Alınan gemilerden fiyatı bilinenlerin ortalaması alındığında en yüksek ortalamalar Dubaili, Lübnanlı, Rus, Danimarka, Japon ve Norveçli armatörlerde. Biz ise 2010 yılına göre dört sıra yükseliyor ve 18. sıraya geliyoruz.

- 2010 yılı satışlarına benzer şekilde 2011 yılı ilk çeyreği satışlarında toplamda en çok satış miktarını adı açıklanmayan armatörler grubu oluşturuyor. Bu grubu yine Yunan, Çin ve Norveç armatörleri takip ediyor. Türk armatörleri ise üç sıra yükselerek 9. sırada.

- Satış miktarı belirtilen gemiler üzerinden 2011 yılı ilk çeyreğinde tüm dünyada satılan gemilerin toplam değeri 5,3 milyar USD’nin üzerinde gözüküyor. Satılan gemilerin yaş ortalaması ise 14,75’e çıkmış.

- 2007 yılından itibaren ilk çeyreklerdeki satış miktarları da aşağıdaki şekilde seyretmektedir.

- 2005 yılından itibaren her bir çeyrekte yapılan satışların yoğunluğu da krizin başladığı 2008 yılı dahil ve hariç olmak üzere aşağıdaki şekilde görülmektedir.

- 2011 yılı ilk çeyrekte en genç gemileri sırasıyla aldıkları gemi sayısı az da olsa Tayland, Japon, Lübnan, Danimarka, Dubai ve Pakistan armatörleri satın almış bulunuyor.

- Satılan gemilerin adet bazında % 38’ini Bulk Carrier, % 32’sini Tanker, % 13’ünü ise Konteyner gemileri oluşturuyor, ayrıca 2010 yılına göre değişimler de aşağıda görülebilir.

 

Son olarak, firmalarımıza hayırlı ve bol kazançlı yatırımlar ve efektif çözümler dilerim.
Saygılarımla,
Osman Kaya TURAN
Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Yüksek Mühendisi (İTÜ)
İşletme ağırlıklı master programı (İTÜ)

 

Yorumlar (4)
9 yıl önce


yardımıcı ve anlıze dayalı acıklamaları fevkalede sektore yardımcı olucudur fakat bu yıln ılk yarısından sonra gemı deger alıs ve satıslar ne olabılır bunla ılgılı bılgılendırmede olursa cok sevınırızSelamlar saygılar
hakkı yenen 9 yıl önce
EE YANİ HOCAM BU VERDİĞİNİZ VERİLER İŞİN TEKNİĞİNİ ANLAMAYAN VE SADECE KAR ENDEKSLERİYLE ALAKALI OLAN FİRMA SAHİPLERİNİ İLGİLENDİRİYOR.SİZ HOCASINIZ SEKTÖRÜNE HER YIL 250 MÜHENDİS KADAR CÜZZİ MEZUN VEREN BU SEKTÖRÜN MÜHENDİSLERİNİN BÜYÜKÇOGUNLUĞU 3 YILDIR İŞSİZ SİZ BUNUNLA ALAKALI NE YAPIYORSUNUZ???NE TOPLANTISI YAPTINIZ NE ORGANİZE ETTİNİZ BU SORULARI ŞAHSINIZA DEGİL SEKTÖRLE ALAKALI TÜM ÖGRETİM GÖREVLİLERİNE SOYLUYORUM.YTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİNİN EN YETKİLİ PROFESORLERİNDEN BİRİ 2. ÖGRETİMİ KAPATMAMIZ LAZIM AMA ÖGRETİM GÖREVLİLERİNİN MAAŞI AZALACAK DİYE YOK E BAŞVURU YAPMIYORUZ DİYOR.BALIK BAŞTAN KOKUYOR.KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEİZ Kİ...!
Osman Kaya TURAN 9 yıl önce
İyi günler,Öncelikle yorumlara teşekkürler ve cevaplarımı aşağıda vermek istiyorum.Öncelikle Hakkı Yenen Bey'e cevaplarım (sanırım takma ad kullanıyor);1. Öncelikle öğretim üyesi değilim, eski bir tersane genel müdür yardımcısıyım. Ama yine de beni bu şekilde değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim.2. Neler yaptınız sorusuna gelince kendi imkanlarımla farkında iseniz yazılar yazarak sektöre yardımcı olmaya çalışıyorum (bu nedenle de serbest çalıştığım için kendi çalışma vaktimden zaman ayırıyorum), yazılarımdan bazıları aşağıdakiler; Tersanelerimiz açısından yeni inşaa ve tamirde etkin teklif verme ve Yerli armatörler açısından yurtdışı pazarlık görüşmeleri; fiyatlandırma, teklif görüşmeleri ve brokerlık/acentalık müessesesi

 Kriz döneminde yapılabilecekler (tavsiye edilen yönetim uygulamaları)

 İzlenimler - SMM Hamburg 2010 & GMEC Global Maritime Environmental Congress

 Denizcilik Sektörü, Koster Filosunun Modernizasyonu ve Gemi İnşaa Sanayi Ülkemiz İçin Gerçekten Gerekli Mi?

 Yeni yılda dünya denizciliği ve gemi inşaa piyasası

 2010 Yılı Gemi Satışları - Bunları Biliyor Muyuz?3. Ayrıca en son SMM İstanbul olmak üzere yaklaşık beş ayrı yerde konuşma yaptım kriz ve önlemleri üzerine. bu konuşmaların hepsi burada ya da diğer basın organlarında yayınlandı acaba duymadınız mı ya da katıldınız mı?4.Ek olarak koster projesi komitesinde yer alıyorum.5. Maalesef elimden gelenler bunlar, umarım herkes benden daha fazla denizciliğe ve gemi inşaa sanayine hiçbir karşılık beklemeden katkıda bulunur.6. son olarak görüyorum ki maalesef yazıları okumadan burada yorumlar yapıyoruz. ricam yazıları okuyarak yorum yapmanız ya da eleştirmek yerine önerilerde bulunmanız. çünkü bu tür yorumlar bu konularda katkıda bulunmak isteyenleri olumlu motive etmez tersine soğutur. tarafımı ya da başka yazarları buradan eleştirmek kolaydır ama keşke sizde sadece eleştirmek yerine önerilerde (hatta dediğiniz gibi teknik önerilerde)bulunsaydınız ya da birlikte neler yapabiliriz diye beni arasaydınız.Diğer yorumcuya da teşekkür ederek (adını maalesef belirtmemiş) sorusunu cevaplamak isterim.yukarıdaki grafiklerde bazı kısımlarda tahminlerimi göreceksiniz ancak özetle genel gidişata da bakıldığında bu yılın önceki yıldan maalesef daha iyi olmayacağı yolunda. bunun sebepleri arasında Japonyadaki depremden, Afrikadaki ayaklanmalara ve Avustralyadaki sel baskınının süren etkilerine ve demir cevheri ile fırın kömürlerindeki maaliyetler nedeniyle sac fiyatlarındaki artışa kadar (ki bu da yeni inşaaları olumsuz etkileyecek) birsürü sebep var. bunların hepsini bir sonraki yazımda daha detaylı anlatacağım.Umarım kimseyi kırmadan sorularınıza cevap verebilmiş, bir nebze de olsa katkıda bulunabilmişimdir.
Hakkı yenen 9 yıl önce
Osman bey siz sadece veriler veriyorsunuz ama realiteler çok farklı.sizin yapmış olduğunuz diğer yazılarınızı tavsiyeleriniz üzere okudum ama okudukça sizin daha da vahim bir durumda olduğunuzu görmekteyim.

1-)Zoru görünce sektör temsilcileriyle devlet yetkilileri biribirine düştü.Sektör temsilcileri devletin hiçbir katkısı yok herşey bizim sayemizde olmuştu dediler.Evet onların beceriksizliği nedeniyle de sektör darmadağın olmuştur.2-)Sizlerden üniversitelerde verilen eğitimin rezaletliğinden bahsetmenizi isterdim.Burada eleştirilecek o kadar konu varken sektörün geleceğini tartışıyorsunuz.Efendim sizin yetişen kadrolarınız tam bir facia demiyorsunuz da sektör şöyle olacak böyle olacak.Ben gemi inşa mühendisiyim evet tahmin ettiğiniz gibi müstear isimle yazıyorum.Ben sizleri anlamakta zorluk çekiyorum Sektörün altın devirlerinde Genel müdür yardımcılığı yaparken Taşeronlaşmaya dair bir hamleniz olmamış tersanenizde ve birçok tersanede işçi ölümleri meydana gelmiş siz sessiz kalmışssınız.Çalışan mühendisler sabah 8 akşam 6-7 çalışmış(cumartesi dahil,hatta gerekirse pazar) ama teknik personel sınıfı altında hiçbir fazla mesaiiye tabi tutulmamış ve sizler sessiz kalmışssınız.Patronlar deve yüküyle para kazanırken devran hep böyle sürecek zannetmişler 0 planlamayla tersaneleri yönetmişler ve sonuç bu olmuş.Ve şimdi iyi niyet göstergesi olarak sektörle alakalı tespitlerde bulunuyorsunuz ama yanlış tarafın analizini yapıyorsunuz.İşler açılırsa herkes iş yapar.Ama kriz döneminde tepetaklak olmuşkken ÇİN e bakıyoruz adamlar %360 iş hacimlerini arttırıyolar.Benden size samimi olarak tavsiye:

Cidden sektöre faydalı olmak istiyorsanız gidin İTÜ ye gidin YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE bölümle alakalı ögrencilere sorun kim okulundan memnun kim aldığı eğitimden memnun .Gidin sorun size öğretim görevlileriyle alakalı 1-2 olay anlatsınlar yerinde görün olayları.Sonra gelin burada eleştirinizi yapın.Sonra işten atılan bir gemi inşa mühendisini bulun( ki bulmak çok da zor değil) size tersanede yaptıkları israfı anlatsınlar.Bir gemi blogu yapabilmek için kesilen sacların nasıl atıldığını anlatsın mesela(ki bunları ve daha çogunu siz de çok iyi bilirsiniz)Tersane patronlarıyla alakalı deneyimlerinizi ve eleştirilerinizi paylaşın bizimle.O zaman sizi kutlar tebrik ederim.Yoksa sizin bu yazdıklarınız kusura bakmayın "kuru gürültü".Bugün yüksek puanlarla yerleşen Gemi inşaa mühendislerini istinansız %90 ı işssiz ise ögretim görevlileri durumdan bi haber kendilerini düşünüyor ve saçma sapan işlerle uğraşıyorsa sizinki sadece sinek vızıltısıdır bizler için.Bize ne bugünkü gemi satışlarının oranı bugün iyi olsa yarın kötüdür.Ama ruhumuz kötü diyorum bunu düzeltmemiz gerek.Kusura bakmayın ortada büyük bir alev var sözlerimizin yakıcılığı bundandır sizin şahsınıza karşı bir problemimiz yoktur.Ama yine de kabahatimiz var ise affola
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?