Komutanlara Yüce Divan Yolu

AK Parti'nin bugün saat 11.00'de Meclis Başkanlığı’na vereceği Anayasa değişikliği paketine sürpriz maddeler eklendi.

Muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan görüşmelerin ardından, Anayasa değişiklik paketine son şeklini vermek üzere dün toplanan AKP'nin, son şeklini verdiği taslağa NTV’den Nilgün Balkaç ulaştı.

Pakete, sürpriz olarak değerlendirilebilecek maddelerden biri, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan’da yargılanmasını sağlayacak madde. Düzenleme, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, askere sivil yargı yolunu açan maddenin Genelkurmay Başkanı’nı yargı önünde savunmasız bıraktığını belirtmesi ve bunu giderilmesini istemesinin ardından geldi.

Taslak metne giren diğer değişiklikler şöyle:
— Kamu çalışanlarına sağlanan toplu sözleşme hakkına emeklilerin de dahil edilmesi,

— Anayasa’nın 51 maddesindeki ‘aynı iş kolunda çalışan kişi birden fazla sendikaya üye olamaz’ maddesinin çıkarılması,

— ‘Çocukların cinsel istismara karşı korunması’ cümlesinin ‘her türlü istismara karş korunması" olarak değiştirilmesi,

— Anayasa Mahkemesi’nin HSYK'ya üye seçmesinden vazgeçilerek, Adalet Akademisi Genel Kurulu’nun üye seçmesine karar verilmesi,

Bu değişikliklerin ardından Meclis'e sunulacak Anayasa değişikliği paketi 3'ü geçici olmak üzere 28 maddeden oluştu.

BUGÜN MECLİS BAŞKANLIĞI'NA SUNULACAK
AK Parti heyeti, bugün saat 11.00'de tekilifi Meclis Başkanlığı’na sunacak ve süreç başlayacak.

Meclis Başkanı teklifi Anayasa Komisyonu’na göndermesinin ardından, komisyonun önümüzdeki hafta Çarşamba günü toplanması bekleniyor. Nisan ayı sonunda paketin Meclis’ten gelmesi ve değişiklik teklifinin yeterli oyu alması durumunda da Haziran ayında referanduma gidilmesi bekleniyor.

ERGİN: ÖNERİLERİ YANSITMAYA ÇALIŞTIK
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TRT 1'de katıldığı bir programda, Anayasa paketine ilişkin soruları yanıtlarken, ''Parlamento yaptı, yaptı. Yapamadı Anayasamızda yolu var, halka sunarız. Burada halk gerçekten son noktayı koyacak en dominant irade. Millet kabul ederse başımızın üstünde, kabul etmezse gene başımızın üstünde'' dedi ve son değişikliklerle ilgili şunları söyledi:

"...Bütün muhalefeti, sivil toplum örgütlerini dolaştık. Önerileri mümkün olduğunca taslağa yansıtmaya çalıştık. Bunu yarın (bugün) Meclis Başkanlığı'na takdim ettiğimizde zaten eleştirilerden önemli ölçüde istifade ettiğimiz de görülecektir. Bunun komisyon aşamasında, Genel Kurul aşamasında yine bu uzlaşı zeminini bulmak için, üzerinde bu paketin uzlaşma sağlayabilmek için azami gayret edeceğiz AK Parti olarak."

"KOMİSYONDA EKLEME OLABİLİR"
''Komisyonda Anayasa değişiklik paketine yeni eklemeler olabilir mi?'' sorusuna Bakan Ergin, ''Elbette'' yanıtını verdi.

Anayasa değişikliğine ilişkin teklife yeni maddelerin ancak Meclis Başkanlığı'na sunulana kadar konulabileceğini ifade eden Ergin, ''Üzerinde uzlaşacağımız teklifler gelirse başka bir teklif verilip bunların komisyonunda birleştirilmesi gibi teknik bir takım imkanlar zorlanarak uzlaşının yollarına hizmet edecek her türlü imkanı kullanmaya kararlı AK Parti. Yeter ki bu noktada istekli, ön yargısız, iyi niyetli bir girişim olsun, biz sonuna kadar buna açığız'' diye konuştu.