Kimseyi Memnun Etmek Gibi Bir Görevimiz Yok

 

ImageGenelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Memnun mu olacaksınız istifa edersek. Hiç kimseyi memnun etmek gibi bir görevimiz yok. Ben ne dedim, 'Ben görevimin son dakikasına kadar başındayım.' Ben kendimi teğmen gibi hissediyorum. 50 yıldır bu üniformayı giyiyorum'' dedi.

Orgeneral Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslarası İşbirliği Sempozyumunun Merkez Orduevinde yapılan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''Güvenlik güçlerimizden bahsederken polise dört kez vurgu yaptınız. Bunu şikayet mi, ayrı ayrı şeyler olarak mı değerlendirmek lazım'' sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, her kurumda hata yapanlar olabileceğini söyledi. 
Bir gazetecinin kendisinin Çankaya Köşkündeki üçlü zirvede İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddialarına ilgili belgenin hazırlanmış olduğunu söylediği yönünde spekülasyonların bulunduğunu hatırlatması üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Hayır, hayır'' yanıtını verdi.

ImageAskeri ceza kanununun 95. maddesi
Orgeneral Başbuğ, Askeri Ceza Kanunu'nun 95. maddesinin ast-üst ilişkilerini zedelemeye ilişkin olduğuna dikkati çekerek, ''Verdiğiniz beyanatlar, konuşmalar vesaire eğer bu Silahlı Kuvvetler'deki ast-üst ilişkilerini zedelemeye yönelik olursa kovuşturma açılabilir'' diye konuştu. 
Bir gazetecinin ''O zaman çok kişi hakkında kovuşturma açılabilir'' demesi üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Mahkeme karar verir, ben bilmem'' dedi.

Silahlı kuvvetlerin en disiplinli olduğu dönem bu dönem
Bir gazetecinin ''Aşağıdan bir şey var mı? Homurtu'' şeklindeki sorusuna ''Madem sordunuz bir yerde de söyledim. Şimdi de söyleyeyim. Tabii ben kendi dönemimle ilgili... Belki bazı açılardan Silahlı Kuvvetler olarak tabii zor bir dönemden geçiyoruz, bunlar tartışmasız. Ama madem sordunuz iftiharla söylüyorum Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu dönem de bu dönem. Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu, birlik bütünlük içinde olduğu dönem de bu dönem'' yanıtını verdi. 
Bir gazetecinin ''Aşağıdan, 'Ne oluyoruz? Nereye gidiyoruz' şeklinde bir soru gelmiyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, en çok üzerinde durduğu konunun iletişim olduğunu belirtti.
Disiplinin ve TSK'nın kendi bünyesi içindeki iletişimin önemli olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, Malatya'da, Ankara'da ve İstanbul'da toplantılar yaptığını, her gittiği yerde personeli toplayarak görüştüğünü anlattı.
Orgeneral Başbuğ, ''En son gittiğimde Gölcük'te hepsini topladık, subay, astsubay. Bu önemli tabii. Herkes görevini yapacak. TSK'da gençlerle de konuşuyoruz, uzmanı da oluyor, astsubayı da oluyor, teğmeni de oluyor. Soruyoruz da. Ama teğmen, teğmenlik görevini üstlenecek. Teğmen kalkıp da Genelkurmay Başkanı'nın ilgilendiği konulara dipten giremez. Ona ben müsaade etmem, o olmaz'' diye konuştu.

Görevimi yapmaya gayret ediyorum
''(30 Ağustos gelsin de bir an önce şu iş bitsin) diyor musunuz?'' şeklindeki soru üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Görevimin biteceği son gün, son dakikaya kadar, on yıl, yirmi yıl varmış gibi ben son dakikaya kadar görevimi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyorum. Görevim bittikten sonra elbette gideceğim'' yanıtını verdi.
ImageDönemleri birbiriyle kıyaslamanın yanlış olduğunu da ifade eden Orgeneral Başbuğ, her dönemin kendine göre zorlukları bulunduğunu vurgulayarak, ''O dönemi bizzat direkt birinci sorumlu olarak yaşamadıktan sonra, başka dönemlerle mukayese etmek fevkalade yanlış'' dedi.
Orgeneral Başbuğ, kendisinin görevi 26 Ağustos'ta devraldığını belirterek, şunları kaydetti:
''Karargaha ilk verdiğim emir şudur: '25 Ağustos'la 26 Ağustos'u sakın bana mukayese etmeyin.' Başlangıç noktamız 26 Ağustos. Prensibim bu. Harp Okulu'nda da söylediğim şudur, 'Her zaman kararlı olacaksınız. Azimli olacaksınız. Ümitli olacaksınız.' Eğer kararlılıkta tereddütünüz varsa, ümitsizliğe yavaş yavaş düşüyorsanız o zaman bulunduğunuz yeri işgal etmeyin.''

Memnun mu olacaksınız?
Bir gazetecinin, ''(Komutanlar istifa edecek mi?) soruları sürekli gündeme geliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz? Bu sizi rahatsız ediyor mu?'' sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Memnun mu olacaksınız istifa edersek. Hiç kimseyi memnun etmek gibi bir görevimiz yok. Ben ne dedim, 'Ben görevimin son dakikasına kadar başındayım.' Ben kendimi teğmen gibi hissediyorum. 50 yıldır bu üniformayı giyiyorum. Ben kıtaya gittiğim zaman teğmenle tartışırım ve kendimi teğmen gibi hissederim. Bugün de kendimi teğmen gibi hissediyorum'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ'un konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:
(Kurumlararası çatışma endişesi) umarım herkes gerekli olan mesajı ve ikazı almıştır'' 
böyle birşey olmaz. Aldığını zannediyorum ben''
''(Kozmik odadaki aramalar) iddianame çıksın bakalım. Bekliyoruz''
''14 nisan 2009'da sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak ne söylediysem bugün de aynı noktadayım. Bir sorun da görmüyorum, sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak''
''(Profesyonel orduya geçiş) ümit ediyorum ki temmuzda bu projeyi tamamlayacağız''
''Ben her zaman söylüyorum, Mehmetçiğin motivasyonunu profesyonelde bulamazsınız. Bu gerçek. Bizim Mehmetçik başka''
''Biz devlet adamıyız, ben her zaman söyledim. Devlet adamlığında devlet adamı niteliği olur. Problemleriniz olur konuşacaksınız, diyalogla çözeceksiniz''
•"Zor dönemlerde görev yapmak daha onurlu. Her dönem zordur. Ben, 'Bu dönem zordur' demek istemem. Her dönemin kendisine göre zorlukları var''
(aa)