banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Tuzla'da Kuzey Star tersanesinde yüzer havuz ortadan kırıldı

Tuzla Kuzey Star tersanesinde yüzer havuzda bulunan bir gemiye, üretici firmanın 'Korkmaz' olduğu öne sürülen vinçle kurulum yapıldı. 

KAZALAR 12.04.2019, 16:32 12.04.2019, 17:44 Fulya Tekin İstikbal
3653

Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) üye tersanelerinden Kuzey Star Tersanesi’nde bugün sabah saatlerinde, havuz manevrası sırasında, üzerinde tamir amacıyla 2 gemi bulunan yüzer havuzda bir çatlama meydana geldi.
 
Kazada bir tersane çalışanı hafif şekilde yaralanırken, herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
 
Tuzla Liman Başkanlığı, Tuzla Emniyet Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ekipleri, Tuzla İtfaiyesi ve GİSAŞ yetkilileri çok kısa bir sürede olay yerine gelerek, gerekli müdahalelerde de bulundu.
 
Yapılan incelemelerin ardından, kaza yerinde çevre kirliliğine yol açabilecek herhangi bir sızıntının yaşanmadığı belirtildi. Gemilerin yüzdürülmesinin ardından kaza ile ilgili teknik çalışmalar yapılacak.
 
Kazadan kısa bir süre sonra olay yerine gelen Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran kazayla ilgili bilgiler verdi.
 
Başkan Kıran, kaza sırasında bacağında ezilme meydana gelen hafif yaralı kazazede geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Herhangi bir can kaybı yaşanmamış olması ve çevre kirliliğine neden olacak bir durumun ortaya çıkmaması nedeniyle Allah’a şükrediyoruz.  İlgili tüm birimler anında olaya müdahale etti. Olay esnasında havuzda bulunan gemilerin tekrar yüzdürülmesinin ardından her şey normale dönmüş olacak” dedi.

Havuzdaki gemiler nedeniyle mi kırıldı?

Havuzun, üzerinde bulunan iki geminin ağırlığına mukavemet gösteremediği için ikiye bölündüğü de yapılan tahminler arasında. 

Havuz üzerindeki kreyndeki operatörün atlayarak kendini kurtardığı ve bu esnada bacağından hafif şekilde yaralandığı öğrenildi. 

Geçtiğimiz ay onay verilmişti

Kuzey Star Denizcilik’in Tuzla tersanesinde “yüzer havuz”, “kızak” ve “dolgu alanı ilavesi” yapma talebine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz ay “olur” vermişti. Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun da gerekli olmadığına karar verilmişti. 

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı :

"ÇED gerekli değildir"

"İstanbul ili Tuzla ilçesi, Evliya Çelebi Mahallesi Tersaneler Caddesi, No. 14 adres, 28 Pafta, 4649 Parsel mevkiindeki Kuzey Star Shipyard Denizcilik San. ve Tic. A. Ş tarafından yapılması planlanan yüzer havuz, kızak ve dolgu alanı ilavesi projesiyle ilgili olarak bakanlığımıza sunulan Proje Tanıtım Dosyası (PTD) incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 17’nci. Maddesi gereğince, yüzer havuz, kızak ve dolgu alanı ilavesi projesine Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir."

Yorumlar (5)
Selim 3 yıl önce
Burdaki örnekte de göruluyor,celik yapılı havuzlarda özellikle de eski yapıysa ,havuzun dip taraflarından ziyade yanduvarların saglam olup olmadıgına bakılmalı ,yuklemede en fazla gerılen yerler ama genelde yanduvar diplere göre daha temiz saglam gorunur bu yuzden de tamir edilirken guclendırme atlanır,
Selim 3 yıl önce
Havuza iki gemiyi kıc lar ortaya gelecek şekilde neden alırsınız ki,mak dairesi geminin diğer kısımlarına göre en agır bölgedır,kıc kıca alarak geminin en agır bölgelerını belli bir noktaya topladınız,gecmiş olsun herkese,can kaybı olmaması sevindirici ama tecrube nin önemi öne cıkıyor burada
Kuzey star elektrik 3 yıl önce
Ulan bilende yazmış bilmeyen de. Havuz zaten ortadan kırıldı makine metin olduğu bölüm havaya kalktı oradaydım yaşadım. Ilkdusen vinç 2 metre arkama düştü. Ezbere yazmayın.
hasan basri 3 yıl önce
ilahi güç bu havuzda iki gemi aynı anda havuzlanamaz demiş ve havuzu ikiye bölerek her bir parcaya birer gemi çekin demiş.
Batuhan 3 yıl önce
Ağırlığa dayanamamaktan çok balast tankları dengesiz dolmuş gibi geldi. O kuru havuz nerden baksan en minimumda 60-70bin kaldırma kapasitesi vardır (üşenmeyen tkygm.gov.tr den arasın bulsun videodan bakınca 200m+ boyu var bir 15m de eni), o da Kuznetsov uçak gemisinin boş ağırlığı eder. O yüklü gemilerin boş ağırlığı 10 bin tondur en fazla. Ancak sadece ortadaki tanklar boşaltılıp uçlar boş kaldıysa üstte 10bin ton gemi tanklara dolu bir 40bin ton suyun ağırlığıyla birleşir o zaman rahatlıkla kırmaya yeter.
10
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü