banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Süveyş Kanalı’ndan geçen tankerin makinesi arızalandı!

Süveyş Kanalı’nda geçtiğimiz günlerde karaya oturarak dünya ticaretini sekteye uğratan konteyner gemisi Ever Given’ın ardından bugün kanaldaki petrol tankerinde meydana gelen makine arızası nedeni ile trafik yavaşladı. Petrol tankeri, römorkörlerin yardımına gelmesinin ardından yeniden hareket ettirildi.

KAZALAR 06.04.2021, 16:12 06.04.2021, 18:42 Halit Emre İbrahimoğlu
155
Süveyş Kanalı’ndan geçen tankerin makinesi arızalandı!

Süveyş Kanalı’nda geçtiğimiz günlerde karaya oturarak dünya ticaretini sekteye uğratan konteyner gemisi Ever Given’ın ardından bugün kanaldaki petrol tankerinde meydana gelen makine arızası nedeni ile trafik yavaşladı. Petrol tankeri, römorkörlerin yardımına gelmesinin ardından yeniden hareket ettirildi.

Geçtiğimiz günlerde Panama bandıralı 200 tonluk konteyner gemisi Ever Given’ın karaya oturmasıyla gündeme gelen Süveyş Kanalı’nda bu kez bir petrol tankerinde makine arızası meydana geldi. Kanalın güneyinde bulunan "Rumford" adlı tankerdeki arıza nedeniyle deniz trafiğinin yavaşladığı bildirildi. Tankerin yardımına iki römorkör gönderildiği, sürdürülen çalışmalar sonucu geminin yeniden hareket ettirildiği aktarıldı.

Süveyş Kanalı İdaresinden (SCA) bir yetkili de kanaldaki sorunun 10 dakika sürdüğünü ve durumun düzeldiğini belirtti.

Küresel ticaret sekteye uğramıştı

23 Mart’ta karaya oturan konteyner gemisi Ever Given, küresel ticarette büyük zarara yol açmıştı. Ever Given’ı kurtarma çalışmaları kapsamında 60 fit derinlikte toplam 27 bin ton kum kazılmış, yerinden hareket ettirebilmek için 14 römorkör kullanılmıştı. Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Süveyş Kanalı’nda sıkışan Ever Given’ın günlük tahmini 9.6 milyar dolar zarara yol açtığı belirtilmişti. Deniz trafiğinin durması ile Mısır’ın ise günlük yaklaşık 10-15 milyon dolar zarara uğradığı ifade edilmişti.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (2)
Dikkat 4 ay önce
Sayın editörler, gemilerde motor sözcüğünü kullanmıyoruz biliyorsunuz, makine sözcüğünü kullanıyoruz. motor uçaklarda olur. ancak gemilerde makine vardır. ana makine ve yardımcı makineler. bu haberdeki gemi de motor arızası değil, makine arızası yapmıştır. lütfen dikkat.
Dikkatli :) 4 ay önce
Peki bir soru. Gemilerin isimlerinin önünde yer alan M/V, M/T gibi kısaltmalarda yer alan "M" harfi neyin kısaltmasıdır acaba? "Mengene" olabilir mi?
34
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü