banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Sürüklenen yük gemisi Julietta D'nin kaptanı ve 1. zabitine soruşturma!

Hollanda, sürüklenerek önce bir kimyasal tankere ardından açık deniz rüzgar çiftliğine ait temellere çarpan Julietta D isimli kuru yük gemisinin kaptanını ve 1. zabitini gemiyi terk ettikleri için soruşturma kararı aldı.

KAZALAR 02.02.2022, 09:32 02.02.2022, 10:02 Halit Emre İbrahimoğlu
462
Sürüklenen yük gemisi Julietta D'nin kaptanı ve 1. zabitine soruşturma!

Hollandalı yetkililer, sürüklenerek önce bir kimyasal tankere ardından açık deniz rüzgar çiftliğine ait temellere çarpan Julietta D isimli kuru yük gemisinin kaptanını ve 1. zabitini gemiyi terk ettikleri için soruşturma kararı aldı.

Hollanda basını dün gece polisin, soruşturmak üzere Julietta D isimli kuru yük gemisinin kaptanını ve 1. zabiti gemiyi erken terk ettikleri için gözaltına aldığını bildirdi. Yetkililerin, kaptan ve ikinci kaptanın gemide mümkün olduğu kadar uzun süre kalması ve yalnızca mevcut tehlikenin kaçınılmaz noktaya gelmesi durumunda gemiden ayrılmalarının ve gemiyi terk komutu verebileceklerinin mümkün olacağını ifade ettiği belirtiliyor.

Soruşturma ayrıca, sürüklenen geminin çarptığı inşa halindeki Hollande Kust Zud rüzgar çiftliğindeki temelin aldığı hasar da incelenecek. İncelemenin fırtına dindikten sonra yapılması planlanıyor. Geminin römorkörler eşliğinde limana yanaştırıldığı belirtildi.

Diğer yandan Julietta D'nin sahibi olan Alman denizcilik şirketi, çabalarından dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti ve soruşturmada tam olarak işbirliği yapacağına söz verdi.

Ne olmuştu?

Hollanda ve Belçika Sahil Güvenlik ekipleri, bir kimyasal tankerin ardından açık deniz rüzgar çiftliğindeki bir temelle çarpıştıktan sonra Hollanda kıyılarında sürüklenen Malta bayraklı bir dökme yük gemisinden 18 mürettebatı başarıyla kurtardı.

Hollanda Sahil Güvenlik'e göre sabah saatlerinde, gemilerin Amsterdam yakınlarında açıkta beklediği yoğun bir bölge olan Ljmuiden demirleme sahasında meydana geldiği belirtilen kazada 23 Ocak tarihinden beri demirde bekleyen 2013 inşa Malta bayraklı yük gemisi Julietta D'nin saatte 75 mil hıza ulaşan rüzgarda demirini kaybettiği ve kontrolden çıktığı bildirildi. Sürüklenen 37.200 dwt ve 189 metrelik yük gemisinin daha sonra dümeninin de arızalandığı ve manevradan aciz kaldığı anlaşıldı. Sürüklenen Julietta D ilk olarak demirde bekleyen kimyasal tanker Pechora Star ile çarpıştı. 13.000 dwt'lik 2011 inşa Pechora Star isimli tankerin az hasar gördüğü ve demirde beklemeye devam ettiği anlaşıldı. Ardından geminin sürüklenmeye devam ettiği ve tankere çarptıktan sonra su almaya başladığının bildirilmesi üzerine gemiyi tahliye etme kararının alındığı anlaşıldı. Bölgeye Hollanda ve Belçika Sahil Güvenlik ekipleri devriye botu ve helikopter sevk etti. 18 kişilik mürettebatın yük gemisinin güvertesinden 1 saat süren operasyon ile kurtarıldığı bildirildi. Diğer yandan terk edilen Julietta D isimli geminin, şu anda inşa aşamasında olan Hollandse Kust rüzgar çiftliği alanına girerek fırtınada sürüklenmeye devam ettiği öğrenildi. Hollanda Sahil Güvenlik, geminin rüzgar çiftliğindeki temellerden birine çarptığını bildirdi. Ardından Hollanda Sahil Güvenlik'e kurtarma römorkörünün Julietta D'yi yedeklediği ve güvenli bölgeye çektiği bildirildi.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
banner258
Yorumlar (0)
24
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:31
Güneş 05:30
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36
Günün Karikatürü Tümü