banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

MAERSK'ten açıklama: Kazaya geminin itiş gücünü kaybetmesi neden oldu!

Maersk, Maersk Eindhoven'da yaşanan ve 260 konteynerin kaybolmasıyla sonuçlanan kazanın nedenleriyle ilgili ek ayrıntılar paylaştı.

KAZALAR 20.02.2021, 09:27 20.02.2021, 10:28 Halit Emre İbrahimoğlu
357
MAERSK'ten açıklama: Kazaya geminin itiş gücünü kaybetmesi neden oldu!

Olayla ilgili ilk raporlarda Maersk, geminin gücünü kısa süreliğine kaybettiğini açıkladı. 13.100 TEU'luk gemiden gelen bilgiler incelendikten sonra, 17 Şubat'ta Kuzey Japonya'nın 45 deniz mili açıklarında seyreden geminin üç ila dört dakika boyunca motor gücünü kaybettiği bildirildi.

Hiçbir arıza tespit edilemedi!

Gemide hiçbir arıza veya bakım sorunu tespit edilmediğini belirten Maersk; "İlk analiz, motor yağ basıncının bir güvenlik sistemini tetiklediğini ve motorların kapanmasına neden olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Manevra kabiliyetini kaybetti, kendi etrafında döndü!

Geminin manevra kabiliyetini kaybetmesi şiddetli fırtınaya denk geldi ve gemi kendi etrafında dönmeye başladı. Geminin bu hareketi, 260 konteynerin denizde kaybolmasına ve 65 konteynerin hasar görmesine neden oldu.Geminin ayrıca hafif hasar gördüğü belirtildi.

1 Mart'ta Maersk’in haftalık TP6 Asya / ABD Batı sahili servisi için Los Angeles’a gitmek üzere Çin’in Xiamen’inden yola çıkan Maersk Eindhoven'ın AIS verierinden, itiş gücü geldikten sonra bir süre daha olağan ticari rotasında seyretmiş olabileceği anlaşılıyor.

Asya'ya geri dönüyor!

Olaydan sonra Maersk, geminin normal şekilde çalıştığını, hasarlı konteynerlerin tahliyesi, inceleme ve onarım için Kuzey Asya'da bir limana döndüğünü bildirdi. Sığınma limanının adı duyurulmamış olsa da, geminin AIS'si 1 Mart'ta varmak üzere Yokohama, Japonya'yı gösteriyor.

Müşterilere gemi ve kargo durumu ile ilgili henüz bilgi verilmedi. 

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü