banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kuzey Atlantik'te nefes kesen kurtarma: 31 mürettebat kurtarıldı! (Video)

Salı gecesi ABD Sahil Güvenlik, Halifax'ın yaklaşık 130 mil güneyinde Kuzey Atlantik Denizi'nde arızalanan 42 metrelik Atlantic Destiny isimli bir balıkçı gemisinin mürettebatını tahliye etmek için Kanada Sahil Güvenlik ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte hareket etti. Geminin son personel tahliye edildikten 2 saat sonra battığı anlaşıldı.

KAZALAR 05.03.2021, 08:50 05.03.2021, 10:30 Halit Emre İbrahimoğlu
181
Kuzey Atlantik'te nefes kesen kurtarma: 31 mürettebat kurtarıldı! (Video)

Salı gecesi ABD Sahil Güvenlik, Halifax'ın yaklaşık 130 mil güneyinde Kuzey Atlantik Denizi'nde arızalanan 42 metrelik bir balıkçı gemisinin mürettebatını tahliye etmek için Kanada Sahil Güvenlik ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte hareket etti.

Ağır hava koşullarında yürütülen operasyonda, geminin sürekli yalpalaması nedeniyle kaldırılan helikopterlerin, mürettebattan 27 kişiyi kurtardığı belirtildi. Gemide kalan diğer dört kişinin ise bir Kanada Sahil Güvenlik gemisine transfer edildiği bildirildi.

Manevradan aciz kalan gemi su almaya başladı!

Halifax Kanada Ortak Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Salı günü Atlantic Destiny isimli balıkçı gemisinden bir '''mayday'' yardım çağrısı aldı. Mürettebat geminin manevradan aciz kaldığını, yangın çıktığını ve su aldığını bildirdi. Mürettebatın yangını yayılmadan söndürdüğü belirtildi. Ancak yine de mürettebat, itiş gücünü geri kazanamayan gemide yüksek dalgalarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Olay yerine iki Sahil Güvenlik Jayhawk helikopteri ile birlikte Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri Cormorant helikopterinin yanında bir de SAR uçağı gönderildi.

Saatte 35 mil hızla esen rüzgarlar ve boyu 7 metreye çıkan dalgalara rağmen, Cormorant helikoterinin, Atlantic Destiny'nin mürettebatından altı kişiyi tek seferde gemiden alarak su tahliyesine yardımcı olması amacıyla iki arama kurtarma teknisyenini gemiye indirdi. Jayhawk helikopterinin olay yerine gelmesiyle gemiden 21 mürettebat daha kurtarıldı.

Son personel tahliye edildikten 2 saat sonra battı!

Atlantic Destiny'nin mürettebatından dördü, iki Kanadalı arama kurtarma teknisyeniyle birlikte gemide kaldı. Çarşamba sabahına kadar suyu tahliye etme çalışmalarına devam ettiler. Ancak geminin kurtarılamayacağını anlayan mürettebatın son üyesi, yerel saatle 07:00 civarında Kanada Sahil Güvenlik gemisi Cape Roger'a transfer edildi ve Atlantic Destiny isimli gemi 09:36'da battı.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü