banner191

banner148

banner179

banner176

Çerkesler 21 Mayıs Soykırım ve Sürgününü Andı

Kayseri’deki Çerkesler, 21 Mayıs 1864 yılındaki soykırım ve sürgünün yıl dönümünü anmak için yürüdü.Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda toplanan Çerkesler adına Kayseri Kafkas Derneği tarafından yapılan açıklamada, ’’21 Mayıs...

KAYSERİ 21.05.2017, 20:23
Çerkesler 21 Mayıs Soykırım ve Sürgününü Andı

Kayseri’deki Çerkesler, 21 Mayıs 1864 yılındaki soykırım ve sürgünün yıl dönümünü anmak için yürüdü.

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda toplanan Çerkesler adına Kayseri Kafkas Derneği tarafından yapılan açıklamada, ’’21 Mayıs 1864 dünyanın bu güne kadar görmüş olduğu en büyük soykırım ve sürgünün sembol tarihidir. Dolayısıyla bu gün burada 153. yılını anıyoruz. Çerkesler herhangi bir ciddi dış yardım almaksızın işgalci güçlere inatla direndi. Çarlık orduları sistemli olarak Çerkes köylerini yaktı. Çerkes kabileleri ve köyleri birbiri ardına yerlerinden koparıldı veya kitleel olarak yok edildi. Eşitsizler arasında yüz yıllarca devam eden bu savaşı 1864 yılı 21 Mayıs’ta bu günkü adıyla Soçi’de Kbada vadisinde gerçekleşen son çarpışmada Çerkesler kaybetti.

Dünyanın dört bir yanında yaşamak zorunda bırakılan Çerkesler sadece Rusya Federasyonundan değil yaşadıkları ve vatandaşı oldukları ülkelerden de doğal ve demokratik haklarını talep etmektedir. Bu bağlamda başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere tüm dünya ülkelerine sesleniyoruz.

Çerkes soykırımı ve sürgünü politik/siyasi kaygılar gözetmeksizin tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmalıdır. Çerkes dili ve kültürü asimilasyona karşı korunmalıdır. Anadilimizde yayın yapan televizyon ve radyo devlet desteği ile bir an önce hayata geçirilmelidir’ ifadesinde bulunuldu.

Yapılan konuşmanın ardından Çerkesler Kadir Has Kongre Merkezi’ne kadar ellerindeki dövizlerle birlikte yürüdü.
Yorumlar (0)
22°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?