Katip Çelebi'nin Kitabı Tanıtıldı

UNESCO'nun 2009'u ''Katip Çelebi'nin 400. Doğum Yılı'' ilan etmesi nedeniyle Denizcilik Müsteşarlığınca Katip Çelebi'nin Türkçe ve İngilizce olarak basılan eseri ''Tuhfetü'l-Kibar Fi Esfari'l-Bihar (Deniz Seferleri Hakkında Büyüklere Armağan)''  bugün Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğünde tanıtıldı.

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli ve kitabı yayına hazırlayan Prof. Dr. İdris Bostan'ın gerçekleştirdiği tanıtımda basın mensupları hazır bulundu.

Tanıtımda konuşan Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli; kitabın tanıtımının kısa bir süre önce Ankara'da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve  ve Kültür ve Turizm  Bakanı Ertuğrul Günay tarafından düzenlenen bir toplantıda yapıldığını hatırlattı.

Cemalettin Şevli; "İstanbul'da da sizlerle bu kitabı paylaşarak kamuoyuna tanıtmak istedik. Hem kitabı sizlere takdim etmek istedik, hem de gerçekten Osmanlı'nın ve Türklerin ne kadar denizci olduklarını, ve bu konuda yaptıkları çalışmaları biz bu kitapla sizlerle paylaşmak istedik." dedi.

Kitap hakkında daha fazla bilginin Prof. Dr. İdris Bostan tarafından verileceğini kaydeden Şevli; "Denizci millet denizci ülke diyoruz, bizim denizciliğimizde aslında çok gizli hazinelerimiz, çok da anlatılmamış değerlerimiz var. Böyle çalışmalarla özellikle Denizcilik Müsteşarlığımızda denizci kadroların göreve başlamasıyla daha fazla ağırlık verilmeye başlanmıştır. Tabii kitapla ilgili sizlerin de yorumlarınızı bekliyoruz. Bunu yaparken denizcilik konusunda en çok konuşulan dil olması dolayısıyle kitap Türkçenin yanısıra İngilizce olarak da basılmıştır." dedi.

Daha sonra kitabı yayına hazırlayan Prof. Dr. İdris Bostan; eserin orijinal tıpkıbasımını da içeren 464 sayfalık kitapla ilgili bilgiler verdi.

Bostan; Katip Çelebi'nin bir ilim ve fikir adamı olduğu kadar, içinde yaşadığı toplumun problemlerini görerek onları çözüme kavuşturma özlemi içinde yaşamış bir Osmanlı aydını olduğunu kaydetti.

Prof. Bostan; Katip Çelebi'nin Girid Seferi münasebetiyle yazdığı Deniz Seferleri hakkında Büyüklere Armağan anlamına gelen bu eseri Osmanlı İmparatorluğu'nun 17. Yüzyıl ortalarına kadar süren döneminde deniz tarihi ve denizcilik organizasyonu konusunda bilinen ilk kitap olduğunu belirtti.

İdris Bostan; kitabın hazırlanmasında yardımları olan M. Sait Türkhan ve Emel Soyer'e; ayrıca kitabın bir prestij kitap olarak hazırlanmasında destek olan Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu'na teşekkür etti.

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli'nin konuşmasından sonra Prof. Dr. İdris Bostan kitapla ilgili bilgiler verdi.

Prof. Dr. İdris Bostan

Kitaptan birer nüsha katılan basın mensuplarına hediye edildi.