Karalistedekilere Sicil Affı Geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sicil affına ilişkin düzenlemenin tamamlandığını ve Bakanlar Kurulu'na sunulacağını söyledi.
     Bakan Çağlayan, sicil affı ile ilgili sorusu üzerine, sicil affına ilişkin düzenlemenin 2003 yılında yapıldığını ancak bankaların düzenlemeyi uygulamaktan çeşitli nedenlerle kaçındığını belirtti.
     Herhangi bir sebeple çek veya senedini ödeyemeyen, bankaya kredi kartı dahil her türlü nakdi ve gayri nakdi kredi borcunu ödeyemeyen; ancak daha sonra borcunu tamamen ödeyen sanayici, tüccar, esnaf-sanatkar ve vatandaşların kayıtlarının kara listeden silinmediğini anlatan Çağlayan, bu konudan muzdarip olanların talep ve beklentisinin yoğunlaştığını kaydetti.
     Bunun üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Bakanlık olarak yeni bir sicil affı düzenlemesi yapılmasına ilişkin çalışma başlattıklarını belirten Çağlayan, "yeni düzenlemeyle, sicil kayıtları nedeniyle finans kaynaklarına ulaşımı kısıtlanan, sanayici, tüccar, KOBİ'ler, esnaf-sanatkar ve vatandaşların önündeki engeller kaldırılmış olacak. Sicil affına ilişkin düzenlemeyi tamamladık ve Bakanlar Kurulu'na getiriyoruz" de