banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

04.01.2007, 12:29

Karadeniz Otoyolu... Karadeniz'e Rağmen...

İngiltere’de genellikle Londra’da gerçekleştirdiğimiz IMPA Yönetim Kurulu toplantılarını; geçtiğimiz yıl; Başkanın emekli olacak olması nedeniyle onun görev yaptığı şehir olan Middlesborough’da gerçekleştirmiştik.

Londra’dan Middlesborough’a kadar olan yaklaşık 350 km.lik yolu gidip dönmemiz gerekiyordu.
Hangi yöntemle  seyahat edileceği konusunda hiç kimsenin aklına tren dışında bir alternatif gelmedi bile. Elbette ki demiryolu kullanılacaktı.

Saatte 200 Km. hıza çıkabilen son derece konforlu bir trenle gidip döndük.

Trenin içerisinde vagonlar bazında konfor ve servis farklılıkları gösteren lüks mevki ve standart mevki olmak üzere iki farklı düzenleme mevcuttu.

200 kilometre/saat hıza çıkan trenin hızlanmasını ve yavaşlamasını yolcular hissetmiyordu.
Seyahat ettiğimiz vagonda  geniş ve konforlu yolcu koltukları, koltukların arkasında ve tavanda bagaj koyma bölümleri bulunuyordu.

Her koltuğun önünde bir masa vardı, belli aralıklarla ücretsiz kahve ve meşrubat servisi yapılmaktaydı.

Ayrıca yine koltukların yan kısmında sadece notebook bilgisayar kullanımına tahsis edilmiş bir AC Güç Prizi unutulmamıştı. Notebook bilgisayar derken  trende dahili wireless internet yayınının ücretsiz olarak sunulduğunu da ekleyelim.

Böyle bir olanak varken kim Londra’dan Middlesborough’a kendi otomobiliyle veya otobüsle gitmek ister?

*******

Son dönemde Karadeniz otoyolu ile ilgili haberleri okuduğumda hep İngiltere’de yapmış olduğum bu tren yolculuğu aklıma geliyor.

Karadeniz sahillerinde demiryolu Samsun’a kadar ulaşıyor, oradan öteye geçmiyor.

Samsun’dan Sarp’a kadar sahil şeridine paralel 541 kilometre boyunca uzanan otoyolun adı Karadeniz Otoyolu.

Otoyol yapımı için yer yer sahil doldurularak, yer yer uzun tünellerle engeller aşılarak Karadeniz sahilleri büyük bir inşaat alanına çevrilmiş. İnşaat alanının toplam yüzölçümünün  GAP ile  eşdeğer olduğu kıyaslamaları bile yapılıyor.

Karadeniz bölgesine yolculuk eden hemen hemen herkesten ve bölge halkından aynı değerlendirmeyi işitiyorum:

“Bu otoyol Karadeniz sahillerinin güzelliğini ve doğallığını bozuyor, çirkinleştiriyor, sahilin denizle bağlantısını koparıyor”.

Gerçekten de, Karadeniz Bölgesinde gittiğinizde sahillerin güzelliğinin nasıl da bozulduğunu görüp üzülmemek elde değil. Çoğu Karadeniz kasabasının o güzelim otantik havası beton yığınlarıyla bozulmuş, çirkinleşmiş. Çoğu yerleşim biriminin girişinde dev viyadükler yapılmış.
Geniş otoyol;  beton bir karabasan olmuş, Karadeniz ile Karadenizlinin arasına girmiş.

*********

İnternette yaptığım bir araştırma sonucu; Karadeniz Otoyolu’na yapılan eleştirilerin aşağıdaki başlıklar altında toplandığını gördüm:

• Projeleri hazırlanmadan, alternatifler düşünülmeden, hiçbir etüt ve fayda-maliyet analizleri yapılmadan, ÇED kapsamı dışında tutularak yapıldı.
• Bölge gereksinimleri düşünülmedi, kıyılara yüklenildi, bina ve yaya trafiği içiçe olan koridorla sadece trafiği rahatlatma ve hızlandırma düşünüldü.
• Arazisi kıt Karadeniz'de yeşille mavinin sahilde buluşması engellendi.
• Yerleşim yerlerinin içinden geçmesi trafik kazaları, ölüm ve sakatlık riskini arttırdı.
• Kıyı yerleşimlerini çukurda bıraktı ve sel suları altında kalma riskini yükseltti.
• Rekreasyon alanlarının içinden geçen yol deniz kültürü gelişmiş insanların önüne fiziksel, sosyal ve görsel set çekti.
• Milyonlarca yılda oluşan geniş kumsal hazineleri bir çırpıda kapatıldı, astronomik bedellerle kıyıya dik mahmuz-lar oluşturulup bir avuç kum elde edilmeye çalışıldı.
• Zengin flora ve fauna tahrip edildi, kıyı dengesi altüst oldu, balıkçılığı besleyen balık türlerinin yumurtlama alanları yokedildi.
• 20 Şubat 1999 yılında yaşanan deniz fırtınası ve dev dalgalara dayanıklı olmadığı tahkimatların, mendireklerin ve barınakların yıkılmasıyla belgelendi.
• 20-30 yıllık getiri-götürü hesap edilmedi, keşif bedeli 2-3 milyon ABD Doları /Km. olan yol 4 katına maloldu.
• Anayasa'nın 56. ve 43. maddelerine aykırı yapıldı, 3621 sayılı Kıyı Kanunu hiçe sayıldı.


Karadeniz Otoyolu ile ilgili yapılan eleştiriler bunlar.


*******

Karadeniz Otoyolu 1985 yılında başlatılmış. 20 yıldan fazla bir zaman geçmiş. 750 milyon dolara bitirilmesi planlanan yola bugüne kadar yapılan harcama 3 milyar doları geçmiş. Bir o kadar da bakımına harcanacağı hesaplanıyor.

Bu süre içerisinde yolun yapımını destekleyen de olmuş; karşı çıkan da olmuş. Pek çok yerde davalar açılmış, yolun durdurulması için karar alan mahkemeler; buna uymayan müteahhitler, yolu mühürleyen belediye başkanları olmuş.

Bu yolla ilgili Yüce Divan’da yargılanan siyasetçimiz bile var.

Karadeniz Otoyolu’nun mevcut güzergahta yapılmasını destekleyenler ile karşı çıkanlara baktığınızda pek çok şeyi aslında net olarak görebiliyorsunuz. Ancak bu konu burada bizim yazımızın konusu olmayacak.

Çünkü sonuçta bütün bu tartışmalar arasında Karadeniz Otoyolu gerçeği devam etmiş. Otoyol hemen hemen tamamlanmış ve önümüzdeki günlerde hizmete açılmayı bekliyor.


*******

Karadeniz Otoyolu ile ilgili eleştirileri yukarıya almıştık.

Bu eleştiriler daha çok otoyolun mevcut güzergâhtaki inşa şekline yönelik eleştirilerdi.

Daha temel bir ayırım yapmak amacıyla, önermeleri ben iki başlık altında toplamak istiyorum:

  1. Karadeniz Otoyolunun bir gereksinimdi önermesi: Öyleyse acaba sahille kıyı şeridinin bağlantısını kesmeden daha içeriden bir çevre yolu olarak yapılamaz mıydı?
  2. Karadeniz Otoyoluna gerek yoktu önermesi: Mevcut yol, bölge yerleşimi arasındaki ulaşımda kullanılmak üzere yeterliydi. Trafiği asıl yükleyen yük ve yolcu otobüsü taşımacılığı alternatif taşımacılık modlarına kaydırılarak Karadeniz Otoyolu hiç yapılmadan da; mevcut yolda iyileştirmeler ve belki bazı tüneller yapılarak bölgenin ve bölgeyi kullanacak  trafiğin ihtiyaçları karşılanabilirdi.

Karadeniz Otoyolu ile ilgili en veciz ve  gerçekçi değerlendirmeyi Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım yaptı. Geçtiğimiz günlerde şöyle dedi Sayın Bakan:

“Karadeniz Otoyolu akılsızca devreye sokulan bir proje. Taşımacılık denize paralel yapılmaz.”

Sayın Bakan; bu konuşmasında bir soru üzerine bir başka önemli gerçeğin daha altını çizdi:

“Her sektörün belli lobisi var. Onlar çıkarları doğrultusunda yollar inşa ederler.”

********

Ben konuya yukarıda değindiğim iki önermeden ikincisini baz alarak; ülkemizin emel ulaşım politikaları yönünden yaklaşarak bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.

Açıklanan projenin bakım masraflarıyla birlikte yaklaşık 6 milyar dolara mal olacağını gösteriyor.
Bir elimizdeki gerçek bu.

Öbür elimizde ne var bir de ona bakalım.

  • Doğu Karadeniz bölgemizde demiryolu yok.
  • Doğu Karadeniz de dahil olmak üzere Karadeniz Bölgemizde düzenli ring sefer yapan konteynır ve ro-ro taşımacılığı yok denecek kadar az, hatta yok.
  • Doğu Karadeniz de dahil olmak üzere Karadeniz sahil şeridi boyunca turistik veya yolcu taşımacılığı amaçlı gemi seferlerimiz yok.

Doğu Karadeniz bölgemize demiryolu yapılabilir miydi, yapılsaydı maliyeti yüksek olur muydu, engebeli sahil yapısı nedeniyle uygulanabilirliği var mıydı bu konuları uzmanlarına bırakıyoruz. Diliyoruz  ki bu konularda yapacakları araştırmalarla ülkemiz ulaştırma sektörünün ufkunu açsınlar.

Ancak denizyolu taşımacılığı ile ilgili söyleyecek sözümüz var.

*******

Birkaç gün önce; Lloyd’s List gazetesinde bir yazı yayınlandı.

Bu yazıyı okuduğumda bir Türk olarak gurur duyduğumu söylemeliyim.

DenizHaber.Com’da da yer alan bu haberde; (Bakınız http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=habgst&id=6590&%20links=6590 ) bir Türk Şirketinden; UN Ro-Ro’dan övgüyle bahsediliyor ve bu şirket için “Taşımacılığın karayolu modundan  denizyoluna kaydırılması konusunda Avrupa’da öncü bir şirket” tanımlaması yapılıyordu.

Bu örneği şunun için verdim:

Demek ki iyi şeyler yapmak için potansiyelimiz var.

Yukarıda bahse konu şirketin taşımacılık yaptığı ana hatta meydana gelen gelişmeye itici güç Yugoslavya’daki iç savaş oldu. Bu savaş nedeniyle Balkan geçişini atlamak isteyen yolcu ve yük taşımacılığı  Trieste hattına büyük talep gösterince; bu hatta taşımacılık gelişti.

Şimdi savaş bitti; ama denizyolunun rahatlığını ve ucuzluğunu keşfeden taşımacılar bu yolu kullanmaya devam ediyorlar.

Demek ki alışkanlığa neden yaratacak bir itici güç gerekli.

********

Karadeniz Otoyolu’na harcanan 6 milyar dolarla denizde neler yapılabilirdi sorusuna (Bir fikir vermesi açısından) şöyle yanıt arayalım:

  1. Her hava koşulunda taşımacılık yapabilecek 4 adet büyük con-ro tipi (Konteynır/Ro-Ro) gemi alınabilir ve bu gemiler 164 yıl süreyle Karadeniz Bölgemize düzenli ring seferlerini ücretsiz olarak gerçekleştirebilirlerdi.
  2. 4 adet büyük Con-Ro tipi gemi alınabilir, bunun yanı sıra 4 adet yolcu+araba feribotu alınabilir ve bunlar 80 yıl süreyle Karadeniz Bölgesi’ne düzenli ring seferleriyle ücretsiz yük, yolcu ve araç taşıyabilirlerdi.
  3. Ya da ; bu para tüm Türkiye’de intermodal taşımacılığa teşvik olarak kullandırılabilir; böylelikle önü açılan sektör çok kısa zamanda kendi dinamikleriyle hareket eder konuma gelebilirdi.


******

Özellikle son maddede sözü ettiğimiz önerme havayolu taşımacılığında bir anlamda gerçekleşti.

Hem de önemli teşvikler verilmeden.

Havayolu şirketleri tüm Türkiye’de otobüs taşımacılığına fiyat anlamında rekabet ederek işe başladılar. Çoğu hatta kimi zaman otobüslerden daha ucuza yolcu taşıdılar.

Yolcu alışkanlığı oluştu ve bugün nispeten fiyatlar artmasına rağmen kimse otobüste vaktini harcamak ve daha riskli olan bu taşımacılık türünü kullanmak istemiyor.

Denizde buna benzer bir girişim hiçbir zaman yapılmadı.

Aslında denizi yolcu taşımacığından çok karayolları trafiğine çok büyük yoğunluk veren yük taşımacılığında kullanılabilir.

Karadeniz Bölgesi için konuşuyorsak; bugün bütün dünyanın taşımacılıkta tartışılmaz gerçeği olan konteynır taşımacılığına bu bölgede ağırlık verilebilir.

Düzenli ring seferler oluşturularak karayollarındaki kamyon ve TIR ağırlığı denize kaydırılabilir. Belki o zaman Karadeniz Otoyolu’nun hangi ölçülerde gerekli olduğu daha sağlıklı değerlendirilebilir.

Bu iş ilk başlarda kar getirmeyebilir ve bu yüzden desteklenmesi gerekebilir.

Bugün Avrupa Birliği de kısa mesafeli deniz taşımacılığı amaçlı Marco Polo gibi destek projeleri geliştirmiyor mu? Bunun benzerini biz de yapabiliriz.

Özelleştirmenin de; devletçiliğin de kendi içerisinde bir mantığı vardır. İfratla tefrit arasında gidip gelmek yerine ulusal çıkarlarımızın gerektirdiği yerlerde kaynaklarımızı teşvik yönünde de kullanmamız gerekir. Dünyada bu yapılmaktadır.

Sayın Bakanımızın havayolu taşımacılığının gelişmesinde büyük katkıları vardır. Sektörün önünü açmıştır. Demiryolu taşımacılığının gelişmesi adına da önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Denizde de güzel girişimler yapılmış ancak kıyılarımız arasında yolcu ve yük taşımacılığında istenilen sıçrama henüz gerçekleşmemiştir.

Bu satırların yazarının işbaşında bu konuyu çok iyi bilen kadrolar varken kıylarımızda deniz taşımacılığında da beklenen sıçramanın gerçekleşeceğine büyük güveni vardır.

İstanbul’a bakalım. Burada trafiğin denize kaydırılması adına İDO çok güzel işler başarmıştır.

Neden benzeri bir yapılanma sahillerimizde yük ve yolcu taşımacılığı için gerçekleştirilmesin?


Yorumlar (9)
Harun DOKUZ 13 yıl önce
1-Başarısı ile övündüğünüz UNro-ro'nun Trieste hattına nasıl yerleştiğini kısaca hatırlayalım.Deniz Nakliyat yatırım yaptı.Yıllarca zararına da olsa bu hattın kullanımı için nakliyecileri teşvik etti.Sonuç hat kendilerine tahsis edilene kadar mevcut gemiler dahil sabote edildi.Hat kendilerine tam anlamıyla peşkeş çekilince üyelerinin araçlarına bu yolu kullanma zorunluluğu getirildi.Böylece hat bugünkü yoğunluğuna ulaştı.

Konuyu Karadeniz hattı ile şöyle ilintilemek çok mümkün.Aynı nakliyeciler bu ülkeye gerçek anlamda hizmet etmek istiyorlarsa kendilerinin mimarı olacakları bir projeyi hayata geçirsinler.Kendi tırlarının Karadeniz hattında kuracakları bir ro-ro firmasına yönlendirsinler.Eminin işbaşındaki yönetim kendilerini her aşamada destekleyecektir.

2-Sayın İstikbal Karadenizli olmanın asebiyle malumunuz Karadeniz enfazla göç veren bölgemizdir.Karadeniz otoyolu eleştirilecek birçok yönüne karşın sadece otoyol kullanıcılarına verilecek hizmetler noktasında inanılmaz bir istihtam sağlıyor.Memlekete her gidişimizde otoyolu çevreleyen kıyı şeridinin artan bu iş hacmine paralel olarak geliştiğini görüyoruz.

3-Denizin on yıl içinde kendi sahilini yaptığını süre daha yeni olmasına rağmen rahatlıkla görebiliyoruz.

4-Kıyı şeritindeki viyadükler tamamen o beldenin halkının oyu ile yapılmıştır.Halkın onaylamadığı bölgelerde tüneller yapılmak suretiyle çözüme gidilmiştir.

5-Otoyol için iç bölge geçişleri istimlak bedellerinin yüksek olması nedeniyle çoğunlukla da engebeli arazi yüzünden sahile kaydırılmıştır.

6-Kıymetli ağabey,maddelerce sizin tezlerinize karşılık verebilirim.Ancak sadece bu otoyol sayesinde açılan ekstra alanlarda yer bulup sportif faaliyette bulunduğumuz gerçeğini de unutmayalım.

Saygılarımla

Harun DOKUZ
Kuddusi Ferman 13 yıl önce
bergama'da köy halkı ayaklandı siyanürlü altın istemezük diye, çünkü geleceği gördüler, hani nerde o güzelim temel fıkralarına konu olan karadenizin kıvrak zekalı insanları? neden görmemekte ısrar ediyorlar? rahat bir onbeş yıldır o yollar hep inşaat... geçmişte şimdide ve gelecekte vuku bulan, karadeniz insanının hamsi gibi bildiği tanıdığı hatta kanıksadığı bir durumdur denizin doldurulması, kıyı boyunca her yere t şeklinde dalgakıranların yapılması... trabzonun t'si zanneder çoğu o t'leri... ama bir kez dahi çatlak bir ses yükseldiğini "bofloo! habu yoli da puraya yapayler, lakin uşağum piz kıyidan oltayla nasıl paluk tutacaz?!!" diyeni de, çevre örgütlerinin ya da diğer stkların herhangi bir girişimde bulunduklarını da duymadım. sonumuz hayır ola diyorum zira karadenizin sadece kıyıları değil, yeşil doğası da yavaş yavaş erimekte...

kalkinmadan, yatirimdan ne anladigi supheli bir grup insanin kendi ekonomik cikari icin baslattigi ve bir cok asamada hukuka karsi gelerek surdurdugu, karadenizi karadeniz yapan vazgecilmez degerlerden birini, karadeniz sahilini mahvedecek yol projesi.

karadenize devletin yillarca yatirim yapmadigi soylenir, dogrudur. ama sahiden ihtiyac duyulan sey butun bir cografya ve kultur mirasini zedeleyecek, her seyden once ve sadece ekonomik cikari gozeten bu yol mudur?

ordu'da, hopa'da ve baska yerlerde yerli halkin karsi cikmasina ragmen, daha ucuzu, dogaya daha az zarar veren alternatifleri varken bu projede israr edilmesi tabi ki masum bir tercih degildir. daha masrafli olmasi, muteahhit firmaya daha cok para akmasi demek degil midir?

karadeniz insani denize sirtini hic donmedi, yuzu hep ona donuktu. bu onlari, ve o cografyanin sahibi diger canlilari birbirinden ayiracaktir. geride baglayacak fazla bir sey birakmayan bir yol, kime neyi baglar diye sormamiz gerekiyor.samsun'dan sarp sınır kapısı'na kadar tüm doğu karadeniz sahilini katletmiş ve halen de katletmeye devam eden bir proje uygulaması... olay sadece iki gidiş iki geliş bir yol çalışması değildir, her bir yerleşim merkezinde küçükyalı sahilindeki gibi kocaman köprülü kavşaklar yapılmış ve yapılmaktadır denize doğru, üstüne üstlük bir çok yerleşim merkezinde mecidiyeköy viyadüğü gibi viyadükler inşa edilmiştir ki kıyıda manasızca yükselen saçma sapan apartmanların beşinci katından dahi deniz görünemesin diye, hatta bazı yerlerde viyadük ayaklarının arasından deniz görünür endişesi ile bu bölümler doğrudan beton kaplanarak soruna köklü çözüm de getirilmiştir.bir çok bölgede dağlar başarı ile delinmiştir, hatta o kadar ki sarp sınır kapısı'na tam en son tünelin bittiği noktada ulaşırsınız ve türkiye orada biter zaten.transit yolcular için bulunmaz nimettir aslında, gazı kökler arabanızla tüm kıyı şeridini kasaba kasaba, tabela tabela geçersiniz ve mutlu olursunuz gideceğiniz yere daha çabuk ulaştığınız için ama orada yaşayan ve bir ömür geçirecek olan insanlara yapılmış büyük bir ihanettir, ilginç olan yöre halkının ses çıkarmaması ya da sesini duyuramamasıdır.hani belki ileride yeşillenir ağaçlar filan dikilir de bişeye benzer diye aldanma ihtimali olsa da eğimli virajlar, viyadükler vb gibi mühendislik ihtiyaçlar nedeni ile doğu karadeniz bölgesi'ni iç anadolu bölgesi'ne çevirmekten geri koymayacak bir çabadır ne yazık ki.hüzün verici

hatta daha fazlası
Hakki Kuran 13 yıl önce
Güzel yazınızı okudum,Deniz ile ne kadar ilgili oldugunuzu bilemiyorum,Fakat Istanbul'dan Izmir'e bile yolcu tasımanın gerceklesemediği bir ortamda(sizin taktir ettiğiniz gibi ucak o kadar ucuzladı ki!!)

Maliyetin yüksek olması yanında,Karadeniz Limanlarına, mesafelerin cok uzak ve Deniz in cok hırçın olması nedenleri ile; Yolcu taşımanın mümkün olamıyacağı gibi, ve aynı sorunlara ilave olarak,yüklerin sadece Istanbul'a odaklı olmaması nedeniyle de,yazdıklarınızın, gercekleşmesi çok zordur..(Ro-Ro ile

taşıma çalışmalarını Denizcilik Müsteşarlığı devamlı incelemekte ve toplantılar yaparak özel sektörün görüşlerinide almaktadır.)

Ben Kara yolunun,Karadeniz bölgesinin güzelliğini bozduğuna inanmıyorum(Karadan Gürcistan'a kadar gittim) ve Tren yolu çalışmalarının da, sadece Karadeniz için değil,bütün Türkiye ye yayılması lazımdır.

Halen Istanbul-Ankara hızlı Tren yolu projesinin tamamlanamaması sadece;Bizleri idare edenlerin kusuru değildir.

Avrupa ve İngiltere'nin ve Hatta Rusya'nın

düz geniş toprakları yerine, Ülkemizin geçit vermeyen dağlarla sarılı olması, maaliyetleri de çok yükseltmektedir.

Size katıldığım konu; her hükümet, Tren yolunu az da olsa düşünse idi, bugüne kadar sorunların yarısını bile çözme şansımız olabilirdi.Hakkı Kuran
Muhammet HAKYOL 13 yıl önce
Sayn Cahit İSTİKBAL,Tarafınızdan üretilen şu yukarıdaki metin; yoğun ve güçlü bir bilgi birikimini ve muhakeme gücününüzü yansıtmakla kalmıyor, tek kelimeyle muhteşem bir irdeleme ve analiz olarak, düşünebilen beyinlere adeta nakşediyor.Her kelimesi ince ince düşünülmüş bu metnin altına tüm içtenliğimle imza atarken, benzer çalışmalarınızın devamını özlemle bekliyorum.Saygılarımla.
Hasan Terzi 13 yıl önce
Teknik manada bu konuya ek bir yorum getirecek kadar bilgi donanımlı değilim. Zaten sayın İstikbal işin tekniğini yeterince işlemiş, kendisine teşekkür ederim.Fakat duygusal manada tam doluyum.

Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği o güzelim yerler, mahalle arkadaşlarımızla toplanıp el ele tutuşarak kısa pantolonlarımızla, şarkılar türküler eşliğinde denize girmek için sadece 20-30 adım yürüdüğümüz yerler, akşamları tüm mahalle büyüklerinin evlerinde hazırlayarak getirdiği yemekleri toplu halde yediğimiz yerlerin yerinde şu an beton ve asfalt yığınları bulunuyor. Ne şanslıyım ki birlik beraberlik ve toplumsal bilinç ruhunun geliştiği bu tip etkinlikleri doğal güzellikler içinde, mis gibi Karedeniz havası ve kumsalında yaşayabildim. Ne şanssızlar ki bu güzelliği benden sonraki Hasanlar yaşayamayacak.

Ama artık çok geç maalesef olan oldu. Yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Bundan sonrası için geçmişle vahlanmanın bir alemi de yok. Eğer bu bilince ulaşabilirsek bundan sonra olabilecek benzer sorunlarda hem teknik hem de duygusal verileri bir araya getirip etkin çalışmalarla bu tip olayları engelleme ve ya düzeltme sansımız olur. Genel toplumsal düşünce yapımızda olan “böyle gelmiş böyle gider” şeklindeki kazanılmış çaresizliğimizden kurtulmalı ve geçmişten sadece pişman olmak yerine alınan dersler ve tecrübelerle birlikte geleceğe dönük girişimler yapmalıyız. Akif’in dediği gibi “Tarih tekerrürden ibarettir diyorlar, hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?”…!

Doğa ve denizle insanlar arasına giren son engelin bu olmasını temenni ederim.

seckin 13 yıl önce
6 milyar doların denize nasıl gömüldüğünü, 20-30 yılda yapılan yerlerin nasıl 2 günde yok olacağını ilerleyen günlerde hırçın karadeniz dalgalarıyla göreceğiz. karadenize hiçbirşey veremezsiniz. o sadece alır
Mustafa Koç 13 yıl önce
Tebrik ederim, böyle bir analizin 20 yıl önce yapılması gerekiyordu. Alınan dersler niteliğinde, Üniversitelerde karar verme derslerinde okutulabilir.
DENİZ 13 yıl önce
KARADENİZ SAHİL YOLUNUN ARAŞTIRMASINI YAPAN ARKADAŞIMIZ, KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜN HİÇ BİR YOLU FİZİBİLETESİZ VE PROJESİZ YAPMAYACAĞINI HATIRLATMAK İSTERİM. AYRICA TÜRKİYENİN GÜZİDE KURULUŞU OLAN KARAYOLLARI TEKNİK ELEMANLARI VE BİLGİ DENEYİMİ İLE BU TÜR PROJELERİN NASIL YAPILACAĞINI EN İYİ BİLEN BİR KURUMDUR. BU ELEŞTİRİLERİNİZ YAPARKAN BİRAZ İNFAZLI OLMANIZI AYRICA SAHIL YOLUNDA ALTERNATİF ÇALIŞMALAR YAPILMIŞ OLUP EN FİZİBİL OLANI SAHİLDE GİDEN GÜZERGAH OLDUĞU AŞIKARDIR. DOLAYISIYLE İÇERDE GEÇEN GÜZERGAHİN HEM FONKSİYONUL OLMAYACAĞI HEMDE FİZİBİL OLMADIĞI BİR GERÇEKTİR. BU KONUYU BİRAZ KARAYOLLARI TEKNİK ELEMANLARINDA BİLGİ ALIP YAZSAYDINIZ DAHA İYİ OLURDU.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?