Kapt. Ömer Asmalı : “Gemi kurtarmak bir ilimdir”

Kuzey Marine Sigorta’nın Atlas P&I ile beraber düzenlediği denizcilik eğitimleri serisinin ilk seminerini veren Kapt. Ömer Asmalı, “Gemi kurtarmak bir ilimdir” dedi.

Kuzey Marine Sigorta’nın Atlas P&I iş birliğiyle sosyal sorumluluk projesi olarak düzenlediği denizcilik eğitimleri serisinin ilki gerçekleştirildi. Kıyı Emniyeti’nde 36, denizcilikte toplam 41 yıl çalıştıktan sonra emekli olup Kuzey Marine Sigorta bünyesine katılan Kaptan Ömer Asmalı, katılımcılara, “Denizcilikte oluşan kaza, hasar ve TBDTD tüzüğü mevzuatı ve çözüm önerileri” başlıklı eğitim verdi. Eğitimde gemi kurtarma faaliyetleri, gemi kazalarının belirli nedenleri, sistem hataları, deniz kazalarının oluşumunda en etkin insan faktörleri başta olmak üzere çokça konu derinlemesine irdelendi.

Doktorun hastasını kurtarması gibi 

Gemi kazalarının nedenlerini, denizcilik alanındaki olası riskler, kaza raporlarının incelenmesinde dikkat edilecek hususları ve dünyadaki gemi kurtarma hizmetlerinin tarihçesi gibi önemli hususları anlatan Ömer Asmalı, gemi kurtarma faaliyetlerini doktorların hastaları kurtarmasına benzeterek, “Doğru planlama, doğru yöntem, doğru ekip ve ekipman kullanımı başarılı olma şansını artırır” dedi. Asmalı, eğitimlerin amacının ise bilinmeyen veya az bilinip uygulanmayan denizcilik faaliyetlerinin işin uzmanları tarafından dile getirilmesi olduğunu belirterek bu nedenle, kaza ve hasarları azaltmayı, kaza olduğu taktirde de olası operasyonel faaliyetler hakkında bilgi vermeyi amaçladıklarının altını çizdi.

kuzey_egitim_1

Sadece eğitim değil

Kuzey Marine Sigorta Kurucu Başkanı Emin Yaşacan ise yaptıkları işin sadece denizcilik eğitimi olmadığını ifade ederek, “Denizcilik eğitimi dışında iletişimin geliştirilmesi, algının geliştirilmesi, kutunun dışında öğretmeyi gösterme. Bir bilen olarak iletişimin ne kadar önemli olduğunu, araştırmaların ne kadar önemli olduğunu, biraz daha anlatmanın, altını çizmenin gerekliliğini gösteriyoruz’’ diye konuştu.

kuzey_egitim_2

Editör: Fulya Tekin