Japon Armatörler Birliği (JSA) Süveyş Kanal İdaresi’ne Kanal geçiş ücretlerine Mayıs ayından sonra yapılacak olan %5 oranındaki zammın iptal edilmesi konusunda bir yazı göndermiştir.

Söz konusu zam, geçtiğimiz yıl yapılan %3 oranındaki zammın üzerine yapılmıştır. ICS (Uluslararası Deniz Ticaret Odası) bu durum karşısında birçok geminin Süveyş Kanalına alternatif olarak Ümit Burnu rotasını kullanacağı konusunda uyarmıştır.

Japon Armatörler Birliği’nin yazısında Kanal İdaresi tarafından kanalı kullanan armatörlerle danışılmaksızın yapılan tek taraflı zammın kendilerini derin hayal kırıklığına uğrattığını belirtmiştir.

Kanal gelirlerinin Mısır Devleti için önemli bir gelir kaynağı olduğunu kabul etmenin yanında, 2012 ve 2013’te yapılan (%3+%5) zammın Japon Armatörler Birliği (JSA) Üyelerine 2011-2020 yılları arasında 189 milyon dolarlık ek yük getireceği de bildirilmiştir.

Mısır, mevcut politik karışıklık dolayısı ile turizm gelirlerinde ciddi ölçüde düşüş ile karşı karşıya kalmıştır. Bunun yanı sıra, Ümit Burnu rotası düşük hızla seyrederek masraf ve CO2 salınımlarını azaltmayı hedefleyen gemiler için her geçen gün daha ekonomik bir hale gelmekte olup, korsan saldırısı riskini de oldukça azaltmaktadır.